вологість:
тиск:
вітер:
Цінність минулого – запорука майбутнього: у Берегові відбулася VIII Наукова дискусія
15 травня в центральній читальній залі бібліотеки імені Апацая Чере Яноша Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ відбулася вже традиційна наукова подія – VIII Наукова дискусія, організована інститутом Ракоці та благодійним фондом «Геніус» за підтримки Міністерства культури та інновацій Угорщини та Національної програми талантів. Цей захід став офіційним відкриттям ХІХ Міжнародної конференції з української науки, яка проводиться щороку з нагоди Дня української науки, та передує Закарпатській науковій студентській конференції.
Головна мета наукової дискусії – залучення студентів закарпатських вищих навчальних закладів до наукового мислення, діалогу й пізнання сучасних викликів. Вона покликана виховувати інтелектуалів, які представлятимуть майбутнє закарпатської угорської громади. У фокусі події – розуміння глобальних процесів, сучасних проблем, можливостей розвитку науки та значення спадщини національних діячів.
Щороку тематика дискусії адаптується до значущих ювілейних дат. 2025 рік багатий на події, які формували наукову та культурну спадщину Угорщини: 200 років з дня заснування Угорської академії наук, 200 років від дня народження Мора Йокая, 80 років із часу завершення Другої світової війни, 70 років Національній науковій студентській конференції.
Серед почесних гостей заходу були: Іштван Дьєбнар, виконавчий консул консульства Угорщини в Берегові; Бенце Гомбор, консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді; проф. д-р Іштван Черничко, ректор ЗУІ; д-р Івана Чижмара, проректор з економіки та освіти ЗУІ; проф. д-р Томаш Вайсбург, президент Національної ради студентів наукових досліджень.
У своєму вітальному слові ректор Черничко наголосив на важливості спільного мислення, передачі національних цінностей та відкритого обміну знаннями як фундаменту для сталого розвитку наукової спільноти.
Програма заходу включала п’ять високопрофесійних доповідей, які охопили широкий спектр наукових, культурних та історичних тем:
- д-р Барбара Банк (Католицький університет ім. Пазмань Петер, Угорщина): «Вчені в умовах диктатури»;
- д-р Огуз Клемен (Сегедський університет, Угорщина): «Від тіні Деблінга до реформації душі: Сечені та проблеми психічного здоров’я через 200 років»;
- проф. д-р Кароль Кочиш (Угорська академія наук): «200 років Угорській академії наук»;
- проф. д-р Міхаль Шайбелі (Сегедський університет): «Масова культура та/або елітарна література: де вона стоїть на культурній карті доби Йокаї?»;
- проф. д-р Томаш Вайсбург (Університет Етвеша Лоранда): «70 років науковому студентському руху в Угорщині».
Цей день став не лише майданчиком для обміну знаннями, але й платформою для натхнення молодого покоління дослідників. Погляд у минуле – через аналіз історичних подій та постатей – дозволив краще зрозуміти виклики сьогодення та перспективи наукового розвитку в майбутньому.
VIII Наукова дискусія підтвердила свою назву – «Цінність минулого – запорука майбутнього». Вона ще раз підкреслила, що збереження і переосмислення інтелектуальної спадщини є ключем до формування нової генерації науковців, готових відповідати на виклики часу з гідністю, глибоким розумінням і повагою до минулого.
Наталія ВАРОДІ, фото автора

Новини рубріки

В Ужгороді вручили державні нагороди рідним полеглих Героїв
17 травня 2025 р. 19:39

«Просто пили біля авто» — не прокатило: на Ужгородщині затримали водія Mazda напідпитку
17 травня 2025 р. 19:29

На Закарпатті оголосили штормове попередження
17 травня 2025 р. 19:02