Комунікація з ветеранами: як не поранити словом?

15 січня 2025 р. 18:50

15 січня 2025 р. 18:50


Чимало українців досі не знають, як правильно спілкуватись з військовими. Про що не варто запитувати і як не поранити словом – розповіли психологи, що працюють з родинами ветеранів та допомагають їм соціалізуватись. Фахівці радять не торкатися тригерних тем, аби не  спровокувати болючих спогадів. Це зокрема, війна, політика та мова.

Найкращими ліками у спілкуванні можуть бути щирість, можливість виговоритись, дати прожити ті емоції, які ветерани відчувають.  Також психологи радять не вдаватись у токсичний позитив та не  використовувати фрази  на кшталт «Все буде добре», «Ми переможемо».

“Що для тебе важливо? Ти хочеш відмічати якісь свята чи не хочеш? Давай з тобою поговоримо? Якщо вони кажуть, що там погано, а ви тут радієте, то давай про це поговоримо. Що ти не відпускаєш? – наводить приклади психологиня Лілія Алєксєєнко. – Якщо в тебе не виходить, то треба йти на реабілітацію. Реабілітація – це перше, тому що вони там не відпускають, що там було. Це важко. Тому це тільки нам треба підлаштовуватись. Може колись там і треба сказати – ми не будемо відмічати, наприклад, посидимо і подивимось якесь кіно, як ти хочеш, давай ми зробимо для тебе, як ти хочеш… Тому що їм важко.”

Спілкування із захисниками, які повернулися з фронту, має бути вкрай виваженим, додають фахівці. При цьому психологічна підтримка у такому разі необхідна не тільки військовим, але і їхнім родинам. Родичі та друзі мають розуміти, що відбувається з ветераном, адже на фронті військових об’єднує бойовий досвід, де оточення розуміє тебе без слів. У цивільному ж житті чимало військових може відчувати себе покинутим, чужим та іншим.

Фахівці радять не дистанціюватись у спілкуванні, пам’ятати, через що пройшли захисники, їхні подвиги та небезпеку, яку довелося пережити. Необхідно тримати хиткий баланс між замовчуванням деяких тем та навпаки – згадуванням про пережите ветераном. Адже для людей, які повернулись з війни, як ніколи, важливо відкрити душу рідній людині.

“Навчання йде не тільки військового, як себе вести, як виходити з такої ситуації, в якій він був дуже довго, і були такі реакції на збереження життя, – каже психологиня. – Військові повертаються з фронту, а реакції “на збереження життя” не зникають, психіка довго не може призвичаїтися до інших умов буття. Тому треба навчатися і близьким.”

Оперативну інформацію про ситуацію читайте у нашому телеграмі

Комунікація з ветеранами: як не поранити словом?

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter .

Комунікація з ветеранами: як не поранити словом?

Джерело: tvmtm.online

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua