вологість:
тиск:
вітер:
Рання закарпатська картопля вже на ринках області. Скільки коштує
Хтось тільки вийшов на городи і почав садити картоплю, а хтось уже збирає перші врожаї. На Закарпатті кипить торгівля ранніми сортами місцевої картопельки. Продають «другий хліб» вже декілька тижнів поспіль (імпортну продукцію можна було придбати навіть взимку). Ще нещодавно вартість картоплі складала 130-150 гривень за кілограм. Зараз її збувають дещо дешевше.
Які ціни і чи варто її купувати? Про це – у матеріалі « Карпатського об’єктива ».
Скільки кілограм молодої картоплі?
У перші дні травня 2023 року так само кипіла торгівля ранньою картоплею. Але продавали переважно польську продукцію. Зараз є вже й місцева. Дрібненьку з Іршавщини та Виноградівщини продавали по 50 гривень, а більшу – по 60 – за кілограм. Стара була всього по 5-8 гривень.
У аналогічний період минулого року ціни на молоду картоплю були такими ж як позаторік. За велику максимум просили 75 гривень. А от єгипетську можна було придбати по 34 гривні за кілограм, а іспанську навіть по 32. Стара картопля коштувала 8-10 гривень.
У цьому сезоні вартість продукції подорожчала суттєво.
«Молода картопля у мене по 100 гривень, – каже пан Віктор. – Він торгує ранніми овочами на Хустському ринку, якими закуповується у Виноградові на гуртівні. – Стара по 25-30, залежно від якості, величини і сорту. Кому не по кишені рання продукція може купувати минулорічну. Картопля ще гарно збереглася, смачна».
Поруч торгує жінка років 70. Каже, що з Виноградівщини. Городина у неї своя. Продає часник, зелену цибулю, а також картоплю.
«Маленьку віддаю по 90, більшу – по 100. Усе вирощено вдома своїми руками. Садила ще в березні. На жаль, весна в нас була багата на погодні сюрпризи. Торік ранню картоплю мала вже у квітні. Пенсія мала, підробляю, аби вижити. На жаль, дорожчає все. Розумію, що й людям не завжди продукція по кишені, але посадковий матеріал щороку стає дорожчим, зростає вартість добрив, послуги з орання та дискування, проїзд у транспорті», – ділиться вона думками з « Карпатським об’єктивом ».
Тим часом підходить молода жіночка і просить три кілограми великої картоплі.
«Чистити малу треба довго, не маю часу. Хоча вона смачніша. А поїсти хочеться чогось свіжого, вітамінного і смачного. Та й діти вже просять ранню картопельку. Тушкую її з часником і цибулею. Уся сім’я дуже любить таку страву. На вихідні хочемо десь поїхати відпочити, тож запасаюся продуктами», – зізнається вона, представившись Оксаною.
У той же час інша покупчиня цікавиться цінами і нарікає, що дуже дорого.
«Такої «золотої» «крумплі» ще в нас ніколи не було. Щоб стара у травні по 30 гривень була – це нонсенс! А молода – ціла сотня! Шкода, що не маю місця, де б могла вирощувати, бо вся зарплатня йде на продукти», – каже вона і йде геть із порожніми руками.
Тим не менше, ціни на ринках краю ще помірні. У супермаркетах іноді можна побачити ще більш захмарні цінники. Зокрема, єгипетську молоду картоплю продають і по 34, і по 64 гривні за 100 грам. Ранні коренеплоди з Ізраїлю збувають по 26 гривень за 100 грам.
Проте, на подив, є й дешевша, ніж на ринку картопелька – по 34-39 гривень за кілограм. Можна знайти і фасовану картоплю з Азербайджану. Коштує кілограм 42 гривні.
Проте стара картопля майже в усіх магазинах стартує від 20 гривень і більше за кілограм. Переважно вся продукція українська.
Аналітики наголошують, що в цьому році молода картопля така дорога насамперед через холодну погоду навесні, заморозки і сніг у квітні. Також додають, що цьогоріч вартість пасльонових порівняно з минулим роком подорожчала у межах усієї держави відсотків на 28. Пояснюють ситуацію передусім браком робочої сили та збільшенням витрат на виробничий процес і обмежену пропозицію на продукт на внутрішньому ринку. Позитивних прогнозів на швидке здешевшання картоплі ніхто не дає. Експерти запевняють, що вартість «падатиме» поступово. Найнижчих цін на молоду картоплю варто чекати всередині червня. Але й це ще залежить передусім від погоди.
Чи варто купувати ранню продукцію?
Утім не всі краяни не купують ранню картоплю через високі ціни на неї. Дехто боїться негативних наслідків для здоров’я, переконуючи, що вона багата нітратами. Чи дійсно це так? Про це знає хустська лікарка Марія Фегер.
«Рання картопля насправді є корисною, як і все молоде та свіже, – наголошує фахівчиня. – Проте так, ризики існують. Спочатку розповім про переваги. Рання картопля має більше вітаміну C, ніж пізня, бо ще свіжа, не лежала довго на зберіганні. Вона легша для травлення, бо містить менше крохмалю. Це добре для тих, хто має проблеми з шлунком чи підшлунковою залозою. Також вона дуже багата на калій, допомагає підтримувати роботу нирок і серця. А ще вона дієтична має нижчу калорійність, ніж у старої картоплі, особливо якщо готувати на парі або відварювати. Щодо шкоди, то може містити нітрати. Ранню картоплю часто підживлюють добривами для прискорення росту, тому є ризик високого вмісту шкідливих речовин, особливо у неякісній продукції. Якщо рання картопля має зеленуваті ділянки або проростки, вона може містити соланін — токсичну речовину, яка викликає отруєння. Якщо її довго тримати у теплому або освітленому місці, вона швидко псується».
Найкращий час для того, щоб купувати ранню картоплю, на думку медикині, у нашому краї – червень, коли природно починається сезон цього продукту.
«Якщо хочеться раніше, важливо купувати надійну картоплю — або у фермерів, або на ринках від постійних продавців. Можна попросити розрізати одну бульбу: якщо всередині немає чорних точок і колір рівний — це добрий знак», – запевняє вона.
Тож як правильно вибрати ранню картоплю?
«Шкірка має бути дуже тонкою. Рання картопля легко чиститься нігтем або навіть просто змивається руками. Якщо шкірка товста — це або не рання картопля, або її довго зберігали. Світло-жовтий або рожевий відтінок — нормальні. При стисканні картоплина повинна бути не м’якою і без вм’ятин. Пророслі або плямисті пасльонові — це старий продукт, або його неправильно зберігали. Справжня свіжа картопля має приємний, ледь вловимий «земляний» аромат. Якщо пахне гниллю або вологістю — краще не брати. Усередині має бути рівномірна структура, без темних плям або чорних прожилок. Якщо є чорні крапки — це може бути ознака хвороби або «перегодовування» добривами. Хороша рання картопля має бути відчутно важкою для свого розміру — це свідчить про соковитість».
Для перевірки якості лікарка радить зробити простий тест у домашніх умовах. Для цього кілька картоплин різного розміру треба нарізати тонкими скибочками, помістити у посудину з холодною водою і залишити на пів години. Якщо вода залишається прозорою або трохи мутною — усе нормально. Якщо вода набуває рожевого, фіолетового чи блакитного відтінку — у картоплі, швидше за все, підвищений вміст нітратів і її краще не їсти.
Марина АЛДОН

Новини рубріки

Чому не ховають батька Шуфрича? Нардепу продовжили арешт
15 травня 2025 р. 21:28

Тячівський район: Підтримка родини Захисника — справа всієї громади
15 травня 2025 р. 21:28