Лікарі закликають до боротьби з вірусними гепатитами

28 липня 2025 р. 14:02

28 липня 2025 р. 14:02


У пресцентрі Закарпатської ОВА відбувся брифінг, присвячений Всесвітньому дню боротьби з вірусними гепатитами, який щороку відзначають 28 липня. Захід об’єднав медиків, які наголосили на актуальності проблеми та закликали населення відповідальніше ставитися до профілактики і раннього виявлення цих небезпечних захворювань.

Як повідомила директорка департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА Любов Мандзич, превенція гепатиту починається з перших днів життя, коли новонародженим роблять щеплення проти вірусних гепатитів. Вона підкреслила, що держава повністю забезпечує потребу у вакцині. «Наступне – це раннє виявлення. Воно починається із сімейного лікаря, який проводить скринінг, а далі пацієнта направляють до профільного спеціаліста. Всі заклади охорони здоров’я використовують одноразові засоби медичного призначення, щоб убезпечити пацієнтів від вірусних гепатитів та інших інфекцій, що передаються парентеральним шляхом. Ще один напрямок, який держава закриває, – це лікування, яке є досить дороговартісним. Тобто всі основні ланки – від превенції до діагностики та лікування – проводяться безкоштовно», – наголосила Л.Мандзич.

Виконувачка обов’язків генерального директора ДУ «Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Вікторія Тимчик навела статистику, яка викликає занепокоєння. Щороку в області реєструють близько 70 випадків гострих вірусних гепатитів В і С, а також приблизно 100 випадків хронічних форм.

«Вікова структура хворих відрізняється від тих, хто вражений вірусним гепатитом А, який постійно циркулює в нашому регіоні, де здебільшого хворіють діти. За перше півріччя поточного року на Закарпатті виявлено 30 випадків гострого вірусного гепатиту В і С, що на 88% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Порівняно з минулим півріччям зменшилася кількість гострих випадків гепатиту С, проте зросла кількість хронічних форм на 50%. Серед них переважає гепатит В – 53 вперше виявлені випадки, а також гепатит С – 37. Прикрим є те, що серед захворілих на вірусні гепатити В і С є діти. У 2024 році було три випадки серед дитячого населення, і у 2025 році ця сумна тенденція продовжується – три випадки серед дітей віком від 10 до 17 років. Тож дуже важливою є рання діагностика», – зазначила В.Тимчик.

Лікарі закликають до боротьби з вірусними гепатитами

Медичний директор Центру інфекційних хвороб Михайло Поляк додав, що Всесвітня організація охорони здоров’я оцінює Україну як країну з високим рівнем поширення вірусних гепатитів. За оцінками, близько 5% населення інфіковані вірусом гепатиту С, а ще 1,5% мають хронічну форму гепатиту В.

«Більшість людей навіть не підозрює про своє захворювання і, відповідно, не отримує доступу до лікування», – підкреслив він.

За словами лікаря, з початку 2025 року в Центрі інфекційних хвороб обстежено 985 осіб, з яких 486 перевірялися на гепатит В (33% позитивні), а 509 – на гепатит С (41% позитивні). За півріччя вперше виявлено 90 випадків хронічного вірусного гепатиту, серед них гепатит В – 53 і гепатит С – 37. З 2015 до 2025 року лікування за рахунок державного бюджету отримав 1871 пацієнт, а на диспансерному обліку наразі перебуває 2310 хворих.

Лікарі нагадали, що вірусні гепатити – це велика група захворювань, що вражають печінку. Гепатити А та Е – це гострі кишкові інфекції, які передаються через брудні руки, воду, продукти харчування. Більшість пацієнтів одужує і отримує довічний імунітет, однак блискавична форма гепатиту А може бути смертельною. Гепатити В і С поширюються через кров та біологічні рідини – під час пологів, статевим шляхом, у результаті хірургічних втручань, переливань крові, використання нестерильних інструментів, а також через засоби особистої гігієни.

Медики наголосили: профілактика вірусних гепатитів В і С передбачає використання індивідуальних засобів гігієни, уважність під час медичних та косметологічних процедур, уникнення випадкових статевих контактів і використання засобів захисту. Сьогодні вакцина захищає лише від гепатитів А і В, тож основою безпеки залишається обережне ставлення до власного здоров’я.

Таким чином фахівці закликали закарпатців не ігнорувати обстеження, вакцинувати дітей та дорослих і пам’ятати: гепатит можна попередити і вилікувати, якщо діяти вчасно.

Христина БІКЛЯН

Лікарі закликають до боротьби з вірусними гепатитами

Джерело: ko.net.ua