вологість:
тиск:
вітер:
Закарпатські ринки заполонили кавуни. Які ціни
У області стартував сезон смугастих ягід. Прилавки як магазинів, так і ринків рясніють баштанними. На подив, незважаючи на весняні погодні аномалії, сезон почався майже в ті ж терміни, що й торік. Іншими стали тільки ціни. І вони вищі, ніж раніше.
Тож за скільки краяни можуть купити кавун? Чому ці натуральні вітаміни варто їсти? Як обирати якісну продукцію? Відповіді на ці питання шукав «Карпатський об’єктив».
Звідки кавуни і скільки за них просять
Торік перші кавуни на ринках Закарпаття продавали по 25 гривень за кілограм. На Берегівщині їх можна було купити дешевше – від 15 гривень. Зараз вартість смугастих ягід, як наголошують фінансові експерти, зросла по всій Україні приблизно 10%. Причина – холодна весна, посушливий початок літа, збільшення вартості посадкового матеріалу та загальних витрат серед аграріїв. Але подешевшання ще очікується. Хоч не дуже суттєве, але асе ж…
Наразі середня вартість кавуна 20-28 гривень за кілограм. Придбати можна не тільки продукцію місцевих фермерів, але й одеські, азербайджанські, турецькі смаколики.
Пані Олена торгує кавунами на Хустському ринку. Каже, що бере продукцію гуртом від виноградівських фермерів.
«Пишаюся тим, що наші земляки почали так професійно вирощувати баштанні. Це ж нелегка справа, просто титанічна робота. Який тільки полив треба налагодити! Адже рослини ці дуже люблять воду. Без неї не ростуть, не дозрівають. Важливим є не тільки сонце. Але, незважаючи ні на що, вони збирають добрі врожаї. Зараз у них забирають продукцію у різні куточки України. Найбільше замовлень мають зі столиці. Також приємно, що незважаючи на холодну весну та сухий початок літа, кавуни вже дозрівають», – каже вона «Карпатському об’єктиву».
За словами жінки, продукція закарпатських аграріїв нічим не гірша за європейську, навпаки – ще більш якісна.
«Я продаю наші кавуни по 25 гривень за кілограм. Вартість привозних дуже різна. Є й дорожчі, але є й дешевші. Наприклад вірменські збувають по 40 гривень. При цьому, ніхто знає, чим їх поливали, у яких умовах транспортували, адже проїхали вони до нас величезну відстань до нас і, на подив, не зіпсувалися. Навіть на смак солодші. Однак невдовзі і наші, як мед будуть! Та й пахнуть так, що відмовитися від спокуси скуштувати практично неможливо», – стверджує вона.
Купують краяни кавуни досить активно. Хтось бере цілу смугасту ягоду, хтось – половинку, а хтось – навіть четвертинку. Кому як дозволяють статки…
«На цьому тижні я вже втретє поспіль купую кавун. Поки сезон, треба його їсти. Він – просто ідеальний продукт для детоксикації організму, виводить усі шкідливі речовини. Ціна трохи зависока, але в цьому сезоні подорожчало все, тому ситуацію сприймаю адекватно», – зізнається одна з покупчинь. Представляється Анастасією. Додає, що сміливо дає ягоди й дітям і вони залюбки ласують баштанними, жодних проблем ніколи не було.
«Обираю виключно нашу продукцію, – стверджує жінка. – Це – не просто підтримка місцевого бізнесу, але й прояв довіри до земляків».
Які ціни у супермаркетах
Найдешевше вдалося знайти смугасті ягоди по 18 гривень. Вони, щоправда, не вітчизняні, а турецькі. Окремі торгові заклади х збувають продукцію, привезену з південних областей України. Вартість – 18-25 гривень за кілограм.
Але є й дорожче – по 30 і навіть по 36 гривень. Усі ці ягоди з європейських держав.
Масовий продаж закарпатських кавунів має от-от початися. Тож підприємці обіцяють збувати продукцію і краян, аби їх підтримати.
На що звернути увагу при купівлі
Як обирати кращі кавуни знає фермер із Берегівщини Василь Нодянош.
«Головне, щоб ягода була стиглою та ароматною. Якщо кавун дозрів, він має яскраво виражений колір шкірки з чіткими смужками. У нього також суха плодоніжка, він видає гучний, резонуючий звук при постукуванні, – ділиться досвідом фермер. – Та частина, якою ягода лежала на землі, відрізняється від решти. На ній можна помітити жовту чи помаранчеву пляму. Якщо ж вона зелена або біла, брати кавун не варто».
Також пан Василь стверджує, що баштанні не мають бути тріснутими, із вм’ятинами. Обирати краще невеликі за розміром кавуни, бо вони більш зрілі і для збільшення ваги їх, скоріш за все, не «накачували» нітратами. Якщо ягоди закордонні, закарпатець пропонує просити у реалізаторів сертифікати. Загалом чоловік радить завжди цікавитися у продавців походженням продукції.
«Перед придбанням, попросіть шматочок ягоди скушувати. Вона має мати приємний смак і не віддавати ліками чи якоюсь хімією. Від крихітної скибочки вам нічого не буде, а таким чином ви вбережете і себе, і рідних від проблем, а свій гаманець від зайвого нераціонального спустошення», – запевняє він.
Чому кавуни треба їсти
Про це знає хустська лікарка Марія Волощук.
«Кавуни — це не просто смачний літній смаколик, а ще й дуже корисний продукт для здоров’я. Ця ягода на понад 90% складається з води, тому ідеально зволожує тіло в спеку. Це особливо важливо тоді, коли ми втрачаємо рідини з багато потом. У 100 г кавуна — лише близько 30 калорій, тому він чудово підходить для перекусів, навіть якщо людина стежиьть за вагою. Також баштанні містять лікопін — потужний антиоксидант, який захищає клітини від старіння, знижує ризик серцево-судинних хвороб, має протизапальні властивості. Завдяки воді та сечогінному ефекту ці ягоди покращують роботу нирок, допомагають виводити токсини та зменшують набряки. Лікопін і цитрулін у кавуні покращують кровообіг, знижують тиск, підтримують здоров’я серцево-судинної системи. Вато додати, що баштанні містять вітамін B6, який бере участь у виробленні серотоніну — гормону радості. Також цитрулін може зменшити м’язову втому після фізичних навантажень»
На добу медикиня радить з’їдати 1-1,5 кілограма кавуна, 2–3 середніх скибки за один прийом їжі. Це, на її думку, цілком безпечно і дуже корисно.
«Після вживання смугастих ягід бажано не пити води, аби не було здуття. Також необхідно вживати тільки свіжі ягоди у день покупки. Переїдання кавунами краще уникати людям із цукровим діабетом та тим, хто має захворювання нирок. А також, якщо є схильність до діареї або гастриту. Утім їсти кавун у помірних дозах бажано всім, тим більше – у пік сезону», – стверджує вона.
Марина АЛДОН

Новини рубріки

В Ужгороді другий день поспіль тривають протести проти закону щодо НАБУ і САП
23 липня 2025 р. 22:11

Пульт не працює? Можливо, час обрати новий бездротовий перемикач?
23 липня 2025 р. 22:10

У Барбові на Мукачівщині прощатимуться із загиблим захисником Юрієм Мочарієм
23 липня 2025 р. 22:06