Як концерт гурту Imagine Dragons у Будапешті став приводом для українсько-угорських сварок у мережі

18 липня 2025 р. 00:19

18 липня 2025 р. 00:19


У червні всесвітньовідомий гурт Imagine Dragons у рамках свого туру LOOM дав концерт у Будапешті. Виступів у столиці Угорщини було два – 14 та 15 червня. Концерти провели на стадіоні Puskás Aréna і, звичайно, вони мали великий успіх. Після виступу у соцмережах та в українських медіа з’явилася інформація про те, що у Будапешті на концерті гурту Imagine Dragons заборонили розгортати українські прапори. У соцмережах неслася хвиля негативних коментарів на адресу угорців, а поряд з ними – хвальби і вдячність гурту за оригінальний спосіб підтримати Україну попри «заборону прапорів» – музиканти запустили синьо-жовті конфетті під час виконання пісні Believer. Але як було насправді?

Як концерт гурту Imagine Dragons у Будапешті став приводом для українсько-угорських сварок у мережі

Журналістка «Суспільного» з Ужгорода Тетяна Балла на концерті гурту Imagine Dragons у Будапешті була особисто. Тетяна каже, що 14 червня на виступі гурту в столиці Угорщини на стадіоні було багато українських прапорів серед глядачів, люди були у них загорнуті, розмахували ними, крім того, у якийсь момент соліст гурту Ден Рейнолдс підняв український прапор, який глядачі кинули йому на сцену, та поцілував його.

«Прапори на концерті були. Їх було багато, люди були у них загорнуті, люди ними махали, найбільше їх було перед сценою, але і на самому полі, і на стадіоні теж їх було багато. Крім українських, ще кілька румунських я бачила. Але українських було набагато більше», – розповіла Тетяна у коментарі zaholovok . com . ua .

Тетяна Балла розповідає, що дуже здивувалася, коли побачила, що несеться у соцмережах про нібито заборону українських прапорів на концерті у Будапешті, адже має власне фото, де соліст гурту Imagine Dragons Ден Рейнолдс стоїть на сцені на цьому ж концерті з піднятим українським прапором.

«Кілька разів Дену в руки чи на сцену кидали синьо-жовтий прапор, в один момент він підійшов, підняв прапор поцілував його і потім кинув його назад», – розповідає Тетяна Балла.

Imagine Dragons у Будапешті

Журналістка каже, що дуже дивувалася коментарям під постами про нібито заборону прапорів на концерті: «Це були явно ботівські коментарі про те, що «ой, Орбан заборонив Imagine Dragons українські прапори» і тому вони випустили оці конфетті в українських кольорах. Потім я побачила ще коментарі про те, що на концерті вимкнули світло на момент, коли Ден підняв український прапор. Я дуже здивувалася,14 числа такого точно не було, бо я ні на секунду не виходила з концерту, попитала у знайомих, які також були на концерті 15-го числа і вони теж сказали, що такого не було – все було класно і прапори соліст піднімав», – зазначає Тетяна Балла.

«На стадіоні було 50 тисяч глядачів і немає жодного підтвердження цьому «вимкненню світла» – ні фото, ні відео. Але якщо з журналістської точки зору подивитися на всю цю історію, то це дуже схоже на якийсь вкид і спосіб маніпуляції. Дуже схоже на провокацію», – каже журналістка.

«Я зараз працюю із тематикою національних спільнот і це абсолютно той самий сценарій, дуже схожі коментарі, які з’являються під кожним нашим сюжетом, де люди говорять угорською. Я чисто з професійної точки зору бачу, що це реально дезінформація, яка несе хвилею ненависть. Люди навіть не намагаються аналізувати чи розібратися, просто, навіть якщо факти говорять зворотне», – додає Тетяна Балла.

Фактчекерка , співзасновниця незалежної української організації StopFake Ольга Юркова , у коментар і zaholovok.com.ua зазначила, що такі маніпуляції дуже часто розраховані на емоційну реакцію аудиторії, тому важливо насамперед перевірити інформацію: чи є вона фейком, чи є правдою. Бо дуже неправдоподібні речі можуть виявитися правдою і навпаки.

«Фейки часто конструюють так, щоб вони максимально розходилися в соцмережах. Цей конкретний фейк містить кілька складників, які, так би мовити, забезпечують його успіх: популярність групи Imagine Dragons, їхня підтримка України, напружені стосунки України з Угорщиною через позицію Орбана і яскравий, емоційний інформаційний привід – новина про концерт Imagine Dragons в Будапешті. Тобто, і проукраїнська позиція гурту Imagine Dragons, і ситуація з Угорщиною викликають у нас сильні емоції, хоча й різного вектора. Чим більший цей емоційний заряд, тим потенційно популярнішим буде фейк», – каже Ольга Юркова.

Imagine Dragons у Будапешті

За її словами, це стосується і правдивої новини: найбільше розповсюджується саме емоційно заряджена інформація.

«Інший момент – це те, для чого використовують ці фейки. У цьому випадку дуже ймовірно, що фейкова новина справді створена для того, щоб розпалити ворожнечу між українцями та угорцями. Хоча насправді позиція Орбана ще не означає, що всі угорці так вважають, і українцям під час війни краще максимально залучати союзників, ніж сваритися навіть з тими, які є», – додає Ольга Юркова.

То чому для поширення фейків використовують масові події та відомих людей? «Це одна з базових тактик у інформаційній війні та пропаганді, – пояснює Ольга Юркова. – У цьому випадку Imagine Dragons – це глобально відома група, концерти якої відвідують десятки тисяч людей. Їхній виступ – це емоційна і значуща подія, яка викликає високий інтерес. Також вони мають чітку репутацію. Крім усіх елементів, які я перерахувала, високий емоційний заряд має також сам український прапор – символ української боротьби. Тому така інформація маніпулятивна змусить українську аудиторію почувати себе зрадженою, а це теж досить яскрава емоція».

За словами Ольги Юркової, подібні емоційні новини дуже легко поширюються, і саме цим користуються пропагандисти. «Спростувати такі новини може бути складно, якщо не було відеозйомки або на події не були присутні журналісти. Подібні фейки також можуть поширювати для створення ілюзії тренду: нібито десь у Берліні заборонили прапори України, нібито десь в Іспанії в центрі для біженців українцям теж заборонили вивішувати свої прапори і створили графіті зі спеціальної інструкцією… Це може створювати хибне відчуття що Європа втомилася від України, хоча це неправда. М'яка деморалізація – одна з головних тактик російської інформаційної війни з 2022 року, відтоді як жорстка пропаганда вже не працює», – підкреслює Ольга Юркова.

Як концерт гурту Imagine Dragons у Будапешті став приводом для українсько-угорських сварок у мережі

Джерело: zaholovok.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua