вологість:
тиск:
вітер:
У запорізькому музеї показали 365 писанок - є з дуже несподіваних матеріалів (фото)
У Запорізькому художньому музеї відкрили велику виставку писанок з приватної колекції "Воскресіння писанкове"
Виставка авторських писанок Наталії Бабенко, а також писанок українських майстрів з її приватної колекції, яка відкрилась сьогодні у Запорізькому обласному художньому музеї, стала перших заходом у межах фестивалю "Запоріжжя – місто з яйцями". На презентації виставки "Воскресіння писанкове" побувала журналістка zprz.city .
Наталія Бабенко вперше виставила писанки й декоровані яйця інших майстрів з власної колекції, яку збирає понад 30 років. Усього - 365 яєць, включаючи її роботи і її чоловіка, народного майстра Віталія Бабенко. Писанки практично зі всіх областей України вражають різноманіттям візерунків, технік і матеріалів. В основі - курячі, гусячі та качині яйця, а також форми-заготовки.
Писанки знаходяться за склом у виставкових вітринах.
Ще на виставці представлені рушники запорізьких майстринь Катерини Залізняк та Євдокії Цюпки. А також писанки і панно з трави й ниток з серії "Хрести" (хрест у даному випадку - це така інтерпретація обличчя ляльок-мотанок) керівниці Запорізького обласного художнього музею Інги Янкович.
На запитання zprz.city , яка писанка на виставці зроблена в рідкісній техніці, що здивувала, Наталія Бабенко відповіла:
"Мені здається все унікальним. Дуже подобаються роботи Наталки Дребот з Рівного - поєднання дряпанки, традиційної писанки, авторського розпису і різблення по шкарлупі в одній писанці.
Що здивувало - наприклад, у мене в колекції є шкіряна писанка з тисненням з Космача. Коли я її побачила, то для мене це дійсно було дивно. Не дуже зрозуміло, як це робиться, але цікаво".
Сама майстриня працює у двох авторських техніках декорування яєць - зернова писанка або зернівка та "малювання нитками".
Що було перше, власні писанки чи збір колекції? Наталія Бабенко каже, що все було поступово. Вона згадує, що першим експонатом її майбутньої колекції стало дерев'яне яйце, подароване батьками у її три-чотири роки. А коли в дорослому віці зайнялась зерновою технікою, то її раптом осяяло, що можна робити й зернові яйця, зернівки. З того і пішло захоплення писанками - творчістю, а згодом і активним колекціонуванням.
"Писанкарством зайнялась наприкінці 1990-х, з початком набуття незалежності України. Тоді не було інтернету. Навіть не було літератури з цієї теми. І все, що робилось на яйці, вважалось писанкарством. Вже потім я зрозуміла напрями, стилі.
Але все починалося із зерна. Мені хотілося декорувати яйця саме зерном, нашим. українським. Зерно вдавлюється у суміш на основі глини. Поки вона не застигла треба встигнути вдавити. Потім закріплюється лаком. Основа, звісно, не справжнє яйце, бо треба ж давити, а муляж.
Ця техніка не має аналогів. Ще у 2004 році у мене була виставка в Музеї писанки по зерновій техніці. Тоді мої роботи випадково потрапили в Коломию, де відкривався Музей писанки. І там відбулась моя перша велика знакова виставка моїх зернівок та взагалі зернової техніки - були також панно, вази.
Через пів року виставка переїхала в Косів. Було дуже багато відгуків. Для мене це було дуже знаково, я зрозуміла, що це дійсно привертає увагу. Мені вдалося здивувати західну Україну новим напрямком у писанкарстві. Уточню, що це не зовсім писанка, а декорування.
Пройшов час, а виявляється, що мене шукали й здивувались, що я зі сходу України, із Запоріжжя. Після того мене багато разів запрошували у Київ, були зустрічі з першими особами нашої держави, з міжнародними делегаціями. Брала участь у з'їздах писанкарів у Космачі, на фестивалі "Великодня писанка" у Вінниці. До речі, тоді я і почала активно збирати колекцію писанок з різних регіонів. Мінялась з майстрами, купувала".
На запитання, як в неї виникли нитяні писанки, Наталія відповідає:
"Техніка "малювання нитками" з'явилась випадково, під час пандемії. Зазвичай, ми проводили до Великодня майстер-класи з писанкарства, а тут нічого не було. Я ностальгічно дістаю свої коробки, підготовлені для майстер-класу і на яйце падає кольорова ниточка. Я подивилась - цікаво! З цього й почалось. На видуте або висушене яйце намотується джут. А малюнок прикріплюю клеєм".
Захоплення Наталії підтримує її чоловік Віталій Бабенко.
"Віталій займається різбленням по дереву - на виставці є його дерев'яна різьблена сувенірна писанка. А також нещодавно займається випаленням - на дерев'яному яйці випалює орнаменти, сюжети. Зацікавився Віталій і технікою гравіювання на справжньому яйці", - розповідає майстриня.
Ще Наталія Бабенко підкреслила, що дуже важливо, що 2024 році українську писанку визнали культурним надбанням людства і вона увійшла до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
- Традиційна писанка Івано-Франківської області (село Космач, місто Коломия, Косів).
- Писанка Катеринославщини.
- Писанка Східного Поділля.
- Авторська шкіряна писанка села Космач.
- Мистецька писанка, Рівне.
- Традиційна лемківська писанка.
- Традиційна та авторська (декорована солоним тістом), Львів.
- Авторська писанка в техніці "дряпанка, Могилів-Подільський Вінницької області.
- Авторські писанки техніки "травлення оцтом".
- Писанки, декоровані нитками – Донецьк, Кремінець Тернопільської області.
- Каракована писанка.
- Солом’яна сувенірна писанка.
- Скляна сувенірна писанка, Львів.
- Авторські керамічні писанки різних регіонів України.
- Сувенірні дерев’яні писанки – мальованки з України, Угорщини, Сербії.
- Авторські писанки київських майстрів.
Запорізька писанкова творчість представлена такими авторами та художніми напрямами:
- Інга Янкович – авторська писанка, виконана в традиційній техніці писанкарства;
- Галина Павлів – авторська писанка-мальованка;
- Світлана Чайка – мальованка з петриківським розписом;
- Тетяна Олексенко – писанка з бісеру;
- Віталій Бабенко – різьблення по дереву, сувенірні дерев’яні писанки в техніці випалювання;
- Наталія Бабенко – авторська писанка-зернівка, та зроблені в новій авторській техніці "малювання нитками".
З 1 квітня Запорізький обласний художній музей відкритий для відвідувачів з вівторка по неділю з 10.00 до 17.00. Тож у поціновувачів мистецтва буде більше можливостей познайомитись із творами на музейних виставках.
Адреса: вул. Незалежної України, 76-Б (зупинка транспорту "ТУ "Україна").
У музеї також працює виставка "Запорізька художка", до 66-річчя Запорізької дитячої художньої школи (твори відомих випускників різних років).
По суботах і неділях проходять "Творчі вихідні у художньому музеї" .
5 і 6 квітня о 12.00 відбудеться майстер-клас з аплікації "Великодній сувенір" для дорослих і дітей від Інги Янкович. Буде запропоновано на вибір зробити прикрасу, листівку, пакування для писанки, а заодно потренуватися створювати орнаменти.
Вхідний квиток 40 грн, пільговий - 25 грн.
Вартість майстер-класу (входить вартість вхідного квитка і матеріалів) - 80 грн. Попередня реєстрація не потрібна.
Т. 067-168-87-33.
Фото автора

Новини рубріки

Не відвертайтесь: у Запоріжжі зі школярами обговорили правила спілкування з ветеранами війни
04 квітня 2025 р. 20:24

Аномальне літо в Україні – синоптики попередили про «кліматичний удар»
04 квітня 2025 р. 19:30

В Запорожье полицейские оперативно задержали грабителя
04 квітня 2025 р. 18:45