Черепах у Вознесенівському парку врятували від посухи

22 травня 2025 р. 18:10

22 травня 2025 р. 18:10


Через обміління двох із трьох озер у Вознесенівському парку мешканці водойм червоновухі черепахи залишилися без дому. Тривогу забили зоозахисники та жителі міста, коли рептилії почали повзати по майже сухому дну. Наразі черепах комунальники тимчасово переселили до однієї водойми та шукають шляхи, аби повернути їх назад. Подробиці – у матеріалі.

Після підриву Каховської ГЕС у 2023 році рівень води в Дніпрі суттєво знизився, що вплинуло і на штучні озера парку. Два з них обміліли майже до критичної позначки, залишивши черепах без необхідного середовища для життя.

“Рівень цих озер напряму залежить від рівня грунтових вод. Тобто коли рівень Дніпра впав внаслідок підриву Каховської ГЕС, автоматично, на жаль, впав і рівень води у цих штучних озерах, – пояснює директор КП “Титан” Віктор Поляков. – Третє – воно завжди більш менш повне, тому що там є джерело, яке помаленьку підпитує це озеро. А інші, на жаль, підпитки не мають. Тому при погодних умовах, таких як відсутність дощів та опадів в достатній кількості, вода, на жаль, буде уходити.”

У водоймах тут мешкають не тільки качки, а ще й риба та черепахи. У цих умовах вони опинилися на межі виживання. На сполох забили самі запоріжці, а згодом і зоозахисники. Керівниця ГО “Служба захисту тварин” одна з тих, хто переймалась долею черепашок, і на початку травня разом з титанівцями допомагала у «переселенні» плазунів у «верхнє озеро», яке живиться природним джерелом та не пересихає.

“Майже в той день черепах було переселено, тих яких спіймали, бо вони в мул позаривались. Тих, яких спіймали, переселили до повноводного озерця, а ті, які залишились, вони виходили, – розповідає керівниця ГО «Служба захисту тварин Запоріжжя» Вікторія Скільсара. – По суті, вони можуть самі перебиратись. Просто коли вже там нестерпно буде, вони самі будуть перебиратися. Два озерця поруч ідуть, а третє трошечки далеченько. Ну люди тут є, люди звертають увагу. Дуже дякую людям, що не проходять повз.”

“Ми були першими з Вікторією, хто приїхав на прохання містян. Навіть вручну переносили декількох черепах. Зараз черепашки дуже раді і, сподіваюсь, всіх жителів запоріжжя буде радувати наша “Райдуга” і наші черепашки, – додає волонтерка ГО «Служба захисту тварин Запоріжжя» Тетяна Проценко. – Всім велика вдячність від зоозахисту, від нас, волонтерів, за те, що ви небайдужі, жителі нашого міста.”

Разом з черепашками до іншого озера “переїхала” й риба, яку комунальники теж виловили. Зоозахисники кажуть: в озерах у Вознесенівському парку проживає вид червоновухих черепах, які здатні жити як у воді, так і на суші, але вони все одно потребують стабільного доступу до води.

“Ця черепаха червоновуха невибаглива, вона і на суші, і на воді може, хоча вода для них більш природне середовище. Вони на каміння вилазять, щоб погрітися, просушити панцир, – розповідає Вікторія Скільсара. – Вони мешкають у природньому середовищі, де є такі невеликі озерця, вода з заболоченими берегами, тому що вони і в мул ховаються.”

Це інвазивний вид, який в останні десятиліття витіснив аборигенних болотяних черепах, котрі раніше жили у озері. Червоновухі черепахи, хоч і вважаються декоративними, проте добре адаптуються до природних умов і швидко розмножуються, що й призвело до домінування їхнього виду у водоймах регіону.

“Не ласкава черепаха, може вкусити. Тому не рекомендую відвідувачам черепах брати на руки, бо все-таки це тварини,” – закликає Вікторія Скільсара.

“Останній раз як приїжджали майже води не було, було все сухе та брудне. А зараз видно, що чисто, черепах багато,  не знав, що їх переносили в інше місце. Качки плавають, дуже подобається тут,” – ділиться житель Запоріжжя Петар Ісаковскі.

Проте ситуація змінилася завдяки погоді. Усі три озера зараз наповнені, і в одному з них навіть працює фонтан. Штучного наповнення водойм не здійснювали — дощі сприяли відновленню рівня води. Тож черепахи самостійно повернулися до своїх звичних домівок.

“Якщо буде спекотна та бездощова погода, це озеро, і яке біля альтанки велике, вода в них потихеньку буде висихати. Зараз, ви бачите, тут теж є черепахи, ми їх переносимо туди, а вони все одно повертаються сюди, – розповідає Віктор Поляков. – Тобто вони мають можливість вільно пересуватися, як вони забажають. Якщо рівень води знову впаде, нашими працівниками, звісно, для збереження їх життя будуть черепашки знову перенесені до того озера, де є вода.”

Хоч озера зараз наповнені, у разі спеки ситуація може знову стати критичною. Місцева влада шукає шляхи вирішення цієї проблеми, зокрема джерела штучного наповнення водойм.

“Це дуже така кропітка робота, потребує більш ретельного підходу, бо просто загнати сюди водовозку з водою і заповнити ці озера – це дуже багато коштуватиме місцевого бюджету, – розповідає Віктор Поляков. – Тому зараз шукають альтернативні джерела наповнення. Десь потрібно взяти цю воду, цю точку під’єднання, для того, щоб штучно наповнити ці озера. Це питання на контролі, але воно потребує часу для вирішення.”

Оперативну інформацію про ситуацію читайте у нашому телеграмі

Черепах у Вознесенівському парку врятували від посухи

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter .

Черепах у Вознесенівському парку врятували від посухи

Джерело: tvmtm.online