Болить спина, а винні нирки? Як діагностувати хворобу?

21 травня 2025 р. 15:45

21 травня 2025 р. 15:45




Біль в спині зустрічається так часто, що ним навряд чи вийде когось налякати. Але іноді його джерело криється зовсім не в м’язах, суглобах чи хребті. Як нагадує видання Proslav, «хвора» спина може сигналізувати про проблеми з нирками.

Якщо біль локалізується в попереку, не зникає в спокої, супроводжується підвищенням температури, зміною сечовипускання або набряками – варто насторожитися , адже так може проявлятися запалення нирок або інше порушення роботи сечовидільної системи.

Чому при запаленні нирок болить спина?

Нирки – це парні органи, які лежать по боках від хребта, приблизно на рівні нижніх ребер. Саме тому біль у них часто відчувається як дискомфорт у спині . Якщо болить одна нирка – неприємні відчуття можуть з’являтися лише з одного боку.

Як виникає біль:

  • запалення спричиняє набряк тканин;
  • у нирці підвищується тиск, розтягується капсула – оболонка, яка її оточує;
  • ця капсула й сигналізує болем, оскільки саме вона, а не нирка як така, має чутливі нервові закінчення.

Нирковий біль може бути тупим, ниючим, постійним чи гострим і нападоподібним. При запаленні він не зникає в спокої, на відміну від м’язового болю . Також неприємні відчуття можуть віддавати у живіт, пах або стегно.

Супутні ознаки, які мають насторожити:

  • температура без ознак застуди;
  • часте або болюче сечовипускання;
  • зміна кольору чи запаху сечі;
  • набряки – особливо вранці на обличчі;
  • загальна слабкість, озноб.

Але навіть якщо ниючий біль є єдиною скаргою, – не варто його ігнорувати. Хронічні запалення часто перебігають стерто – майже без симптомів. І саме тому вони можуть роками тихо руйнувати нирки.

Як з’ясувати причину болів?

Зазвичай за підозри на хворобу нирок здають загальний аналіз сечі, і здебільшого цього цілком достатньо. Але іноді він виявляється малоінформативним – рівень еритроцитів, лейкоцитів та інші показники в нормі, а скарги не минають. І тоді лікарі радять зробити аналіз сечі за Нечипоренко .

Цей тест дозволяє виявити навіть приховані ознаки запалення або незначну (мікроскопічну) кількість крові в сечі, які легко пропустити під час стандартного дослідження. Інформативність аналізу сечі за Нечипоренко значно вища, оскільки клітини підраховуються не в полі зору лаборанта (вони можуть туди не потрапити у разі нерівномірного розподілення), а в одному мілілітрі сечі.

Аналіз сечі за Нечипоренком рекомендують у випадках, коли:

  • є підозра на пієлонефрит чи гломерулонефрит;
  • загальний аналіз сечі виглядає «чистим», але симптоми не зникають;
  • треба перевірити нирки при діабеті, гіпертонії або аутоімунних хворобах;
  • необхідно оцінити ефективність лікування.

Важливо! Це дослідження також може виявитися надзвичайно корисним за наявності злоякісних пухлин нирок . Тривалий час вони можуть проявлятися лише мікрогематурією – незначною кількістю крові в сечі, яку «не побачить» загальний аналіз сечі. Виявлена мікрогематурія – це привід для розгорнутого обстеження, що включає обов’язкове ультразвукове дослідження нирок і КТ чи МРТ за показаннями.

Висновок

Аналіз сечі за Нечипоренко – це простий, доступний і точний спосіб не «прогавити» серйозну хворобу. Його варто зробити за будь-яких незрозумілих болів у попереку, навіть якщо немає інших симптомів. Це швидкий крок до розуміння, чи причина справді криється у нирках або ж її слід шукати в іншому місці.

Чим раніше виявляється проблема – тим простіше її вирішити. Іноді для цього достатньо лише курсу антибіотиків, уважно підібраного лікарем. Але якщо запустити хворобу – наслідки можуть бути набагато серйознішими. Тому не варто чекати ускладнень: якщо непокоїть біль у попереку – перевірте нирки , хоча б для того, щоб виключити проблеми з ними.

Болить спина, а винні нирки? Як діагностувати хворобу?

Джерело: www.rionews.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua