Що таке неруйнівний контроль і які прилади в ньому використовуються

02 січня 2025 р. 21:00

02 січня 2025 р. 21:00


Процеси корозії, перепади температур і тиску негативно впливають на матеріали, призводячи до руйнації конструкцій та їх компонентів. Тому до них висуваються високі вимоги щодо міцності, стійкості до впливу зовнішніх факторів та якості виготовлення. Одним з методів для оцінки властивостей деталей і систем є неруйнівний контроль, який використовується для виявлення дефектів без порушення цілісності матеріалу.

Що таке неруйнівний контроль матеріалів

Мета неруйнівного контролю полягає в тому, щоб отримати якомога більше інформації про стан матеріалу або компонента, не руйнуючи його, тобто не впливаючи на його подальше використання. За допомогою методів неруйнівного контролю можна, наприклад, отримати інформацію про товщину стінки або стан зварних швів і таким чином забезпечити безпечну тривалу роботу без необхідності демонтажу певних компонентів. Результатом цього стає суттєва економія на закупівлі замінних матеріалів та дорогих роботах по заміщенні дефектних елементів.

Неруйнівний контроль матеріалів є ефективним засобом для отримання надійної інформації про якість продукту або стан системи. Метод дозволяє вчасно виявити дефекти та запобігти виникненню пошкоджень, які часто призводять до незапланованих простоїв та втрат виробництва.

https://simvolt.ua/neruynivniy-kontrol/

Які прилади використовуються в неруйнівному контролі

Методи неруйнівного контролю поділяються на кілька видів, в яких використовуються відповідні прилади. Найбільшого поширення набули наступні методи:

  • Ультразвукове тестування. Для проведення цього виду неруйнівного контролю використовуються ультразвукові дефектоскопи. Такі прилади випромінюють хвилі високої напруги від ультразвукового зонда та приймають відлуння, коли вібрації відбиваються дефектами поверхні. Використовуючи ультразвукові дефектоскопи можна визначати їх розташування та розмір.
  • Системи магнітопорошкового контролю. Пристрої для цього виду контролю використовують порушення магнітного потоку в області поверхневих дефектів. Коли до тестового об'єкта застосовується сильне магнітне поле, в області поверхневого дефекту виникає збурення потоку, при цьому кольоровий порошок заліза або флуоресцентний порошок, які наносяться на об’єкт, стають видимими. В методі використовуються автоматичні магнітопорошкові дефектоскопи, які розпізнають зображення.
  • Випробування вихровими струмами. Неруйнівний контроль електропровідних матеріалів здійснюється також за допомогою вихрових струмів. У тестерах зонд із вбудованою котушкою з мідного дроту піддається змінному струму та розміщується в безпосередній близькості від поверхні об’єкта, що перевіряється. Наявність або відсутність дефектів визначається шляхом вимірювання турбулентності, що створюється на поверхні об'єкта.
  • Обладнання для перевірки випромінюванням. Випромінювання здійснюється на об’єкт, що підлягає перевірці, за допомогою рентгенівських променів, які мають високу пропускну здатність. Сигнали використовуються для виявлення дефектів всередині об’єкта та перевіряються шляхом розпізнаванням зображення.

Сучасні методи неруйнівного контролю широко використовуються в промисловості. Раннє виявлення несправних компонентів дозволяє вчасно вилучити їх з виробничого процесу, при можливості зробити ремонт, а у разі виявлення невиправних дефектів утилізувати матеріал та знову піддати обробці.​ Придбати прилади для проведення неруйнівного контролю, завдяки яким досягається вища рентабельність виробництва та якість продукції, можна в магазині Simvolt.

Реклама

Що таке неруйнівний контроль і які прилади в ньому використовуються

Джерело: primorka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua