вологість:
тиск:
вітер:
Чорні плями на Мокрій Московці: як рятуватимуть річку
Зранку 12 травня у запорізьких соцмережах містяни стали масово ширити відео, де видно, що річка Мокра Московка забруднена речовиною невідомого походження. На ці пости відреагували всі екстрені та екологічні служби міста і області, аби з’ясувати походження речовини, причину витоку в річку, а також шкоду для довкілля. Про це – у нашому матеріалі.
Приватний сектор у центрі Запоріжжя. На поверхні води у річці Мокра Московка — чорна масляна пляма загальною площею близько 800 квадратних метрів. Вранці 12 травня її побачили місцеві жителі та забили тривогу — відзняли побачене на телефон та виклали відео у соцмережі.
“Будемо вважати, що це вуглеводні, по запаху як нафта. – каже житель Запоріжжя, блогер Геннадій Стрельцов. – Кинули це відео у соцмережу. А сьогодні вранці приїхали (ранок був прохолодним), і купку я навіть зміг у руку взяти. Температура сьогодні вранці була десь +12 градусів. А зараз сонце трохи пригріло – і з’явився запах нафти.”
На відео у соцмережах швидко віреагували відповідні служби. Обласний лабораторний центр та екоінспектори взяли проби води. Правоохоронці – проби невідомої речовини. Тепер, разом із місцевою владою, вивчатимуть ситуацію.
“Правоохоронці взяли проби цієї речовини і встановили товщину шару – це десь 7-8 сантиметрів на поверхні води.”
“Декілька тон, мабуть, десятки тон цієї речовини, тому що товщина слою, те, що я особисто бачив, більше 5-7 см, – припускає начальник державної екологічної інспекції Південного округу Запорізької та Херсонської областей Олег Бігдан. – Зараз наші фахівці ще знаходяться на місці, досліджують.”
“Як на мене, найстрашніше, це коли сонце пригріє, і пляма розтечеться та потрапить далі, у Дніпро, – сказав Геннадій Стрельцов. – Це добре, що річка поросла очеретом, і очерет зупинив все це.”
Нижче за течією вода в річці більш чиста, саме завдяки очерету. До того ж, аби зупинити цю пляму на шляху до Дніпра, служба ДСНС задіяла важку техніку й вже сьогодні пообіді виставила загороджувальні бони й почала збирати речовину. А державна екосінспекція досліджуватиме проби води й ґрунту, аби обрахувати збитки для довкілля.
“Шкода для довкілля буде розрахована після того, як ми ці проби води дослідимо в лабораторії, – пояснив Олег Бігдан. – Потім проби ґрунту, вони будуть досліджуватися протягом 7-10 днів. Після цього ми обрахуємо збитки, і вони будуть пред’явлені винуватцю події.”
Винуватця події, що сталася на Мокрій Московці, шукатимуть у ході оперативно-слідчих дій. А вже зараз правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо факту забруднення річки.
“Якщо це наслідки прильотів, це одна методика обрахунку збитків, – додав Олег Бігдан, – якщо це викиди, або безхазяйність, чи аварія, чи ще щось, це буде інша методика. Кваліфікувати будуть слідчі органи.”
А 13 травня рятувальники продовжать збирати з поверхні річки Московки невстановлену поки речовину. Разом із нею приберуть і побутове сміття, яким буквально забиті річкові протоки. І це вже відповідальність самих місцевих жителів, рибалок та відпочивальників, які викидають різний непотріб у воду, зауважують екологи.
Оперативну інформацію про ситуацію читайте у нашому телеграмі
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter .

Новини рубріки

В Запорожье ликвидирована очередная несанкционированная свалка
12 травня 2025 р. 19:20

В Запорожье выставят на аукцион помещение областной больницы
12 травня 2025 р. 18:53