вологість:
тиск:
вітер:
Хто є хто: скандали, цензура, підтримка України та російський слід на «Євробаченні-2025»
«Євробачення» — подія, на яку щороку чекають мільйони глядачів по всьому світу, зокрема й в Україні. 69 пісенний конкурс «Євробачення» став особливим у всіх сенсах: шоу повертається на батьківщину — в місто Базель у Швейцарії, завдяки перемозі тогорічних фаворитів Nemo .
Попри офіційну позицію організаторів European Broadcasting Union, які не втомлюються наголошувати на аполітичності конкурсу, реальність давно йде всупереч із цим баченням. Політика завжди була і залишається невід’ємною частиною «Євробачення». Адже за блискітками сцени ховається просте й зрозуміле бажання: перемогти не тільки як артист, а і як країна. Артисти не лише святкують любов, єдність та музику, а й демонструють себе та свою країну світові.
У нинішньому контексті неможливо відділити творчість від творця, що особливо підкреслюють учасники «Євробачення». Голосувати варто не лише серцем, а й розумом. Адже, як виявилося, низка цьогорічних учасників пов’язані з Росією — прямо або опосередковано. Для українських фанатів шоу ігнорувати це стає все важче і важче.
Район.Культура зібрали інформацію про всіх учасників гранд-фіналу: хто з них має російський слід у біографії, а хто говорить українською, підтримує нашу країну й співпрацює з українськими командами.
Норвегія. Kyle Alessandro
Молодий співак Кайл Алессандро Хелгесен Вільялобос представить свою країну з піснею «Lighter» («Запальничка») в якій співає про кохання — пристрасне та яскраве, як вогонь.
Його шлях до «Євробачення» має несподіваний український відтінок. У 2016 році, коли Кайлу було лише десять, він вивчив усі пісні, представлені на конкурсі, й виконував їх у караоке-барі під час відпустки. Того року перемогла Джамала з «1944», і Кайл заспівав її українською.
З того часу його зв’язок з Україною лише міцнів. У численних інтерв’ю співак зізнається: знає кілька слів українською, щиро підтримує Україну на конкурсі і має для цього дуже особисту причину — його мачуха родом з України, з Сум .
У мережі ширяться відео з його теплої взаємодії з українськими представниками Ziferblat та запрошеною артисткою Джері Хейл. Зокрема, нещодавно Кайл разом із Джері виконав спільний мікс, поєднавши пісні «Teresa & Maria» та «Lighter».
Люксембург. Laura Thorn
Лаура Торн представить Люксембург на цьогорічному «Євробаченні» з піснею «La poupée monte le son» («Лялька додає звук»). Ліричний зміст композиції — про силу, голос і самовираження жінки — перегукується з піснею «Toy» Нетти Барзілай , переможниці «Євробачення-2018».
Україна безпосередньо вплинула на постановку номеру Лаури: саме українська режисерська команда TRI.Direction у співпраці з продакшн-студією One2Remember розробила візуальну концепцію для національного відбору Люксембургу, в якому Лаура здобула перемогу. Українці продовжили роботу над постановкою і для безпосереднього виступу виконавиці на головному пісенному конкурсі Європи.
На бірюзовому хіднику Євробачення Лаура з'явилася в сукні від українського дизайнера
Івана Фролова.
Естонія. Tommy Cash
Ще задовго до старту конкурсу естонський представник Томас Таммеметс встиг стати доволі суперечливою фігурою, особливо серед українських шанувальників «Євробачення».
Хоча його конкурсна пісня «Espresso Macchiato» («Еспресо макіато») вже стала хітом, у фанів «Євробачення» неоднозначне ставлення до артиста.
У соцмережах активно шириться старе російськомовне інтерв’ю співака з 2015 року, де він негативно висловлюється про «Євробачення»:
«Мої батьки дивляться це щороку. Таке лайно», — каже Tommy Cash у відео.
Крім того, хвиля обурення здійнялась і серед італійських фанатів: композицію «Espresso Macchiato» розкритикували за використання клішованого, стереотипного образу італійців.
Співак описує себе як мікс естонських, українських, російських і казахських коренів, однак в інтерв’ю зізнається, що вдома говорили російською, і він вільно нею спілкується. У своїй творчості Tommy Cash активно експлуатує естетику пострадянських 90-х та так званий «russian trash» стиль.
Серйозне обурення викликала його просякнута прихильністю до Росії біографія: Tommy Cash близько дружить з Іллею Прусікіним з російського гурту Little Big та має декілька спільних пісень з гуртом. У 2021 році Tommy Cash відвідав тимчасово окупований Крим, а після початку повномасштабного вторгнення у 2022 уникав чітких публічних висловлювань щодо війни.
У спільній пісні «United By Music» Tommy Cash з торішнім представником Нідерлантів
Йостом Кляйном
Томас співає:
«Я хочу полетіти в Київ та відвідати Москву».
Ізраїль. Yuval Raphael
Молода виконавиця Юваль Рафаель є однією з фавориток цьогорічного «Євробачення».
У жовтні 2023 року Юваль пережила одну з найтрагічніших подій свого життя: вона стала свідком атаки ХАМАС під час музичного фестивалю на кордоні з сектором Гази. Співачці вдалося вижити, переховуючись і вдаючи мертву протягом кількох годин. Цей досвід глибоко вплинув на її творчість.
Її конкурсна пісня «New Day Will Rise» («Настане новий день») — емоційна балада про силу любові, віру в краще майбутнє і здатність віднайти надію навіть у найтемніші часи.
«Все мине — і настане новий день», — співає Юваль у приспіві.
Втім, як і минулого року, участь Ізраїлю не обійшлася без скандалу. Низка колишніх учасників конкурсу підписали відкритий лист до Європейської мовної спілки (EBU), вимагаючи заборонити країні участь через конфлікт між Ізраїлем і Палестиною. Представники EBU заявили, що конкурс має аполітичний характер, і його метою є підтримка культурного діалогу та розмаїття.
Литва. Katarsis
На конкурсі в Базелі Литву представить гурт Katarsis, до складу якого входять Лукас Радзявічюс, Аланас Брасас та Емілія Кандратавічюте . Молодий колектив вирізняється серед учасників Євробачення своїм стилем — гурт грає у жанрі пост-панк. Їхня пісня «Tavo akys» («Твої очі») — меланхолійна пісня про біль та страх утрати.
У інтерв’ю для «Євробачення Україна» учасники Katarsis поділились враженнями від участі у благодійному телемарафоні Radarom, що збирав кошти на підтримку України.
«Свобода важлива для усіх нас. Ми розуміємо ціну свободи, тому ми підтримуємо Україну.» – зазначив вокаліст гурту Лукас.
Представники Литви частко спілкуються з учасниками українського гурту Ziferblat, записують спільні відео для прихильників та закликають своїх прихильників голосувати одне за одних у фіналі конкурсу.
Іспанія. Melody
Представниця Іспанії Мелоді Руїс Гутьєррес виступить із піснею «Esa diva» («Ця діва») — одою жіночій силі, таланту та впевненості у власному шляху, та водночас розповідає про виклики, які спричиняє успіх, та моменти слабкості.
До створення пісні долучилися відомі автори Томас Ґ:сон та Петер Бострем — створили легендарні піснями «Euphoria» та «Tattoo», що принесли дві перемоги співачці Loreen .
Велика Британія. Remember Monday
Преставниками Об’єднаного королівства став гурт Remember Monday, до складу якого входять Лорен Бірн, Голлі-Енн Халл та Шарлотта Стіл .
Поєднуючи кантрі та поп, звучання Remember Monday нагадує одночасно класичне звучання американського кантрі та ретро-попу на кшталт ABBA.
Їхній драйвовий трек «What The Hell Just Happened?» («Що, чорт забирай, щойно сталося?») це гімн дикої молодості, нічних пригод і солодкої свободи робити помилки. Сам гурт описує пісню як «емоційний вихор і музичну подорож, яку неможливо забути».
Австрія. JJ
Співак Йоганнес Пітч , відомий під псевдонімом JJ, представить свою країну з піснею «Wasted Love» («Втрачене кохання»).
Пісня «Wasted Love» поєднує елементи попу, опери та сучасної електроніки. Її звучання дещо перегукується з торішнім хітом «The Code» від Nemo, однак залишається унікальним та впізнаваним. За прогнозами букмекерів, саме з JJ доведеться змагатись фінським представникам KAJ за перемогу.
Втім, постать виконавця виявилась неоднозначною. Користувачі платформи Х (колишній Twitter) звернули увагу, що Йоганнес досі підписаний на російську оперну співачку Анну Нетребко та активно лайкає її публікації. Багато з них містять відверто проросійський зміст.
