вологість:
тиск:
вітер:
"Провина євреїв була лише в тому, що вони євреї": історія порятунку єврейського хлопчика на Закарпатті під час Голокосту
14 травня в Україні відзначали День пам'яті людей, які рятували євреїв від нацистів під час Голокосту. Їх ще називають Праведниками народів світу. Закарпатець Петро Юращук навесні 1944 року переховував свого друга, єврейського хлопчика, у стозі сіна в горах, а потім одягнув у вишиванку, віддав свої документи й відправив потягом у Румунію.
Петро Юращук помер у 2012 році. Вдова чоловіка Мирослава розповіла Суспільному про зустріч Праведника народів світу із врятованим через 50 років.
"Мій чоловік розказував, що під час війни, коли забирали євреїв, він дружив із хлопчиком Займаном. Батько Займана прийшов і попросив батька мого Петра, щоб сховали його сина. Вони взяли та й сховали його. А вночі мій Петро взяв Займана через ліс, щоб ніхто не побачив і повів його у Путки. У них там була дача. Наступного дня батьків Займана забрали", — розповіла Мирослава Юращук.
Малюнок, зроблений понад двадцять років тому Петром Юращуком, зображує місце, де в сіні серед овець ховався хлопчик на ім’я Займан.
Представник на Закарпатті Всеукраїнського єврейського БФ "Хесед-Ар’є" Юрій Гельперт розповів Суспільному, що знищення євреїв на Закарпатті розпочалося на Пейсах, навесні 1944 року.
Через 50 років після згаданих подій, врятований Петром Юращуком Займан знайшов свого рятівника. Про цю зустріч згадує Мирослава Юращук:
В Ізраїлі вже багато років діє музей і меморіальний центр Голокосту "Яд Вашем". Саме тут зберігають історії про людей, які, ризикуючи життям, рятували євреїв під час Другої світової війни, розповів головний рабин Ужгорода і Закарпаття Вільгельм Менахем-Мендель.
За словами рабина, важливо не лише зафіксувати факти порятунку, а й передати пам’ять про ці вчинки наступним поколінням.
Деяких євреїв, яких спершу врятували, згодом видавали сусіди або вони самі потрапляли до рук нацистів. Через це багато рятівників залишились невідомими, сказав Юрій Гельперт.
Він додав, що статус Праведника народів світу — не лише моральна відзнака. Свого часу Праведники й члени їхніх родин мали змогу виїхати до Ізраїлю, а також отримували матеріальну підтримку від благодійних фондів.
Що відомо про Праведників народів світу
Звання Праведника народів світу присуджується Ізраїлем тим, хто в роки Другої світової війни рятував євреїв від знищення на територіях, окупованих нацистами. Визнаним Праведникам вручають медаль і Почесну грамоту, а їхні імена викарбовують на Стіні пошани в меморіалі "Яд Вашем" на Горі Пам’яті в Єрусалимі.
За офіційними даними "Яд Вашем" станом на 1 січня 2021 року, до списку Праведників народів світу внесено 31 жителя Закарпаття. Серед них — уродженці Ужгорода, Сваляви, Тячева, Хуста, Берегова, Рахова, Перечина, Порошкова, Кушниці та інших міст і сіл краю.
Загалом Україна посідає четверте місце у світі за кількістю Праведників після Польщі, Нідерландів та Франції. Понад 2,5 тисячі українців офіційно визнані такими, хто рятував євреїв під час Голокосту — попри загрозу репресій, тюрми чи страти.

Новини рубріки

У пункті пропуску “Ужгород” затримали розшукуваного поліцією переправника
15 травня 2025 р. 20:26

В Мукачеві патрульні знайшли водійку, яка залишила місце ДТП
15 травня 2025 р. 20:26

В Ужгороді відкриють новий автобусний маршрут із Горян до УжНУ
15 травня 2025 р. 19:42