вологість:
тиск:
вітер:
В Ужгороді оновили виставку «Кава на жорнах століть»
Відкриття оновленої виставки «Кава на жорнах століть» у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького.
Цей захід присвятили до міжнародного музейного свята – повідомляють на фейсбук-сторінці Ужгородського замку .
Уперше виставку «Кава на жорнах століть» відкрили з нагоди професійного свята співробітники музею 2015 року. Представлена ж нинішня версія, зазначається в дописі, – це зовсім інший погляд на історію кав’ярень і традиції кавування, які панували на Закарпатті в першій половині ХХ ст.
На виставці демонструється вигляд ужгородської кав’ярні, якою вона була у той час – а це особливий стиль внутрішнього убрання, спосіб обслуговування відвідувачів та подачі замовлень. Для більшої автентичності при оформленні виставки наукові співробітники послуговувалися описами інтер’єрів кав’ярень із місцевої преси 10-30-их років ХХ ст. Тут представлені оригінальні експонати того періоду, які у своїй сукупності відтворюють тогочасну атмосферу. Штори оливкового кольору, дерев’яні столики і стільці, манекени-«відвідувачі» в елегантному одязі, кубинські сигари, упаковка тютюну й набір для куріння – все це можна побачити у експозиційному залі, який переносить нас у ужгородську кав’ярню першої половини ХХ ст.
Автентичності виставці додає чавунна емальована грубка початку ХХ ст., які використовували для опалення, в тому числі й у кав’ярнях. Родзинкою виставки є кавомолки та кавоварки, які забезпечували гостей закладу свіжою та якісною кавою. Серед них привертає увагу електрична кавоварка першої половини минулого століття, корпус якої виготовлений зі скла й металу. Особливого шарму додає музика, яка лунає із платівки того часу.
Валерія Русин , завідувачка відділу історії та краєзнавства музею, у ході своїх наукових пошуків виявила «Статут про діяльність готелів, ресторанів, кав’ярень, пабів, корчем на території Ужгорода», виданий у 1910 р. Параграфи 22-28 цього документа конкретно стосуються діяльності кав’ярень.
Цікаво, що в кав’ярнях, відкритих з шостої ранку до третьої ночі, музика мала грати до закриття. Один з параграфів також містив положення про гру у карти та більярд.
На оновленій виставці представлені також картковий стіл та один із видів гри в карти – бірібіч, яка була дуже популярною в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.
Для того, щоб дати можливість відвідувачам зануритися в атмосферу ужгородських кав’ярень початку ХХ ст., наукові співробітники підготували фотозону. Присівши за столик при вході, можна відчути себе відвідувачем «Аббазії», «Гранд Кафе Дюлоі», «Мілленіум», «Корона», «Нью-Йорк кавейгаз», «Орієнт» та багатьох інших.

Новини рубріки

У боях за Україну загинув студент УжНУ Олексій Подрєз
19 травня 2025 р. 20:22

Мужність у дії — вдячність у серці: на Закарпатті відзначили героїв Нацгвардії
19 травня 2025 р. 20:17

Історія однієї картини: «Верховинське село» Антона Кашшая
19 травня 2025 р. 20:07