Фатальний тренд у соцмережах: вербування український дітей для диверсій

08 липня 2025 р. 13:36

08 липня 2025 р. 13:36




Співпраця дітей із російськими спецслужбами може розпочинатись як небезпечна розвага в мережі чи спосіб швидко заробити «легкі гроші», але закінчується усе, зазвичай, з фатальними наслідками для дітей та їх майбутнього.

На Закарпатті упродовж 2024 та першого півріччя 2025 року не зафіксовані випадки втягнення російськими спецслужбами українських дітей та їх використання у війні, проте, на жаль, такі факти активно фіксуються по території України, а особливо – у регіонах, які межують із окупантом.

Шукають «виконавців», як правило, через соцмережі чи анонімні телеграм-канали підкуповуючи пропозицією легко зробити. Усе частіше, дітей вербують для підпалів авто військових, обладнання «Укрзалізниці» чи будівель ТЦК. Дають інструкції, як виготовляти й підкладати вибухівку. Деколи платять за виконані завдання, а найчастіше – шантажують за відмови.

Неповнолітні – більш вразливі для вербування, оскільки не можуть усвідомлювати і прораховувати наслідки своїх дій, на чому і роблять акцент російські спецслужби.

Протидія залученню дітей до вербування, диверсій і терористичних актів розпочинається в першу чергу із найближчого оточення дітей.

Батьки, друзі, вчителі та й самі діти мають бути максимально поінформовані про те, якими методами працюють ворожі спецслужби та як вербують людей. Це дасть змогу зрозуміти де та за яких обставин можна чекати небезпеки.

Суть завдання, зазвичай, не розкривають повністю. Розпочинатись усе може, як звичайна гра, в якій потрібно виконати якісь певні дії:

сфотографувати військову техніку, будівлі, блокпости, вокзали;
передати «звичайну» флешку, сумку, пакунок;
викласти у соцмережах фейки або фото для ворожих спецслужб;
долучитись до руху чи групи із радикальними ідеями;
встановити на телефон шпигунські програми;
зібрати або передати дані про знайомих військових.
Далі дитину тримають під контролем за допомогою шантажу чи залякування. Уже коли після певного кроку жертва не може «вийти з гри», їй дають наступні злочинні вказівки.

Завжди варто пам’ятати, що кримінальна відповідальність за тяжкі злочини настає із 14 років.

При цьому, якщо неповнолітній нічого не скоїв, від відповідальності він звільняється.

Дитина завжди має вибір на власне майбутнє, завдання дорослих – допомогти їм не втратити його через необдумані вчинки.



Пресслужба Закарпатської обласної прокуратури

Фатальний тренд у соцмережах: вербування український дітей для диверсій

Джерело: transkarpatia.net