вологість:
тиск:
вітер:
Хустянка ліпить із глини героїв аніме
Японські анімаційні серіали давно популярні серед молоді та підлітків. Крім дитячої аудиторії вони розраховані й на дорослу. Тож підкорюють серця не тільки школярів, але й нерідко їхніх батьків. А хтось раніше дивився їх сам, а зараз уже – зі своїми синами та доньками.
Тому не дивно, що героїв аніме малюють, відтворюють у скульптурках, статуетках, ними оздоблюють одяг, сумки, навіть посуд. А Іванна Ковач із Хуста займається виготовленням анімаційних персонажів із полімерної глини. Не для інших, для себе… Більше про своє захоплення майстриня розповіла « Карпатському об’єктиву ».
Спочатку ліпила фантастичних тварин
Аніме та ліпкою Іванна захопилася ще у шкільні роки. Хоч професійну стежку обрала в іншому напрямку, але улюбленим заняттям у вільний час охоче займається досі.
«У дитинстві ми з подругами дуже любили дивитися анімаційні серіали. Мали улюблених героїв, намагалися навіть дещо бути схожими на них. Обговорювали поведінку персонажів, навіть придумували продовження історій. Зараз я мама, у мене дворічна донька, але коли є настрій, аніме дивлюся досі. Анімаційні фільми бувають різних жанрів. Якщо їх видають у паперовому вигляді – це вже манґи – графічні комікси, або рамани. Найбільш відомими є, наприклад, «Наруто», «Атака Титанів». Проте манґа і аніме – це окремі види мистецтва. Як і все японське, часто вони мають дуже глибокий сенс і спонукають до філософських роздумів. Що ж стосується малювання і ліпки, то колись я закінчила авторську художню школу Ласло Гайду. Там у нас окремо викладалася ліпка з глини. І мені це дуже подобалося. Малою мріяла, що корили виросту, буду скульптором. Але… стала бухгалтером. Проте мрій не зреклася, ліплю досі», – поділилася думками з «Карпатським об’єктивом» умілиця.
На подив, ліпити маленькі статуетки Іванна почала не в анімаційному стилі.
«Ліпкою я займаюся виключно з полімерної глини та холодного фарфору. Ці матеріали дуже практичні і вироби з них міцні. Раніше ліпила усіляких тварин, фантастичних істот. Але одного разу ми з чоловіком уночі дивилися аніме. Він мені й каже: «А ти спробуй, зліпи Ерена». Це – головний герой із «Атаки Титанів». Мене ця думка запалила. Спробувала. Вийшло непогано. Потім зліпила і Мікассу, і Ервіна, і Арміна, і Леві, і самих Титанів. Зараз думаю над тим, аби виліпити всіх дійових осіб цього відомого на весь світ аніме. Із «Зошита смерті» ліпила Лайта, Рюка, Кіру, зі «Сталевого Алхіміка» Едварда та Альфонса Ельріків, із «Клинка, який знищує демонів» Тандзіро Камадо. Одним словом, за два роки маю колекцію із двох сотень анімаційних персонажів. За розмірами вони маленькі, поміщаються на долоні. Роблю їх не для продажу, а виключно для себе. Можливо, як донька підросте, буде ними бавитися», – наголошу хустянка.
Коли є запал – є і результат
Іванна Ковач каже, що героїв аніме багато хто малює, але мало хто ліпить.
«На Закарпатті я не знаю нікого, хто б займався подібним. Але у світі таких майстрів багато. У декого не вироби, а шедеври. Дехто проводить навіть майстер-класи із ліпки аніме. У Європі подібного чимало. Через вузьке коло зацікавлених ніколи не працюю для продажу, виключно для власного задоволення. Ліпка – це просто заняття для душі, яке розслабляє, яке дозволяє відволіктися від буденності і насолодитися приємними творчими моментами. Вважаю, що всі ми маємо мати якесь хобі, що дозволяє самовиразитись, що надихає», – вважає умілиця.
Багато робіт умілиця виготовляє із холодного фарфору. Це – вид полімерної глини.
«Холодний фарфор можна купити готовий у спеціальних інтернет-магазинах для рукоділля, а можна зробити й самотужки. Матеріал практичн6ий тим, що не потребує запікання, твердіє сам. Його можна фарбувати, лакувати, з нього можна виготовляти практично все: сувеніри, біжутерію, декор, іграшки. Мене приваблюють фігурки аніме. Але виготовляю і інших кумедних казкових персонажів», – зазначає вона.
Надихає майстриню в роботі перегляд аніме або просто згадки про улюблених героїв.
«Напевно, я з дитинства не виросту ніколи. Люблю не тільки аніме, але й казки та мультфільми. Тим більше, відколи народилася донька, все частіше їх дивлюся з нею. Тож ідеї зароджуються спонтанно. Хтось сподобався, вирішила виліпити. Утім мої фігурки – не розвага для малечі. Хоча вони безпечні, з ними можна бавитися. Використовую тільки якісні матеріали, бо Вероніка все чіпає і пхає до рота. Напевно, підросте – буде допомагати. А поки мала, ліпить із пластиліну», – зізнається закарпатка.
Як стверджує вона, навчитися працювати з глиною нескладно, не всі її види потребують термічної обробки.
«Головне перед роботою матеріал добре розім’яти, аби був податливим. Робоча поверхня завжди має бути рівною і чистою. Починати варто із найбільш легких технік і з глини, яка сама твердіє. Вона може бути різних кольорів, не потребувати фарбування. Для затирання нерівностей потрібен наждачний папір, а для дрібних деталей зубочистки, різні стеки (це – такі палички, які вважаються інструментами скульпторів). Різати глину можна гострим ножиком. Крім того, важливо не тримати глину під дією прямих сонячних променів», – зазначає хустянка.
Улюблених виробів в умілиці немає, кожна з них їй дорога і особлива.
«У кожен виріб я вкладаю частку себе, тепло своїх рук, власних фантазій, ідей, думок. Усі малесенькі скульптурки виплекані, народжені з любов’ю. Намагаюся кожну деталь передати ідеально, аби вироби були довершеними. Завжди вдосконалююся, шукаю у мережі інформацію про ліпку, практикую, експериментую. Мені цікаво. Коли є запал – є і результат!», – переконана Іванка.
У перспективі умілиця мріє працювати зі справжньою глиною, але для цього, зауважує, потрібні серйозні вкладення.
«Є багато чудових скульпторів із фаховою освітою, які не можуть собі дозволити купити спеціальну піч для випікання кераміки. Я б хотіла з кимось об’єднатися, аби троє-четверо скинулися коштами і ми придбали піч разом, а відтак потім її кожен у власних потребах використовував. Для однієї людини таке придбання надто вартісне, а для групи творчих особистостей, які мають однакову ціль – нормально. Це, звісно, у далеких планах. А поки що хочу працювати над новими виробами, створювати нові колекції анімованих героїв і вивчати нові техніки рукоділля», – запевнила Іванна Ковач.
Марина АЛДОН

Новини рубріки

У одному з комплексів Закарпаття після басейну помер чоловік: що розповіли в поліції
13 липня 2025 р. 21:03

Спалах отруєння на Закарпатті: понад 30 людей захворіли після вживання води з водоспаду
13 липня 2025 р. 20:59