Нетребко відома своєю підтримкою путінського режиму та війни проти України. У 2014 році вона виступала в окупованому Донецьку . Попри пізніше публічне засудження війни, багато хто вважає ці заяви нещирими — пост з’явився лише після того, як співачка втратила контракти з низкою європейських театрів.
Саме творчість Анни Нетребко JJ назвав одним із джерел натхнення для своєї конкурсної пісні. Ні у соцмережах, ні в інтерв’ю співак не прокоментував своє захоплення творчістю Нетребко чи війну в Україні.
Ісландія. Væb
Ісландію на Євробаченні в Базелі представить молодіжний електронний дует VÆB, який складається з братів Хальфдана та Маттіаса Маттіассонів . Їх пісня «Róa» («Веслуймо!») — легкий танцювальний хіт про пошуки себе.
Брати активно підтримують Україну. 12 березня 2025 року VÆB провели благодійну пряму трансляцію разом із блогером ESC Gabe , під час якої збирали кошти для Фонду «Вільна Україна». Протягом трьох годин їм вдалося зібрати майже чотири тисячі доларів. А під час ще однієї онлайн-трансляції в TikTok, разом з гуртом Ziferblat, Хальфдан та Маттіас навіть вивчили кілька українських слів.
Латвія. Tautumeitas
У Базелі країну представить жіночий фолк-гурт Tautumeitas з піснею «Bur man laimi« («Пісня на щастя»). У створенні композиції гурт надихався народною творчістю, а її сюжет розповідає про внутрішню силу та стійкість.
Гурт давно має творчі зв’язки з Україною. Ще у 2018 році Tautumeitas виступили разом з українським етно-гуртом «ДахаБраха» на фестивалі Porta18. Їхня відкрито проукраїнська позиція неодноразово проявлялась у творчості та публічних висловлюваннях. 24 лютого 2022 року гурт опублікував у своєму Instagram допис на підтримку України:
«В України є своя мова, в України є свій народ, в України є свої кордони! Ми разом з Україною».
У травні того ж року Tautumeitas активно підтримували Kalush Orchestra на Євробаченні, а у 2023 заспівали українську народну пісню «Ой давно-давно» в ефірі литовського телебачення — на знак солідарності з Україною.
Нідерланди. Claude
Країну представить співак конголезького походження Клод Кіамбе , більше відомий як просто Клод.
Його конкурсна композиція «C’est La Vie» («Таке життя») розповідає про дитинство, теплі спогади про материнську пісню та швидкоплинність життя. Тематично та емоційно «C’est La Vie» перегукується з піснею французької учасниці Луан.
Фінляндія. Erika Vikman
Цього року Фінляндію на «Євробаченні» представить співачка Еріка Вікман з піснею «Ich komme» («Я йду»). Композиція вже встигла викликати хвилю обговорень у соцмережах — через відвертий, еротичний текст і сексуальний сценічний образ артистки. Через нові правила, запроваджені Європейською мовною спілкою, Еріці навіть довелося змінити костюм, аби він відповідав вимогам конкурсу.
«Я дика, у мене є багато що показати. Я сексуальна на сцені — і після двох років із танго я захотіла стати попдівою», – прокоментувала Еріка.
Італія. Lucio Corsi
На фестивалі Санремо Лючіо Корсі посів друге місце, але після того, як переможець Olly відмовився представляти Італію на «Євробаченні», саме Лючіо отримав шанс виступити на конкурсі. Його творчість вирізняється поєднанням глем-року, сюрреалістичної лірики та казкових тем.
Конкурсна пісня музиканта «Volevo essere un duro» («Я хотів бути жорстоким») слідує за образом мрійливого хлопця, дещо натхненного постаттю Зіггі Стардаста , та розгортає особисту історію Лючіо: про дитячі мрії, протистояння булінгу та тиск соціальних очікувань.
«Дуже мало хто може сказати, що став тим, ким мріяв бути у дитинстві — або ким світ хотів би нас бачити. І, можливо, іноді це навіть не правильний шлях», — коментує Лючіо.
Польща. Justyna Steczkowska
Цього року Юстина Стечковська повертається на сцену «Євробачення», представляючи Польщу з піснею «Gaja» («Гайя») — гімном жіночій силі та природній енергії. Співачка вже представляла країну на конкурсі у 1995 році в Дубліні та встигла стати знаковою фігурою для польської попмузики.
У лютому 2022 року, одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії, співачка взяла участь у благодійному концерті «Solidarni z Ukrainą» («Солідарні з Україною»), де виконала зворушливу пісню «Wracam Do Domu» («Я йду додому») на польському телебаченні, висловивши солідарність і підтримку українському народу.
Німеччина. Abor & Tynna
На 69 пісенному конкурсі Євробачення Німеччину представить австрійський дует брата та сестри — Аттіли і Тюнде Борнемісса . Їхня пісня «Baller» («Стріляю») розповідає історію про розрив стосунків, спалах бажання помсти та, зрештою, відновлення й внутрішню силу.
Трек вирізняється серед інших учасників своєю молодіжною енергією, клубним бітом і нестандартним ритмом — яскравий приклад сучасної гілки електронної музики.
Греція. Klavdia
Клаудія Пападопулу та її пісня «Asteromata» («Зоряні очі») готуються створити серйозну конкуренцію іншим учасникам. У поп-баладі Клаудія досліджує теми важкої життєвої долі та важливості підтримки сім'ї. Співачка співає про здатність вистояти перед труднощами життя заради своїх коренів — родини.
«Я отримала так багато повідомлень від людей, які говорили, що моя пісня їх зворушила. Це дає мені велику впевненість у тому, що я збираюся представити в Базелі», — пояснює вона.
Вірменія. Parg
Представник Вірменії Паргев Варданян , відомий під псевдонімом Parg, також виявився контроверсійною особою. Хоча співак народився у Вірменії, більшість життя він провів у Росії, де й будував свою кар’єру. На батьківщину повернувся лише у 2022 році — ймовірно, у зв’язку зі зміною політичного клімату та міжнародними санкціями проти Росії. Водночас Parg ніколи публічно не висловлював позицію щодо війни в Україні, що викликає додаткові сумніви.
Його пісня «Survivor« («Вцілілий») теж здається неоднозначною, якщо враховувати бекграунд музиканта. Він співатиме про силу і здатність вистояти під тиском всього світу. Над створенням треку працювали дев’ять композиторів, серед яких і Бенджамін Алас — автор пісні «The Code» для виконавців Nemo.
Швейцарія. Zoë Më
Цьогорічну країну-господарку Євробачення представить Зої Аніна Кресслер із композицією «Voyage» («Подорож»). За словами самої виконавиці, головна ідея пісні — поширення добра.
«З усім цим негативом, що панує у світі, нам потрібно знову об'єднатись як люди, підтримувати одне одного і бути добрими. Саме для цього й існує «Voyage», — поділилася Зої.
Мальта. Miriana Conte
Мальтійська співачка Міріана Конте теж вже відчула на собі силу нових правил EBU. Її пісня «Serving Kant», яка швидко завірусилась у мережі, викликала запитання в організаторів через подвійне тлумачення назви. Попри оригінальний переклад «Служу пісні» назва виявилась співзвучною з англомовним слегновим виразом, що означає вульгарну назву жіночих статевих органів та використовується для опису підкреслено стильного, сексуального та жіночного образу.
Щоб уникнути суперечок, команда співачки вирішила змінити назву треку на «Serving« («Служу»). Попри зміну назви та приспіву, зміст пісні залишився незмінним — вона про впевненість у собі, самовираження, задоволення та свободу жити на власних умовах.
В інтерв’ю для YouTube-каналу «Eurovision Ukraine» Міріана зізналась, що з нетерпінням чекає на зустріч з представниками України.
«Не можу дочекатися зустрічі з ними. Я хочу зустрітися з усіма, обійняти їх, поцілувати їх», — сказала вона.
Співачка також поділилась враженням від української конкурсної пісні: «Це справді крута пісня! Мені подобається поєднання мов — у ній є такий приємний ретро-настрій. Чудова композиція. І, звісно, я щаслива розділити з ними сцену», — додала Міріана.
Португалія. Napa
Португальський інді-поп гурт цього року привіз до Базеля пісню «Deslocado» («Переміщений») — ліричну композицію про повернення додому та пошук спокою. Артисти зізнаються, що ставляться до участі у конкурсі з легкістю, однак вважають свою пісню універсальним посланням для всіх, хто змушений шукати кращого життя далеко від рідного дому.
Данія. Sissal
Данію цього року представить співачка Сиссаль Йоханна Норберг Никласен , більш відома під сценічним іменем Сиссаль, із піснею «Hallucination» («Галюцинація»). Композиція розкриває тему кохання, що балансує між реальністю та ілюзіями.
Швеція. KAJ
Цього року Швецію на конкурсі представить фінсько-шведський гурт KAJ із піснею «Bara bada bastu» («Просто сходіть у сауну»). У пісні йдеться про просту насолоду – відвідати сауну після довгого робочого тижня та розслабитись. Попри легкий та іронічний текст, букмекери пророкують країні перемогу.
До складу гурту KAJ входять Кевін Гольмстрьом, Аксель Оман та Якоб Норргард — їх ініціали утворюють назву колективу. За словами музикантів, їхня творість охоплює широкий спектр жанрів: від попу і латини до року, репу, опери, диско та шляґеру. Незмінним майже завжди залишається їх легкий, сатиричний та гумористичний підхід до тексту.
На своїх сторінках у соцмережах гурт опублікував два відео під треки переможниці «Євробачення-2004» Руслани «Дикі танці» та легендарну «Dancing Lasha Tumbai» Вєрки Сердючки .
«Ми вчились у великих. Ось наша теза», — прокоментували свій допис учасники KAJ.
Франція. Louane
Францію на цьогорічному «Євробаченні» представить Анна Едвіґа Марія Пайхерт , більш відома під сценічним іменем Луан Емера або просто Луан.
Вона виступить з піснею «Maman« («Мамо») — ніжною ліричною композицією про дорослішання і материнську любов, яка допомогла їй знайти себе у світі.
Сан-Марино. Gabry Ponte
Сан-Марино на Євробаченні цього року представляє італійський діджей та продюсер Габріель Понте — одна з найбільш впізнаваних постатей у європейській електронній музиці. Він здобув популярність як учасник легендарного гурту Eiffel 65, відомого всьому світу за хітом Blue (Da Ba Dee).
Пісня «Tutta l’Italia» («Вся Італія») спочатку створювалась як титульна пісня для фестивалю Сан-Ремо. Енергійний трек про єдність та гордість став справжнім відображенням життєрадісних італійців.
Албанія. Shkodra Elektronike
Цього року країну представить дует Коле Лака та Беатріс Гєрджі — Shkodra Elektronike. Їхній музичний проєкт поєднує електроніку, поп і традиційну албанську музику, з акцентом на переосмислення народних пісень Шкодера в сучасному звучанні.
Їх пісня «Zjerm» («Вогонь») про вогонь у серці, прагненні до миру, свободи слова та кращого світу.
Нагадаємо, що Гранд-фінал Євробачення-2025 відбудеться вже 17 травня. Цього року Україну на конкурсі представляє гурт Ziferblat із піснею Bird of Pray.
Ziferblat — український музичний гурт з Києва, який складається із трьох учасників: соліста Даниїла Лещинського , гітариста Валентина Лещинського , барабанщинка Федора Ходакова . В 2018 колектив здобув перемогу на фестивалі Тарас Бульба в гран прі для молодих гуртів, а вже влітку 2019 року був представлений на головній сцені фестивалю. Також гурт брав участь в 10 сезоні шоу «Х-фактор». У 2024 році «Циферблат» потрапив до фіналу Національного відбору на «Євробачення-2024» з піснею «Place I Call Home», посівши друге місце.
У конкурсній пісні гурту йдеться про тугу за домом та надію на повернення до рідної землі. Пташка є центральним символом пісні, що уособлює свободу та відродження.
Подивитись чи послухати трансляцію шоу можна буде на офіційному YouTube-каналі конкурсу пісні Євробачення, ресурсах «Суспільного», у застосунку MEGOGO чи на радіо «Промінь».
Для українських глядачів голосування розпочнеться одразу після оголошення в ефірі. Якщо ж ви перебуваєте у країні, яка не бере участі у Гранд-фіналі, ви все одно зможете віддати свій голос у категорії Rest of the World, починаючи з опівночі.
Традиційно Україна не може голосувати за власного представника, однак підтримати іншого фаворита можна буде через офіційний мобільний застосунок Eurovision Song Contest або на сайті esc.vote .
Олександра ГУБА

Новини рубріки

Поліцейські Тячева за підозрою у зґвалтування неповнолітньої затримали 33-річного чоловіка
17 травня 2025 р. 12:24

Закарпатські прикордонники виявили в авто іноземця комплектуючі до вогнепальної зброї (ФОТО)
17 травня 2025 р. 12:11