“Замість МСЕК – команди з оцінювання”: як тепер встановлюють інвалідність у Франківську (ФОТО)

04 лютого 2025 р. 19:48

04 лютого 2025 р. 19:48


В Україні запрацювала реформована система встановлення інвалідності. Медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) замінили командами з оцінювання повсякденного функціонування людини. В Обласній клінічній лікарні Івано-Франківська за місяць нові команди оглянули близько 250 пацієнтів. Замість МСЕК – команди з оцінювання

Галка ” дізналася, як працює нова система і що змінилося для пацієнтів у заступниці генерального директора Обласної клінічної лікарні Івано-Франківська Ірени Заяць та очільниці Департаменту охорони здоров’я Олександри Бойчук .

Основні зміни

Головна відмінність від старої системи – розташування команд у великих лікарнях із достатньою кількістю профільних спеціалістів.

“Це основна відмінність, до якої прагнули при виборі такого методу роботи. Пацієнт не знає, яка команда буде його оглядати, і відповідно члени команди не знають, хто буде сьогодні на огляді. Це виключає корупційну складову, тому що наперед ніхто не може дізнатися про це”, – пояснює заступниця генерального директора Обласної клінічної лікарні.

“Замість МСЕК – команди з оцінювання”: як тепер встановлюють інвалідність у Франківську (ФОТО)

Формування команд

Очільниця Департаменту охорони здоров’я Олександра Бойчук розповідає, що ці команди формують керівники лікарень:

“Склад команд формують керівники закладів, на базі яких вони створені. Після цього склад погоджують з Департаментом охорони здоров’я, де видають наказ закладу, який затверджує склад комісії”.

За її словами, в Івано-Франківській області створили 71 експертну команду.

“Ця кількість з часом буде змінюватися залежно від кількості справ, які потрібно буде опрацьовувати”, – уточнила Бойчук.

“Замість МСЕК – команди з оцінювання”: як тепер встановлюють інвалідність у Франківську (ФОТО)

У Івано-Франківській ОКЛ спочатку сформували 17 команд різного профілю, але після місяця роботи планують оптимізувати їх кількість до 16.

“Ми мали чотири хірургічні команди. Бачимо по навантаженню, що достатньо двох. Але мали три травматологічні – їх замало. Відповідно, зробимо ще одну травматологічну команду”, – розповідає заступниця гендиректора.

До складу команд відбирали лікарів за чіткими критеріями:

“Вибирали по характеристиках – лікар мав мати мінімум рік стажу в клініці, категорію, щоб правильно винести експертне рішення. Це дуже непросто”.

Наприклад, до хірургічної команди входять хірург, опіковий хірург, нейрохірург та невропатолог.

Процедура подання документів

Процес став електронним:

“Наш адміністратор приймає в електронному варіанті направлення, яке виглядає приблизно як колишня 188 форма. Заповнюються паспортні дані, діагноз. Потім скануються всі методи обстеження пацієнта, результати лікування, консультативні довідки – всі підтверджуючі документи”, – пояснює Ірена Заяць.

Важливо, що тепер не потрібно проходити додаткову комісію перед поданням документів:

“Зараз виключений той пункт, що треба було перед тим обійти всіх спеціалістів, отримати посильний лист, пройти комісію”.

Робота команд

Станом на третє лютого в області вже 1668 осіб пройшли оцінювання. Експертні команди діятимуть у 15 медичних закладах різного профілю – від обласної клінічної лікарні до районних медустанов, уточнює Олександра Бойчук.

Щодня в Івано-Франківській обласній лікарні працює 5-6 команд, кожна по дві години. На огляд одного пацієнта спочатку виділяли по 30 хвилин.

“Тепер думаємо, що будемо по 40 хвилин виділяти, бо багато доводиться розбиратися й дообстежувати пацієнтів. Бачимо, що треба більше часу”, – зазначає заступниця гендиректора.

За місяць роботи у ОКЛ команди оглянули близько 250 людей.

“В нас на день може бути до 15 пацієнтів. Є позитивні рішення, є рішення, які не підтверджували групу інвалідності і не встановлювали”, – каже Ірена Заяць.

Спрощена процедура для військових

Окрему увагу приділили спрощенню процедури для військових.

“Дуже багато інтервенцій закладено в новій постанові, щоб військовослужбовців можна оглядати заочно на основі поданої документації. Це має дуже велике значення, щоб вони могли менше часу затрачати на обходження всіх суміжних спеціалістів”, – наголошує заступниця гендиректора ОКЛ.

Військовий Володимир, який нещодавно пройшов комісію, підтверджує покращення:

“Швидко, порівняно з тим, що було. Тут ні черги, ні очікування. Прийшов, покликали, все гарно”.

“Замість МСЕК – команди з оцінювання”: як тепер встановлюють інвалідність у Франківську (ФОТО)

Виклики нової системи Замість МСЕК – команди з оцінювання

Олександра Бойчук наголосила, що невдоволення серед пацієнтів виникають здебільшого через необґрунтовані очікування:

“Усі експертні команди керуються виключно нормативною базою і приймають рішення, спираючись на чинне законодавство, зокрема постанову Кабміну про запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи”.

Серед основних труднощів – технічні проблеми та навчання персоналу, кажуть у ОКЛ:

“Основні виклики – треба було чітко зрозуміти електронну програму. Не так просто було навчити всіх лікарів за два тижні зайти в систему, вибрати правильне рішення, формувати правильний витяг. Система не працювала, і це доволі часто гальмувало весь процес огляду”, – розповідає заступниця гендиректора Ірена.

Для підвищення якості роботи запровадили постійне навчання:

“Члени експертних команд повинні не менше одного разу на рік пройти навчання. Кожен день в нас є заплановані семінари по тій чи іншій спеціальності, чи по роботі в IT-системі”.

Оскарження рішень

Олександра Бойчук каже, що у разі незгоди з рішенням комісії, пацієнт може написати заяву на оскарження впродовж 30 календарних днів у Центр оцінювання функціонального стану особи.

“Оскарження рішення може бути тільки до центру оскарження в Дніпровському університеті. Якщо пацієнт не згідний, він звертається до лікуючого лікаря, який його скеровував на комісію. Пишеться заява і пацієнт оскаржує рішення”, – пояснює заступниця гендиректора ОКЛ Ірена Заяць.

Поради пацієнтам Замість МСЕК – команди з оцінювання

“Просто звертайтеся до лікуючого лікаря, чітко виконуйте всі інструкції, все те, що лікар призначає. Це потрібно для того, щоб потім повноцінно можна було представити пацієнта на розгляд експертної команди, щоб не було повернення справи”, – радить заступниця гендиректора ОКЛ.

Якщо справа неповна, її повертають на доопрацювання:

“Адміністратор при надходженні справи переглядає її і якщо та не наповнена необхідною документацією, що підтверджує статус, то повертається на доопрацювання й дообстеження”.

“Замість МСЕК – команди з оцінювання”: як тепер встановлюють інвалідність у Франківську (ФОТО)

Джерело: galka.if.ua