Україну на Венеційській бієнале представить художниця, яка привозила у Запоріжжя кам'яний хліб - фото, відео

02 липня 2025 р. 18:29

02 липня 2025 р. 18:29


На головному у світі огляді сучасного мистецтва Україна за допомогою оленя розкаже, що пацифізм — це привілей, якого ми зараз не маємо

Міністерство культури та стратегічних комунікацій (МКСК) України призначило куратора національного культурного проєкту для представлення України на 61-й Венеціанській бієнале сучасного мистецтва. Про це повідомили на сторінці міністерства у фейсбуці.

За результатами конкурсного відбору до кураторської групи увійшли Ксенія Малих та Леонід Марущак з мистецьким проєктом "Гарантії безпеки" української художниці Жанни Кадирової.

"Гарантії безпеки" - це персональна виставка Жанни Кадирової, що реалізується у партнерстві з ГО "Музей відкрито на ремонт". (На сторінці "Промприлад Артцентр" у фейсбуці уточнюються , що цим артцентром у партнерстві з ГО "Музей відкрито на ремонт"). Й, судячи з опису, цього разу український проєкт на Венеційській бієнале обіцяє бути потужним.

Проєкт "Гарантії безпеки" досліджує теми довіри, втрати та національної памʼяті у контексті війни, пропонуючи нове бачення українського мистецтва на світовій арені.

Україну на Венеційській бієнале представить художниця, яка привозила у Запоріжжя кам'яний хліб - фото, відео

Центральним об’єктом експозиції стане бетонна скульптура "Олень" Жанни Кадирової з серії "Оригамі", у 2019 році встановлена у парку "Ювілейний" в Покровську Донецької області. (У МКСК пишуть, що у парку Леонтовича в Покровську  - його пропонували так перейменувати, але інформації про остаточне перейменування я не знайшла. А от у Вінниці, куди перевезли оленя, його збирались встановити у парку імені Леонтовича - С. О.). У Покровську скульптура була встановлена на постаменті на місці демонтованого радянського  літака.

У 2024 році, під час евакуації мешканців Покровська, ГО "Музей відкрито на ремонт" вивезла оленя із зони бойових дій. У складі ініціативної групи був історик, голова ГО "Музей відкрито на ремонт" та співкуратор проєкту "Гарантії безпеки" Леонід Марущак.

"Його (оленя. - Ред.) історія розпочалася у 2018 році, коли відома українська художниці Жанна Кадирова прийняла виклик від Покровської громади й замість колишнього монумента з літаком на вільному постаменті запропонувала створити паркову скульптуру у вигляді оленя, але дуже в цікавій техніці. Це бетон, але у вигляді оригамі. Це була складна робота, тому що сама скульптура була залита на постаменті , - розповів сайту Pokrovsk24.news Леонід Марущак.

Україну на Венеційській бієнале представить художниця, яка привозила у Запоріжжя кам'яний хліб - фото, відео

"Проєкт “Гарантії безпеки” розповідає історію про те, як на заміну радянському реактивному літаку в парку Покровська з’явилася мистецька робота Жанни Кадирової. Гарантії безпеки, заради яких Україна позбулася третього за потужністю ядерного арсеналу у світі, підписавши Будапештський меморандум, виявилися марними. Скульптура оленя в серпні 2024-го була демонтована заради збереження. Тож цим проєктом ми хочемо нагадати світовій спільноті, що пацифізм — це привілей, якого ми зараз не маємо", — пояснює співкураторка проєкту, програмна директорка "Промприлад Артцентру" Ксенія Малих.

У  МКСК повідомили, що на Венеційській бієнале "Олень" постане у моменті "відриву" від п’єдесталу — як символ втрати, очікування та можливого повернення. Експозиція Національного павільйону України також включатиме документальний фільм Наталки Дяченко "ВПО" про евакуацію скульптури з Покровська у 2022 році, архівні матеріали про історію парку, а також рефлексії довкола Будапештського меморандуму.

Венеціанська бієнале - головна у світі подія сучасного мистецтва, яку за значущістю порівнюють з Олімпійськими іграми та Євробаченням. Брати участь у Венеціанській бієнале та заявляти про себе на таких престижних форумах для країни дуже важливо. Особливо важливо нагадувати про себе під час війни.

Зазвичай бієнале проходить раз на два роки. Наступна Венеційська бієнале відбудеться з 9 травня по 22 листопада 2026 року.

Це одна з найвідоміших у світі українських художників. Детально про творчість Жанни Кадирової з цікавими подробицями можна почитати в ексклюзивному інтерв'ю, яка художниця дала zprz.city у грудні 2023 року.

Україну на Венеційській бієнале представить художниця, яка привозила у Запоріжжя кам'яний хліб - фото, відео

Жанна Кадирова - володарка багатьох нагород, у тому числі міжнародних. Зокрема, у 2025 році за проєкт "Траєкторія польотів" відзначена Шевченківською премією.

Брала участь у найпрестижніших міжнародних виставках та арт'ярмарках.

Так, на головному у світі огляді сучасного мистецтва, Венеційській бієнале, у 2013 та 2015 роках вона представляла нашу країну у групових виставках в офіційному Національному павільйоні України.

Була єдиною представницею України в основному кураторському проєкті Венеційської бієнале-2019.

У 2022 році показала у паралельній програмі Венеційської бієнале свій знаменитий воєнний проєкт "Паляниця" - шліфоване річковою водою каміння у формі хліба, як символ незламності України.

Якщо до великої війни візитівкою Жанни Кадирової були оригінальні скульптури з бетону та керамічної плитки, то тепер – кам'яні паляниці. Гроші від продажу "паляниць" (і немаленькі) передає на потреби Сил оборони.

У 2024 році взяла участь у груповій виставці "З України: Сміливі мрії" PinchukArtCentre в офіційній паралельній програмі Венеційської бієнале. Представила роботу "Російське сучасне бароко" - справжній орган, труби якого з'єднані з відстріляними ракетами, якими рф бомбить Україну. До речі, Ксенія Малих була сокураторкою цієї виставки.

За допомогою своєї творчості Жанна Кадирова нагадує на міжнародних виставках про війну в Україні.

Брала участь у Міжнародному симпозіумі сучасного мистецтва BIRUCHIY, що проходив у Запорізькій області, на узбережжі Азовського моря з 2006 по 2021 рік.

Фото МКСК, з архіву автора

Головне фото сайту Pokrovsk 24. news

Україну на Венеційській бієнале представить художниця, яка привозила у Запоріжжя кам'яний хліб - фото, відео

Джерело: zprz.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua