Цитрусова екзотика на ділянці: оранжерея запорізької садівниці

08 січня 2025 р. 17:41

08 січня 2025 р. 17:41


Екзотичні квіти, цитрусові рослини та ананаси ростуть в оранжереї запорізької садівниці Тетяни Кузьмук. Нині плодоносять цитрусові: апельсини, мандарини та лимони, і все це перевищує десятки сортів. В яких умовах зростають насадження, та що потрібно для правильного догляду за екзотичними рослинами, – у матеріалі.

Червоні та дуже соковиті – “Сицилійські” апельсини. Зовні звичайні за кольором, а от всередині вони яскраво-червоні. Вже 15 років цитрусові в оранжереї на власному подвір’ї вирощує запорізька садівниця Тетяна Кузьмук. Разом з мандаринами та лимонами загальна кількість сортів цитрусових перевищує 30!

“Дуже активно плодоносять цитрусові, недавно, до Нового року, були ще й ананаси, – розповідає Тетяна Кузьмук. – Зараз лимони, апельсини, мандарини, цитрони дуже цікаві. Щось я собі дублюю, який сорт мені дуже подобається, я обов’язково тримаю дубль щоб цих плодів було більше. Дерева, які в ґрунті – просто дають багато врожаю, але обов’язково треба ще й “дублік” тримати, тому їх просто неможливо перерахувати. З листопада вже починають плодоносити ранньостиглі, вже можна зривати і їсти мандаринки.”

Є й пупкові апельсини: солодка м’якоть яскраво-помаранчевого кольору, та надзвичайно соковиті.

“Це Вашингтони, великі такі продаються в супермаркетах, і ота штучка, яка в нього є – це пупок. Це саме такий сорт, так і називається – пупочний, а є і безпупочні, – розповідає садівниця. – Є шоколадний апельсин, він відрізняється від Вашингтона, це його мутація: в нього коричнева кожура, він дуже солодкий, соковитий, але  він коричневий. Здається, начебто він пропавший, але ні, він такий і є.”

Закупити саджанці екзотичних рослин в Україні через війну досить складно, та й раніше українським садівникам доводилося шукати бажані сорти за кордоном. Зокрема і на батьківщині фруктів – в Північній Америці.

“Років десять десь пішло, щоб потрапити до Чеського розплідника, який також є з цікавими сортами, – каже пані Тетяна. – Потім ми добралися до Каліфорнії, в яких є дуже цікаві сорти, тому десь років 10. Це ж маленькими черенками ми отримували з Каліфорнії, а потім треба зробити щеплення та дочекатися плодоношення цього дерева. Тобто вже з періоду карантину, як він почався, ми нічого цікавого не отримуємо, а зараз і взагалі війна. Ми вже отримуємо тільки плоди, результати того, що ми там нащеплювали, що нам хотілось.”

Якщо на вулиці близько 10° за Цельсієм, то в оранжереї пані Тетяни – +20°. Комфортну температуру для рослин допомагає підтримувати система опалення. В закритому приміщенні волога зберігається сама по собі, й наразі на один полив рослин Тетяна витрачає близько 600 літрів води. Також щороку для сталого плодоношення треба використовувати спеціальне добриво.

“Обов’язково треба добрива для рослин, і спеціальні добрива, – каже Тетяна Кузьмук. – Вже придумали “асмакот”, це розумне добриво. Воно з температурою виділяє саме ті поживні речовини, які треба рослині. Він іде тривалістю 8-9 місяців, тобто він пригодний, і він підживлює рослину. Один раз, в лютому, внесли – і вже до осені.”

Рослин в оранжереї Тетяни окрім цитрусових чимало, загальну кількість вже не порахувати – каже садівниця. Тут є сукуленти, квітки-хижаки “непентеси”, “Різдвяна квітка”, ананаси, кавове дерево та лимони різних сортів. В облаштованому ставочку у цих тропіках плавають декоративні карасі. Пані Тетяна закликає усіх охочих також зайнятися вирощуванням цитрусів.

“Не треба вагатися, – радить садівниця, – тому що це дуже така енергетика позитивна. Прийшли займатися з рослинкою, і мізки відпочили від нашого такого страшного сьогодення. Не треба боятися, треба попробувати, це все приходить із досвідом.”

Навчає початківців як робити щеплення, вкорінювати та доглядати за деревами Тетяна Кузьмук на своєму каналі в Ютубі. Останнім часом майстриня суміщає садівництво із волонтерством та збирає кошти на потреби Збройних сил.

Оперативну інформацію про ситуацію читайте у нашому телеграмі

Цитрусова екзотика на ділянці: оранжерея запорізької садівниці

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter .

Цитрусова екзотика на ділянці: оранжерея запорізької садівниці

Джерело: tvmtm.online