вологість:
тиск:
вітер:
"Ніби це якийсь бамбуковий ліс" - у Запоріжжі на дні Каховського водосховища науковці виявили рідкісні рослини та п'ятиметрові (фото, відео)
Експедиція фахівців дослідила території Великого Лугу, де раніше було Каховське водосховище, та знайшла унікальні види флори
Території колишнього Каховського водосховища на південь від Запоріжжя поступово перетворюються у природний ландшафт Великого Лугу. Тут проводились польові дослідження на початку травня.
Представники правозахисної організації "Екологія Право Людина" (ЕПЛ) разом із вченими з Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ та Національного заповідника "Хортиця" минулого тижня вирушили в наукову експедицію до цього регіону. Про це повідомили на офіційній сторінці ЕПЛ у фейсбуці.
Учасники експедиції — професор Іван Мойсієнко, Катерина Полянська та Михайло Муленко — ретельно обстежили як саме дно спущеного водосховища, так і прилеглі схили на території Біленківської громади Запорізького району.
Особливу увагу дослідники приділили рідкісним видам рослин. Так, на схилах було виявлено унікальний ендемічний вид — волошку великопридаткову. Як зазначається, це єдине місце в Україні, де росте ця рослина.
Раніше, у 2014 році, професору Івану Мойсієнку з колегами вдалося нарахувати лише 150 особин цієї волошки, що становило всю популяцію.
Тепер науковці сподіваються, що цей рідкісний вид зможе розширити свій ареал на піщаних ділянках, де він зустрічався до створення штучної водойми. Також тут виявили рідкісні наголоватки волошкові.
Фото: Моховий ярус молодого лісу
Член-кореспондент НАН України, професор Олександр Ходосовцев поділився власними спостереженнями з різних ділянок колишнього водосховища.
Учасники експедиції також працювали з історичними джерелами, щоб визначити, які види природної флори існували тут до затоплення.
Доктор біологічних наук, природоохоронця Анна Куземко, розповіла в інтерв'ю журналістам про зміни, які побачила на території колишнього водосховища поблизу острова Хортиця. Ось короткий коментар стосовно побаченого.
" Верба на дні колишнього Каховського водосховища має висоту приблизно у три членкори НАН України", — жартує Анна Куземко, провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного.
"В одному місці поблизу Хортиці було таке враження, ніби це якийсь бамбуковий ліс. Верби високі, стрункі, в листі. Дуже потужні, — каже вона. — Заходиш в ці хащі, як у щось незвідане, і все — ти вже сам на сам з природою ".
" Минулого року ми бачили жовті глечики на дні висохлого озера на Хортиці, які, попри відсутність води, квітли. Тепер такі угруповання знайшли і на берегах, де Дніпро відійшов.
Тобто вже два роки ці водні рослини стоять фактично на суходолі, але збираються цвісти завдяки отим запасам вологи в ґрунті і в кореневищах. Можна сказати, що там справді її достатньо. І це видно по рослинах, по їхньому складу: рогіз, очерет, сусак зонтичний, частуха ростуть і теж добре почуваються ", — пояснює Анна Куземко.
Між селами Лисогірка і Канівське запорізькі науковці виявили, що дно колишнього водосховища вже активно заростає молодими вербами та чорними тополями. В одних місцях це поодинокі дерева, а в інших — суцільні зелені масиви, залежно від вологості ґрунту.
Еколог ЕПЛ Катерина Полянська детально вивчила молодий вербовий ліс, що з'явився на території Великого Лугу. Висота дерев досягає 4,5-5 метрів, а діаметр стовбурів — 3-4 сантиметри, а у деяких - навіть 10 см.
На стовбурах верби ми виявили додаткові корені, що свідчить про періодичне затоплення цієї території — розповіла дослідниця.
Окрім цього, група виявила піщані ділянки та виходи гранітів. Цікавою знахідкою стали рештки дерева на узбережжі, яке росло ще до створення водосховища понад 60 років тому.
Михайло Муленко, виконувач обов'язків завідувача відділу охорони природи Національного заповідника "Хортиця", також зробив важливі спостереження. Він показав місце, де того року було знайдено кістки мамонта .
Отже, попри складну ситуацію в країні, запорізькі громади спільно з науковцями та екологами активно планують відновлення природних екосистем, їх охорону та збереження для майбутніх поколінь українців.
Раніше ми писали, що в одному з парків Запоріжжя помітили незвичайного птаха
Фото: Олександр Ходосовцев, Анна Куземко, Михайло Муленко, ЕПЛ

Новини рубріки

Укрзалізниця внедряет билеты нового образца: что нужно знать запорожцам
17 травня 2025 р. 20:52

В Бердянске найдено тело 7-летней девочки с признаками насильственной смерти
17 травня 2025 р. 20:24