Мікроби в кишечнику впливають на психічне здоров'я дітей

28 вересня 2023 р. 00:36

28 вересня 2023 р. 00:36


Вісь мозок-кишечник - це мережа нейронів, яка з'єднує центральну нервову систему з шлунково-кишковим трактом. Зв'язок між двома системами відбувається двонаправлено через гормональні, нейронні, метаболічні та імунологічні шляхи. Одним з ключових елементів цієї співпраці є мікробіота кишечнику , на стан якої впливає низка факторів. Згідно з останніми науковими дослідженнями, порушення мікрофлори кишечника може бути причиною поведінкових проблем у дітей.

Мікробіом це унікальна структура

Ми народжуємося з власним унікальним мікробіомом (сукупністю бактерій, що живуть в одному середовищі існування), який розвивається з віком і - під впливом різних факторів, як генетичних, так і пов'язаних зі способом життя - зазнає змін. Донедавна бракувало даних, які б пояснювали його роль у немовлят. Нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі Pediatric Research, показало, що існує прямий і гендерно-специфічний зв'язок між складом мікрофлори кишечника і психічним здоров'ям у ранньому дитинстві.

Мікробіом і поведінкові розлади здоров'я у дітей

Дослідження показали, що мікроби, які мешкають у шлунково-кишковому тракті, виділяють такі хімічні речовини, як серотонін, дофамін і гамма-аміномасляна кислота (ГАМК). Це сполуки, які впливають на настрій. Також було підтверджено, що існує зв'язок між мікрофлорою кишечника і виникненням депресії, тривоги та синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ). Ханна Лауе та її команда з Медичної школи Гейзеля в Дартмуті вирішили дослідити, чи може мікробіом впливати на психічне здоров'я дітей. Результати їхньої роботи є прелюдією до подальших досліджень, які можуть бути використані для розробки різних типів втручань для запобігання майбутнім проблемам психічного здоров'я. Також передбачається, що вони сприятимуть популяризації сутності грудного вигодовування. Дартмутські дослідники використовували дані, зібрані в рамках дослідження New Hampshire Birth Cohort Study, яке мало на меті вивчити вплив факторів навколишнього середовища на розвиток вагітності. За допомогою методів генної інженерії дослідники проаналізували зразки калу, взяті у 260 немовлят і дітей. Вони були зібрані в різні періоди часу, тобто через шість тижнів, один рік і два роки після народження. Це дозволило не тільки охарактеризувати види мікробів, присутніх у кишечнику кожного учасника, але й визначити їхні функції. Також була використана Система оцінки поведінки дітей (BASC) - інструмент, який використовується для моніторингу змін у поведінці та емоційному стані наймолодших дітей. BASC заповнювали батьки дітей, які брали участь у дослідженні, віком від трьох років і старше.

Більша різноманітність мікрофлори кишечника корисна для хлопчиків

Дослідники вже визнали відмінності в соціальній поведінці людей, чия мікрофлора кишечника вивчалася на більш пізніх етапах життя. Зосередившись на дитинстві, вони змогли провести спостереження саме в цей період, коли мозок може бути особливо чутливим до змін у мікробіомі. Дартмутські дослідники виявили, що зміни в мікробіомі кишечника - загальній популяції мікроорганізмів, які колонізують шлунково-кишковий тракт під час раннього розвитку дитини - передують появі поведінкових змін. Вони також підтвердили, що впливають на розвиток таких проблемних форм поведінки, як тривожність, депресія або гіперактивність. Виявляється, що більша різноманітність кишкових мікробів може бути корисною для хлопчиків, оскільки знижує ризик виникнення поведінкових розладів.

Мікроби в кишечнику впливають на психічне здоров'я дітей

Джерело: mltpl.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua