вологість:
тиск:
вітер:
«Дрони створюють нову реальність на війні, до якої НАТО не готове», – закарпатець “Мадяр”
Командувач Сил безпілотних систем ЗСУ Роберт “Мадяр” Бровді виступив на безпековому форумі LANDEURO в Німеччині. Колишній командир 414-ї бригади БПЛА поділився баченням війни, оцінкою технологічного прогресу української армії та застереженням для країн НАТО.
Видання “Громада Закарпаття” зібрало найважливіше з виступу Мадяра, щоб знайти відповіді на питання: коли закінчиться війна, чи є у світі танк, який не зупинить український дрон за 300 доларів і як має перебудовуватися ЄС аби бути сильним.
Ми становимо лише 2% Збройних сил України, але знищуємо кожного третього ворожого солдата
— В армії України мене називають «Мадяром», — каже Бровді. — Я польовий командир і командую Силами безпілотних систем України. Раніше очолював 414-ту окрему бригаду БПЛА. Російська пропаганда називала мене «найбільш розшукуванішим ворогом росії». Тому я не обіцяю повторної зустрічі, але скажу абсолютно чорно-білі речі.
Сьогодні я координую 12 підрозділів операторів дронів. Це переважно цивільні люди — 95% з них ніколи не були військовими: це бізнесмени, спортсмени, юристи, співаки, програмісти… Разом ми становимо лише 2% Збройних сил України. Але наша ефективність вражає: ми знищуємо кожного третього ворожого солдата і кожну третю ціль на полі бою.
Війна не завершується цього року..
— Путін, який обіцяв взяти Київ за три дні, вже три з половиною роки не може цього зробити, — розповідає Мадяр. — За цей час ми навчилися захищати своїх дітей, свою землю, свою державу. І водночас розуміємо: війна не закінчиться завтра, і, скоріш за все, не завершиться навіть цього року. Тому ми дивимось у майбутнє тверезо і прогнозуємо загрози.
Три основні виклики війни в Україні
Що стосується основних викликів у цій війні, на думку Роберта Бровді, перша загроза — це масоване використання живої сили. Путін щомісяця кидає в бій більше піхоти, ніж ми фізично здатні знищити.
Друга — масоване використання дешевої і ефективної зброї залякування: дронів-камікадзе «Шахед», які бʼють по цивільних і критичній інфраструктурі.
Третя — людський ресурс. В Україні вже воюють усі, хто хотів. Манни з неба не буде. Але ми знаємо, як діяти — і діємо. Ціною власної крові, за підтримки партнерів.
Українські дрони — найкращі у світі
Мадяр також твердить: сьогодні не існує такого танка у світі, який не може бути знищений дроном вартістю 300–400 доларів. Жоден.
— Будь-яка бронетехніка може бути зупинена дронами, зібраними з українських компонентів, — каже командувач. — І я відповідально заявляю: українські дрони — найкращі у світі.
Ми створили на фронті так звану kill zone — зону ураження. Її ширина вже 25–30 кілометрів у глибину. І це лише початок. Наступний крок — заміщення піхоти наземними роботизованими системами, які візьмуть на себе логістику на передовій.
Оборонна стіна нового типу
Ще один виклик, про який каже Мадяр — створення багатошарової, ешелонованої системи ППО. Стіні, яка буде вищою за китайську, але замість цегли — сучасні технології, які зупинять усе, що летить у наш бік — і ударні, і розвідувальні дрони.
—Ми вже працюємо над цим. Коли Путін запустив 100 «Шахедів», він обіцяв зробити 500. Ми тоді сміялись. Тепер нам не смішно. 400 дронів на добу — вже реальність. Наш досвід буде безцінним для всього світу. Бо така війна може прийти у будь-яку країну.
НАТО має переосмислити свою безпеку
— Скажіть чесно: яка країна НАТО здатна витримувати щоденні атаки 200–300 «Шахедів» по одному місту? Сім днів на тиждень. Без перерв. Яка?, — задає риторичне питання Бровді.
— Ваші системи нацбезпеки потребують переосмислення. Я рідко буваю за кордоном — це мій другий візит. Завтра в цей час я вже буду на фронті. Але торік я побував на одній із баз країни-члена НАТО. Показали ідеально організований обʼєкт, все на місці, техніка вишикована, пофарбована. Запитали мою думку. Я відповів чесно: навіть не наближаючись до цієї бази ближче, ніж на 10 км, чотири наші розрахунки з дронами перетворили б її на другий Перл-Харбор за 15 хвилин.
Я кажу це не для залякування. Я кажу правду: ці технології доступні, дешеві і — якщо потраплять у руки терористів — сто таких терористів можуть зруйнувати державу.
Це спільна боротьба, у якій ми платимо кров’ю, а ви здобуваєте досвід
— Тому наша з вами боротьба — це не лише про Україну — веде далі військовий. —Це спільна війна цивілізованого світу проти терору. Ми платимо за неї життями, а ви можете здобути наш досвід і вбудувати його у свої системи безпеки. Ми допоможемо так, як ви допомогли нам.
У чому секрет успіху дронової армії
— Наш успіх — у людях. Це мотивовані добровольці. Далі — структура, схожа на сучасну компанію: кожен може швидко вирости, взяти на себе проєкт, реалізувати його і нести відповідальність. У мене всього одна зірка — я не військовий за освітою, не будував карʼєру. Просто прийшов на війну. Мій побратим, до війни був тренером з тхеквондо, який виховав понад 2000 дітей, сьогодні ж він командує кількома тисячами військових.
Тому є назву чотири елементи успіху: системний підхід, компетентна мобілізація, правильне забезпечення й ефективне застосування. Плюс правильна техніка, правильні тактики і правильне місце.
А дрони — це просто інструмент. Найактуальніша зброя сучасної війни. І ми вміємо нею користуватись.
Світова доктрина безпілотних систем народжується в Україні
— Сьогодні українські воїни, за підтримки партнерів, пишуть нову військову доктрину застосування безпілотних систем. Ця доктрина має стати основою безпеки всього світу. І тоді вам не доведеться відповідати на найстрашніше запитання: «Коли повернеться мій тато?»

Новини рубріки

В Ясіня відбулася церемонія прощання з загиблим Героєм
22 липня 2025 р. 17:37

Грози та шквальний вітер: закарпатців попереджають про неспокійну ніч
22 липня 2025 р. 17:09