Вступна кампанія 2025: що потрібно знати

01 липня 2025 р. 13:08

01 липня 2025 р. 13:08


Вступна кампанія — це завжди багато інформації, хвилювань і важливих рішень, наголошують у МОН України.

Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2025 році — документ великого обсягу, у якому непросто швидко знайти відповіді на конкретні питання. Саме тому ми створили зрозумілий і зручний гід — покрокову інструкцію, яка допоможе:

  • вступникам — не розгубитися й нічого не проґавити;
  • батькам — підтримати дітей і мати чіткий план дій;
  • журналістам і медіа — швидко знайти суть і пояснити її аудиторії.

На цій сторінці ви знайдете:

  • основні етапи вступної кампанії;
  • що таке НМТ, ЄВІ, ЄФВВ, ЄВВ і хто їх складає;
  • які пільги мають окремі категорії вступників;
  • важливі дати, поради й джерела додаткової інформації.

Вступ 2025 року відбувається за новим Порядком прийому , який діє для всіх університетів, академій та інститутів — незалежно від форми власності. Подання документів здійснюється на конкурсній основі, за результатами НМТ, фахових випробувань та творчих конкурсів. Є можливість вступити на бюджет, скористатися грантами, що частково покривають вартість навчання, або навчатися на контрактній основі — за власні кошти.

Перевіряйте ЗВО та спеціальності (спеціалізації). Передусім переконайтеся, що:

  • заклад має ліцензію;
  • обрана програма акредитована;
  • на спеціальність є набір у 2025 році.

Порада: ознайомтесь з інформацією про заклад, програми та можливості навчання в ньому, а також про правила приймання тут .

Форми фінансування навчання:

  • Бюджетна основа — держава оплачує навчання (є конкурс, потрібно подати заяви з пріоритетами).
  • Отримати грант — щоб компенсувати частину оплати за навчання.
  • Контракт — оплата за кошти вступника, батьків або третьої сторони.

Пільгові категорії вступників можуть претендувати на зарахування за бюджетною квотою (учасники бойових дій, сироти, вступники з тимчасово окупованих територій тощо).

!!! Важливо: якщо вступник відмовляється від бюджетного місця за однією заявою, отримати грант для часткової компенсації навчання за іншою вже не зможе. Держава надає разову підтримку, форма і розмір якої залежать від конкурсного бала вступника — тобто від результатів вступних випробувань.

Для вступу на бакалавра (медичного, ветеринарного, фармацевтичного магістра):

  • Основний іспит — НМТ (національний мультипредметний тест).
  • Для окремих спеціальностей — додаткові творчі конкурси або іспити з фізичної підготовки.

Для магістратури:

- ЄВІ — єдиний вступний іспит, що містить два блоки завдань:

  • ТЗНК (тест загальної навчальної компетенції)
  • тест з іноземної мови.

- ЄФВВ — єдине фахове вступне випробування для правників, економістів, політологів, міжнародників, психологів, журналістів (повний перелік в Додатку 8 до Порядку прийому ).

Для PhD / доктора мистецтва:

- ЄВВ — єдине вступне випробування з методології наукових досліджень (обов'язково)

- ЄВІ (або для певних категорій може бути співбесіда з іноземної мови)

- Вступний іспит зі спеціальності

- інші форми вступних випробувань у закладі

ЄВІ та ЄВВ — це допуск до іспитів у закладі.

Також 2025 року всі вступники до закладів фахової передвищої та вищої освіти мають подавати мотиваційні листи — це обов’язковий елемент заяви на вступ. Відповіді на найпоширеніші запитання про мотиваційні листи тут .

З 25 червня 2025 року розпочинається реєстрація електронних кабінетів для вступників на основі базової середньої освіти (9 класів) до закладів фахової передвищої освіти.

Реєстрація триватиме: з 25 червня до 20 жовтня 2025 року .

З 1 липня реєстрація буде доступною для всіх інших вступників (після 11 класів на основі повної загальної середньої освіти (ПЗСО) та на основі диплому кваліфікованого робітника (КР)), зокрема до закладів вищої освіти.

Електронний кабінет потрібен, щоб подати заяви на вступ. Якщо ви створювали кабінет у попередні роки, цього разу потрібно зареєструвати новий. Торішні кабінети анульовано.

Звертаємо увагу: кабінет учасника НМТ (на сайті Українського центру оцінювання якості освіти) не є електронним кабінетом вступника. Це інша система, призначена лише для участі в тестуванні.

Для подання заяв на вступ потрібно створити електронний кабінет вступника на сайті ЄДЕБО .

Для реєстрації електронного кабінету треба зазначити:

  • електронну пошту, до якої вступник точно має доступ. Це буде логін для входу в кабінет;
  • пароль для входу до кабінету, його треба придумати та запам'ятати;
  • серію та номер документа (одного з документів) про раніше здобуту освіту (основу вступу);
  • номер, PIN-код та рік отримання сертифіката НМТ / екзаменаційного листка, що був одержаний під час реєстрації на ЄВІ / ЄФВВ / ЄВВ. Якщо вступник має сертифікати (листки) різних років, то зазначає дані одного з них, а інші зможедодати безпосередньо в кабінеті;
  • у разі відсутності сертифіката НМТ / екзаменаційного листка ЄВІ / ЄФВВ / ЄВВ) — треба зазначити тип, серію (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу, або реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП, стара назва ідентифікаційний код).

Після цього на зазначену пошту надійде лінк для активації електронного кабінету. За ним потрібно перейти впродовж 15 хвилин. Якщо вступник не встигне за цей час, тоді йому потрібно пройти реєстрацію з початку.

Запитання-відповіді щодо реєстрації та активації кабінету тут , а за цим посиланням розміщено інформацію про траєкторію вступу.

Уже в кабінеті треба буде додати контактні номери та завантажити власне фото (розмір до 1 Мб, не «селфі», адже заклади можуть його використовувати для замовлення студентського квитка). Якщо потрібно, також зазначте дані інших сертифікатів НМТ (ЄВІ) або документів про освіту (наприклад, ви реєструвалися за документом про повну загальну середню освіту, а маєте також диплом молодшого спеціаліста, ці документи можна використовувати як різні основи вступу).

Важливо: 2025 року в електронний кабінет завантажується лише фото, завантаження будь-яких інших файлів НЕ передбачено! Більше відповідей на питання щодо роботи з електронним кабінетом тут .

Якщо вам не вдалося зареєструвати електронний кабінет, ви можете звернутися до місцевого закладу фахової передвищої освіти для отримання очної консультації.

Якщо ви вже зареєструвалися й активували кабінет, рекомендуємо до 1 липня:

  • ознайомитися з конкурсними пропозиціями на сайті «Вступ-2025» та підготувати тексти мотиваційних листів, які треба додавати до кожної заяви;
  • якщо маєте пільги для вступу, потрібно звернутися до закладу освіти з підтверджувальними документами для внесення цієї інформації в ЄДЕБО до моменту подання першої заяви;
  • ознайомитися з новим переліком галузей знань та спеціальностей (спеціалізацій).

Важливо! Збережіть оновлений перелік та коди: ця інформація знадобиться під час подання заяв в електронному кабінеті вступника.

Докладна інфографіка тут .

Якщо вступаєте за творчим конкурсом, то з 3 липня в електронному кабінеті треба подати заяви на участь у творчих конкурсах. У кожній заяві перевіряйте дату, час та місце проведення випробувань.

Реєстрація заяв на участь у творчих конкурсах на бюджет триває до 18:00 10 липня, лише на контракт — до 25 липня. Проведення співбесід та творчих конкурсів на бюджет відбудуться з 8 липня до 19 липня, суто контракт — до 1 серпня.

Зверніть увагу: заяви на вступні випробування НЕ є заявами на вступ. Це різні типи заяв. Тож якщо ви вступаєте за творчим конкурсом, вам треба подати обидва типи заяв в електронному кабінеті.

Спеціальності з творчим конкурсом можна переглянути в Додатку 1 до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році.

За кожною траєкторією вступу визначено період для подання заяв для конкурсу на бюджет чи контракт, часткову вартість якого можна сплатити за кошти гранту від держави. У цей період треба через електронний кабінет подати заяви. Максимально можна подати 15 заяв, зокрема 5 на бюджет.

Після подання заяви обов?язково відстежуйте її статус. Особливу увагу варто приділити статусу «Потребує уточнення вступником». Це означає, що заклад прийняв заяву, але в ній є дані, які потребують уточнення. Перелік таких даних та спосіб їхнього подання зазначає заклад.

Отримавши рекомендацію до зарахування:

  • підтвердіть вибір місця навчання
  • виконайте вимоги до зарахування

Календарні графіки відповідно до вступної траєкторії

Зручний та простий калькулятор конкурсного бала вже запрацював на офіційному сайті Вступ-2025. Скористатися ним можна за посиланням .

Коли та як працювати з калькулятором конкурсного бала

Особливі умови для окремих категорій вступників

  • Вступники з тимчасово окупованих територій можуть складати іспити дистанційно.
  • Ветерани, ВПО, сироти мають квоти та пільги.
  • Громадяни інших країн — можуть вступати за окремими умовами.
  • Особи з інвалідністю мають право на адаптацію умов вступу.

Корисні посилання

Цей гід — не заміна офіційним документам, але надійна допомога у навігації. Ставтесь уважно до деталей. А якщо виникають питання — звертайтесь до приймальної комісії ЗВО або на гарячі лінії МОН та ДП «Інфоресурс».

Відповіді на найпоширеніші запитання — тут .

Вступна кампанія 2025: що потрібно знати

Окрім цього, за консультацією можна звертатися на урядову гарячу лінію за номером 1545 .

З 1 липня на сайті МОН працюватиме чат-бот, створений для підтримки вступників.

Вступна кампанія 2025: що потрібно знати

Джерело: uzhgorod.net.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua