вологість:
тиск:
вітер:
Від Павки Корчагіна до чоловічого стриптизу - 45 років тому відкрився відомий запорізький театр
Своє 45-річчя Театр молоді відзначить концертом
Хоча Запорізький обласний театр юного глядача (тепер - академічний) був заснований 9 січня 1979 року, але днем народження тут вважають 20 листопада. Саме у цей день, рівно 45 років тому, ТЮГ або, як його ще називають, Театр молоді, вперше прийняв глядачів - давали виставу “Драматична пісня” про Павку Корчагіна. А дитяча вистава "Терем-теремок" стала легендою.
З першого складу акторів на сцену досі виходять Валерія Лютинська та Інна Яновська. Також із "золотого" складу, але прийшов у ТЮГ трохи пізніше Сергій Цевельов.
За 45 років у Театрі молоді показали понад 200 вистав. Тут продовжують ставити прем'єри, а також оновлюють українською мовою вистави, які раніше йшли російською. Зараз у діючому репертуарі близько 15 вистав.
Коли я сьогодні прийшла до театру на прес-конференцію до 45-річчя ТЮГу, то звернула увагу, що у його назві на фасаді тепер немає букви "А" - як виявилось, відпала під час чергового ворожого обстрілу.
Ще з прикмет часу - у театрі є укриття, Пункт незламності, а також розміщується інформаційний ресурсний центр або хаб для вимушених переселенців Бердянського району.
Головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус працює у Театрі молоді з 21 січня 1981 року. Який, до речі, як педагог (майже 25 років викладає у ЗНУ), вивчив багатьох зірок театру і кіно. І не тільки запорізьких, а й тих, що зараз працюють у Києві - Андрія Ісаєнка, Вікторію Булітко, Ольгу Кіяшко та Ольгу Кияшко Жуковцову-Кияшко.
Головним режисером працює з 2005 року. Геннадій Вадимович згадав свій шлях до Театру молоді, де він спочатку був актором:
- Я закінчив восьмий клас, тоді школи були по вісім класів, з трійкою по поведінці. І батько вирішив відправити мене вчитись із Запоріжжя в інше місто, бо тут "компашка". Обрав Мелітопольське училище культури. Питає мене: "Співати будеш". А я закінчив музичну школу. Відповідаю: "Ні". "Танцювати ти не будеш. А фортепіано?" - "Не хочу, ви мене замучили, ненавиджу цю музику". "Режисером будеш?" - "А що це таке?" - "А я звідки знаю?" - "Давай, назва така цікава".
Приїхали у Мелітополь. Театрознавець Віктор Мацегора попросив мене прочитати вірш, а я віршів не знаю. Заспівати - теж не знаю. Тоді запропонував розказати про своє життя. "Все?" - "Ми ж тут удвох, пожалійся мені" - "Ну, нема життя. От хочу це - не можна. Це - не можна. Туди, сюди, отак. Ну, нема".
...І через три роки училища я став іншою людиною. Потім - армія.
Після армії прийшов влаштовуватися на роботу у цю саму будівлю, де тепер наш театр. Тоді це був Палац культури будівельників. І в мої 20 років мене взяли працювати художнім керівником. Я сидів у цьому ж кабінеті й через 30 років знову тут опинився. Взагалі, вдячний татові, це він мене налаштував.
Геннадій Фортус продовжує:
- А тепер повертаємося до того, що було 45 років тому. Після Харківського інституту культури я прийшов у театр молоді, до Олександра Короля (керівник театру, режисер. - Ред).. Він сказав, що місць немає - ні режисерських, ні акторських. Я почав просити: "Візьміть мене". Олександр Король погодився: "Я тебе прослухаю".
І слухав мене біля ялинки 21 січня 1981 року півтори години разом з Юрієм Жолудем (художник ТЮГу. - Ред.). Мабуть, вони були після свята і сиділи біля тієї ялинки вдвох. Я і то читав, і се читав, розказав всю свою біографію, співав - я з гітарою прийшов. А він каже: "Ще". Потім я на блатний репертуар перейшов, бо в мене вже не було, що співати. Він сказав: "О! Оце мені потрібно".
А через півтори години Олександр Король сказав: "Ну, я пішов". І пішов. Юрій Жолудь, мудра людина була, каже: "Пиши заяву". Я написав, на посаду актора, і після цього дев'ять місяців не виходив на сцену. До театру ходив.
Поїхали до Макіївки на гастролі. Взяли й мене, хоча я нічого не грав. На гастролях вночі всі "відпочивали", а вдень грали по три вистави. І так весь час. І декілька акторів на гастролях захворіли. Отут і настав мій зірковий час. Король каже: "Виходимо, беремо ролі й граємо". Ввечері мені дають роль, а зранку я вже граю. І я приїхав з Макіївки артистом. Колектив мене прийняв.
Але ж я ще режисер, давав поради, як мізансцени краще зробити. А актори слухають і доповідають Королю. Через чотири роки ми прийшли з відпустки, а на дошці наказ: "Приступити до вистави "Салют динозаврам!", режисер-постановщик Геннадій Фортус".
Дає мені Король залужену артистку Надію Бережну і молодого артиста Володю Голікова. Отак народився мая велика перша вистава, "Салют динозаврам!".
- "Вибір"
- "Баня"
- "Езоп"
- "Жінка в стилі осінь"
- "Вітер в тополях".
- Яка зараз найпопулярніша вистава для дорослих у Театрі молоді? - питаю у Геннадія Фортуса.
- “Тарасові сни. Заповіт” (прем'єра відбулась у березні 2024 року) , на цю виставу повна зала.
- На 40-річчя театру я задавала таке ж питання, тоді ви називали найпопулярнішою виставою "Ladies’ Night" - комедію про безробітних робочих, які стали стриптизерами.
- Її й зараз люблять. До речі, свого часу мені пропонували її, як дуже касову. І от ми з хлопцями сидимо, вони кажуть: "Геннадій Вадимович, про що ми будемо ставити?". Відповідаю: "Ми не будемо ставити голі сідниці, це не про наш театр. Ми покажемо жінкам, які можуть бути чоловіки. А чоловікам - якими вони повинні бути, брати відповідальність на себе". До речі, за це мені дякують глядачки після вистави.
В принципі, ми не ставили комедію, еротичні моменти. Для нас було важливо від душі зіграти трагедію чоловіків тих років.
- Чи готуєте прем'єру й оновлення вистав?
- Будемо відновлювати виставу "Розпусник", вона мені дуже подобалась. І прем'єра буде. Але ж ви розумієте, що під час війни ми шукаємо такі п'єси, які потрібні сьогодні.
До того ж, багато часу приділяється на концерти, вони зараз дуже потрібні - люди приходять, надихаються, бо там наша енергія, наша любов до України, наше розуміння того, що відбувається.
До речі, у нас зараз в театрі мовний режим. ми ввели його свідомо, бо нам потім виходити на сцену.
Також наші актори виступають у військовому госпіталі.
- В інших театрах кажуть, що є складнощі, тому ще не вистачає чоловіків-акторів. А які складнощі в Театрі молоді?
- Це по всій країні така проблема. Але ми для себе поставили такі умови - будемо працювати навіть якщо я один тут залишусь.
- А щодо відключень світла - вистави не скасовуєте?
- Ні, у нас є два генератори.
- На фасаді у назві театру немає букви "А" - наслідки ворожого обстрілу?
- Були вибухи, зірвало букву. Зараз це дуже дорого. І ми вирішили, що будемо ставити, але не зараз.
22 листопада о 17.00 - святковий театралізований концерт до дня народження Театру молоді "Нам 45".
"Спочатку ми хотіли зробити щось серйозне, але потім подумали, що і так багато сумного. Тож у концерті буде і серйозне, і веселе - різне, типу капусника", - каже Геннадій Фортус.
Нагадуємо, що заради безпеки під час повітряної тривоги вистави у запорізьких театрах переривають і пропонують глядачам перейти в укриття.
Час заходів може змінюватись з об'єктивних причин. Будь ласка, уточнюйте це, а також наявність квитків.
Телефони Театру молоді для довідок: 286-29-72 (телефон каси, працює з 10.00 до 17.00, без вихідних), 286-29-71.
Ми писали, що актриса Ольга Кіяшко розповіла про зйомки у "Жіночому лікарі", життя у запорізькому гуртожитку та стосунки з кіборгом Вячеславом Зайцевим .
Фото автора, Вячеслава Лавринця, з сайта і сторінки у фейсбуці Театру молоді
Джерело: zprz.cityНовини рубріки
Андрій Бєдняков приїхав з волонтерською місією до Гуляйпільської громади
21 листопада 2024 р. 10:18
Озеленення міста - у Запоріжжі висадили нові туї та сакури (фото)
21 листопада 2024 р. 09:52
ЗАЕС знову опинилася на межі блекауту
21 листопада 2024 р. 09:52