У Дубовому спільно з румунами планують відродити авіаційні традиції Закарпаття

25 липня 2025 р. 19:57

25 липня 2025 р. 19:57


У Дубівській громаді розпочинається проект, яки має на меті відродити авіаційні традиції Закарпаття та закласти базу для подальшого розвитку цього напрямку в області. Про це йшлося на пресконференції в Ужгородському прес-клубі, присвяченій старту міжнародного проєкту STEP – Освітньо-тренінгової платформи сталого навчання , який реалізується за фінансової підтримки Програми Interreg VI-A NEXT Румунія–Україна 2021–2027 .

«Мета нашої ініціативи – зробити Закарпаття авіаційним регіоном, де молодь матиме доступ до інноваційної освіти, нових кар’єрних можливостей, а громади – до сучасного виду мобільності та економічного розвитку. Освітня платформа STEP – це унікальний проєкт в Закарпатській області, спрямований на популяризацію технічних спеціальностей, інженерії та навчання пілотів. Ми розпочали роботу над ідеєю ще у 2021 році, адже вважаємо, що потенціал малої авіації в нашому регіоні недооцінений. Досвід сусідніх країн : Румунії, Угорщини, Словаччини  показує, як авіація може розвиватись на рівні громад, – розповіла Наталія Носа, голова правління ГО «Центр європейських ініціатив». – Якщо подивитися, як розвивається мала авіація в Румунії на рівні громад в Угорщині: створюються нові аеродроми, навчаються молоді пілоти – це певна культура, яка існує в прикордонних регіонах, і ми бачимо, що це великий потенціал для розвитку нашого регіону».

Цей проєкт є продовженням успішної ініціативи «Карпатська мала авіація» (у співпраці Польщі, Словаччини, Румунії та України). Упродовж наступних 24 місяців, за словами Наталії Носи, буде створено освітнє середовище для підготовки пілотів, мотивації молоді вступати на технічні спеціальності, а також для популяризації культури малої авіації.

У проєкті беруть участь громади з України та Румунії, зокрема ключові партнери це Дубівська громада, Калинівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат, та громада Сакалашей (Румунія).

«Нам вдалося стати переможцями конкурсу і приєднатися до реалізації важливого та перспективного проєкту. Особисто мені вже доводилося брати участь у попередній програмі у Секешень (Румунія), де я навіть мав можливість здійснити політ і спробувати себе в ролі пілота. Це дійсно захоплює й надихає, – розповів Денис Каганець, селищний голова Дубового. – Наш проект відкриває молоді шлях до здобуття нових навичок, профорієнтації та зацікавлення авіаційними професіями. Ми віримо, що завдяки такому досвіду юні учасники зможуть продовжити навчання і в майбутньому стати професійними пілотами».

У рамках проєкту, на базі шкільного комбінату буде встановлено сучасний симулятор кабіни літака малої авіації. Також передбачено капітальний ремонт приміщення комбінату – заміна покрівлі, фасаду і внутрішні роботи. Також розглядається можливість придбання двох мобільних стимуляторів.

Емільян-Георге Поп, голова Комуни Секелешені (Румунія) приднався до пресконференції онлай. «Цей проект має велике значення як для розвитку нашої громади, так і для України в цілому. Особливо важливою складовою цього проєкту є інфраструктурна частина, яка створює умови для підготовки екіпажів та тренувальної платформи. У межах ініціативи дві школи нашої громади отримають авіаційні симулятори, що відкриє нові можливості для навчання, – зазначив спікер. – Наші партнери з Дубового дуже відповідальні та мотивовані, з ними ми реалізуємо всі завдання проекту».

За словами Наталії Носи, завдяки проекту, учні вже на базовому рівні отримуватимуть навички, необхідні для вступу до вищих навчальних закладів та технічних шкіл, які готують фахівців у галузі авіації. «Це не швидкий процес, авіація вимагає системних інвестицій і часу. Потрохи будуть створюватись аеродроми, злітно-посадкові майданчики, будуть формуватися авіашколи, які будуть готувати фахівців, надавати ліцензії. Якщо процес йтиме ефективно, то на базі однієї авіаційної школи ми зможемо видавати до 40 ліцензій на рік, – зауважила Наталія Носа та додала, що під час воєнного стану польоти заборонені, але вони будуть відновлені після завершення війни. Тому важливими є підготована інфраструктура та фахівці

За оцінками експертів, ефективна авіаційна школа може видавати до 40 ліцензій щороку. Проте першим етапом стане підготовка інструкторів, здатних викладати теоретичні дисципліни й проводити тренування з використанням сучасних симуляторів.  Проєкт передбачає створення навчальних сесій у вибраних громадах області. Програми будуть адаптовані для різних вікових груп – від молодших школярів до дорослих початківців. Очікується, що заняття проходитимуть у кількох громадах, які будуть технічно готові долучитися до реалізації цієї амбітної ініціативи.

Термін реалізації проекту до 23.06.2027, загальний бюджет – понад 1 млн. 234тис євро, розрахований на усіх партнерів проекту.

Інформує Ужгородський прес-клуб

У Дубовому спільно з румунами планують відродити авіаційні традиції Закарпаття

Джерело: ko.net.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua