Небо засяяло сріблом - у Запоріжжі фотограф зафіксував рідкісне атмосферне явище (фото)

30 червня 2025 р. 21:46

30 червня 2025 р. 21:46


Запорізький фотограф показав унікальні світлини найвищих хмарних утворень Землі

У Запоріжжі місцевий фотограф Олександр Поздняков поділився унікальними кадрами рідкісного атмосферного явища – сріблястих хмар. Ці незвичайні утворення, які світяться у сутінках, викликали захоплення у користувачів соціальної мережі фейсбук.

Сріблясті хмари – це незвичайні "хмари", які формуються на екстремально великих висотах, значно вище за звичайні хмари, які ми звикли бачити. Вони знаходяться у мезосфері, на висоті від 76 до 85 кілометрів над поверхнею Землі.

Це робить їх найвищими хмарними утвореннями у всій земній атмосфері. Для порівняння, більшість "звичайних" хмар розташовані в тропосфері, що простягається до 10-12 кілометрів.

Небо засяяло сріблом - у Запоріжжі фотограф зафіксував рідкісне атмосферне явище (фото)

Зазначається, що сріблясті хмари складаються з крижаних кристалів. Вони формуються за надзвичайно низьких температур, які можуть сягати до мінус 120 градусів за Цельсієм. Ці умови характерні для верхніх шарів атмосфери. Ці хмари дуже тонкі, їхня товщина зазвичай не перевищує 0,5-2 кілометри.

Вони стають видимими лише у глибоких сутінках, коли сонце вже зайшло за горизонт для спостерігача, але все ще освітлює ці високі шари атмосфери. Саме тоді вони починають "світитися" сріблястим або перламутровим відтінком на темному тлі нічного неба.

Зазвичай сріблясті хмари спостерігаються влітку у приполярних областях, приблизно між 50° та 70° широти як у Північній, так і у Південній півкулях. Це пояснюється тим, що саме влітку у цих регіонах мезосфера стає найхолоднішою, що сприяє утворенню крижаних кристалів.

Варто відзначити, що спостереження за цими хмарами є дуже важливими для науковців. Вони є своєрідними "індикаторами" змін, що відбуваються у верхніх шарах атмосфери, і можуть навіть надавати інформацію про глобальні кліматичні процеси.

Цікавим є той факт, що хоча сріблясті хмари вважаються рідкісним явищем на низьких широтах, останніми десятиліттями їх фіксують все частіше, зокрема і в Україні.

Деякі дослідники пов'язують це з антропогенним впливом, а саме зі збільшенням кількості метану в атмосфері, який у верхніх шарах розпадається на водяну пару та вуглекислий газ, тим самим збільшуючи кількість вологи, необхідної для утворення цих хмар.

Перші зареєстровані спостереження сріблястих хмар датуються 1885 роком, тобто через два роки після грандіозного виверження вулкана Кракатау.

Це породило теорії про зв'язок між вулканічною активністю та появою цих хмар, хоча остаточного підтвердження цьому немає.

Тож, завдяки пильному оку запорізького фотографа, жителі міста змогли доторкнутися до загадок космосу та насолодитися унікальним природним видовищем, яке рідко доступне людському оку.

Раніше ми писали, що у Запоріжжі спостерігали незвичайне природне явище

Небо засяяло сріблом - у Запоріжжі фотограф зафіксував рідкісне атмосферне явище (фото)

Джерело: zprz.city