Одна із найвеличніших святинь: як виник Василіанський монастир УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві

19 вересня 2024 р. 11:37

19 вересня 2024 р. 11:37


Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським , який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

Зі слів монаха, Гошівський монастир вважається однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь на заході України. Його щорічно відвідує кілька мільйонів прочан з різних країн Європи.

До слова, навколо історії виникнення Гошівського монастиря існують різні версії.

"Якщо врахувати, що перша письмова згадка про село Гошів належить до 1464 року, то монастир в урочищі "Красний Ділок" (згодом "Чорний Ділок"), як місце поселення кількох ченців-пустельників, міг існувати значно раніше.

У пошуку кращих і вигідніших умов ченці масово переходили з одного монастиря до іншого, а деякі заселяли необжиті землі на певній віддалі від існуючих поселень.

Майже 5-столітня історія монастиря була дуже складною. 1570 року лицар королівського війська Кучулад побудував тут церкву і монастир, які на початку XVII століття спалили кримські татари.

Вони також повбивали ченців. У 1629 році власник села Гошів Євстахій Шумлянський відбудував церкву і монастир у Чорному Ділку. Цей чоловік був великим жертводавцем, а незадовго до смерті й сам прийняв чернечий обіт.

У другій половині XVII століття монастир перенесли на Ясну Гору. Ймовірно, переселення монахів на нове місце було зумовлене черговою пожежею. Але й тут у 1762 році вогонь пожер монастирські будівлі.

Аби все відновити, знову потрібні були кошти і шалені зусилля. Саме тоді ігумену Йосафату Ленчевичу, згідно з його записами, з'явилася Божа Мати, яка потішила монаха і дала добру пораду щодо відбудови.

Зібравши кошти, почалася робота. У 1771 році на Ясній Горі вже стояв монастир, а наступного року завершили відновлення церкви.

Вона була невеликою, тож згодом, аби задовольнити духовні потреби вірян, яких приходили сюди чимало, у 1842 побудували більший храм. Він стоїть тут і донині", — розповідає Миколай Микосовський.

Як зауважив священник, у монастирі знаходиться чудотворна ікона Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат», копія Ченстоховської ікони.

Проща за українських воїнів: паломники молилися на Ясній Горі в Гошеві

"Ще одна добра нагода зміцнити віру": яке значення має Вознесіння Христове

"Є певні речі, які дозволені тільки у шлюбі": священник з Івано-Франківщини про цінності християнського подружжя

Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя: значення та заборони

Одна із найвеличніших святинь: як виник Василіанський монастир УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua