На Закарпатті в рамках проєкту з розвитку малої авіації навчатимуть майбутніх пілотів

24 липня 2025 р. 10:30

24 липня 2025 р. 10:30


Нові можливості для молоді, педагогів і громад, поєднуючи інноваційні освітні практики з відродженням авіаційних традицій Закарпаття, відкриває проєкт STEP, який реалізовуватиме в рамках спільного проєкту Україна та Румунія.

Про це йшлося в Ужгородському прес-клубі під час прес-конференції, присвяченої старту міжнародного проєкту STEP – Освітньо-тренінгової платформи сталого навчання, який реалізується за фінансової підтримки Програми Interreg VI-A NEXT Румунія–Україна 2021–2027. Про це передає видання KISZó.news.

Наталія Носа, голова правління ГО «Центр європейських ініціатив», розповіла, що це унікальний проєкт для Закарпаття, спрямований на розвиток малої авіації:

«Ми починали розмови про популяризацію малої авіації на Закарпатті тому, що вважаємо, що потенціал Закарпаття в цьому питанні недооцінений. В Румунії, приміром, це певна культура, яка існує в прикордонних регіонах, і у нашому, відповідно, теж є потенціал. Про це говорилося в рамках проєкту «Мала карпатська авіація», який був реалізований спільно Україною, Угорщино, Румунією, Словаччиною».

За словами пані Наталії, наразі є намір відродити славні традиції закарпатської авіації, які існували в Дубовому. Досі там живуть численні спеціалісти, які мають навички, але не мають кому їх передати. З огляду на сьогодення України бачимо, що цей досвід потрібно передавати, готувати нове покоління. Пілоти ж затребувана в санавіції, для роботи в лісах, в агропромисловому комплексі, для роботи в умовах надзвичайних ситуацій, для бізнесу тощо. Мала авіація наразі вкрай затребувана.

«Є велика кількість викликів, з якими можна справлятися за допомогою малої авіації, ультралегких літаків. Наприклад, в умовах тієї ж пандемії, коли були закриті великі летовища, але потреба в контактах була, мала авіація могла б допомагати вирішувати численні питання», – каже Наталія Носа.

Вона також уточнила, що в рамках проєкту за наступні 24 місяці учасники планують створити освітнє середовище для навчання пілотів, для популяризації ідей малої авіації, щоб наша молодь вивчала авіаційну інженерію, пілотування тощо.

У рамках проєкту не передбачається надання ліцензій, але мова про відкриття окремих спеціальностей, отримання сертифікату про проходження курсів, діти матимуть відповідні навички для вступу у відповідні технічні знання.

«Авіація – це є стратегічні інвестиції. Це тривалий процес, адже мова йде і про створення аеродромів, посадкових майданчиків, авіашколи. Одна авіашкола може надавати до 40 ліцензій протягом року, тобто, перспективи значні», – додала Наталія Носа.

За її словами, спочатку готуватимуть інструкторів, які будуть готові навчати і теорії, і практиці.

«Зараз ми говоримо про середовище для популяризації на базі шкіл. Ми повинні обрати кілька шкіл і створити навчальні сесії для популяризації авіації серед дітей різного віку, також буде придбано серйозний пересувний симулятор, – відзначила Наталія Носа й додала, що це будуть щонайменше три школи. –  Наша задача залучити експертів, зробити методологію навчальної платформи, де кожна людина, яка хоче отримати інформацію чи навчатися в школі пілотів. Прагнемо зробити нашу область авіаційною. Це велика робота – популяризація даного типу мобільності та можливості здійснювати польоти малими літаками.

Денис Каганець, селищний голова Дубового наголосив, що проєкт дасть можливість для молоді отримати нову спеціальність, бути успішними, розвиватись.  У рамках проєкту буде відремонтоване приміщення комбінату, капітальний ремонт приміщення, де відбуватиметься навчання. Також буде встановлена спеціальна кабіна для навчання.

Як нагадав очільник громади, свого часу в Дубовому працювало вертолітне обладнання, де працювало близько 5 тисяч осіб.

«На території нашої громади працює Калинівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат на базі якого навчаються 350 учнів. Двічі на тиждень учні з кожної школи громади їдуть до комбінату здобувати освітні навики за різними напрямами – вивчають швейну, автосправу, ІТ-технології тощо. За допомогою цього проєкту у приміщенні цього закладу буде облаштовано обладнання та симулятор для навчання авіасправі для молодшого віку (комп’ютерне обладнання, 10 робочих місць для навчання за певною методикою). Крім того, будуть закуплені для старшого віку ще два симулятори: один максимально наближений до малої авіації, інший – єврокоптер, який є більш технологічно новим типом. Наразі спільно з експертами ми вивчаємо доцільність придбання кожного з видів симуляторів», – уточнив спікер.

За його словами, в рамках проєкту вже створена ініціативна група з 5 осіб. Наразі вже є бажаючі вчитися.

Спікери відзначили, що загальний бюджет проєкту 1 млн 234 тис євро, 10 % – частка співфінансування, які надає кожен партнер.
Головний партнер громада Секелешені в Румунії, вона має потужний досвід і в рамках проєкту нададуть знання, допоможуть покращити інфраструктуру щодо навчання.

Румунська сторона планує збудувати ангар із відповідним обладнанням.

Емільян-Георге Поп, голова Комуни Секелешені (Румунія) сказав, що громада рада бути партнером проєкту:

«Це дуже хороший проєкт, він сприятиме і розвиткові нашої громади. У рамках проєкту ми прагнемо створити середовище для навчання пілотів. Великою частиною є інфраструктурна складова. У рамках проєкту дві школи отримають симулятори для навчання польотам. Важливою частиною є створення тренінгової платформи для навчань. У нас є спеціалісти, яких ми будемо залучати для навчання пілотуванню».

У рамках проєкту в Секелешені хочуть створити середовище для навчання, в якому бажаючі навчатимуться і отриманню перших навиків польотів, і спортивному пілотуванню тощо.

Наталія Носа наголосила, що наразі існує великий інтерес в Україні, особливо в прикордонних регіонах, до малої авіації. На Закарпатті такі амбіції щодо розвитку малої авіації є і в Солотвині, і в Дубовому, і в Холмківській тергромаді. Загалом 12 громад уже заявили про відповідні наміри щодо створення злітно-посадкових майданчиків тощо. Тобто, це все працюватиме в комплексі – є напрацювання з будівництва майданчиків, започатковується школа і плюс є інтегрована система з Угорщиною, Румунією, Словаччиною, щоб пілоти могли планувати польоти. «У нас створюється своєрідна авіаційна екосистема, це колосальна робота, яка потребує багато часу, але вона вкрай важлива», – додала Н. Носа.

Партнери проекту: комуна Секелешені (Румунія), Калинівський міжшкільний ресурсний центр (Україна) та Центр європейських ініціатив (Україна).

На Закарпатті в рамках проєкту з розвитку малої авіації навчатимуть майбутніх пілотів

Джерело: mukachevo.rayon.in.ua