вологість:
тиск:
вітер:
У Франківському драмтеатрі Марія Матіос презентувала нову книгу “Жінці можна довіряти” (ФОТО)
5 лютого в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі відома українська письменниця Марія Матіос розповіла про свою нову книгу “Жінці можна довіряти”. Захід зібрав численних шанувальників творчості авторки, відомої своїми глибокими й проникливими творами.
Про це пише “Галка” з події.
Презентація відбулася на камерній сцени театру. Модератором заходу став художній керівник Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський. Найперше Марія Матіос розповіла про історію створення нової книги, яка розповідає про Україну 70-80-90-х років XX ст.
“Десять років тому, найперший лист, який прийшов мені у Верховну Раду, був зі Львова. Лист був дуже довгий і складний, з проханням не ухвалювати закон (якщо такий буде) про відкриття архівів КҐБ і розсекречення колишніх агентів та інформаторів. Чоловік розповів мені історію, яку я навіть у цій книзі не наважилась дати повною мірою”, – розповідає Марія Матіос.
Гості заходу отримали унікальну нагоду не лише ознайомитися з новою книгою, але й насолодитися виразним і проникливим виконанням окремих уривків самою авторкою.
“Посередині круглий стіл, чотири стільці. Молодий чоловік сидить обличчям до дверей, троє всідаються по боках від нього, я стою мов якийсь штрафник перед судом. Чоловіки мовчки “свердлять” мене очима, вивчають. За якусь хвилину, нарешті одного прориває: «Ми співробітники КГБ, нам треба з тобою поговорити», тицяє перед очі посвідчення, але забирає так швидко, що я не встигаю зчитати з нього ані букви. Чотири доволі молоді хлопці, спортивної статури, може всього лиш на кілька років старші за мене, з добре вимуштруваними спинами і холодними рибʼячими очима, накидаються як голодні хижаки на здобич. Вони безжалісно молотять мене питаннями…”, – зачитує авторка.
Однією з яскравих частин зустрічі став відвертий і сповнений глибоких сенсів діалог між письменницею та Ростиславом Держипільським.
“У ваших творах дуже багато є про німоту, мовчання, яке часом рятує, зокрема й у книзі “Жінці можна довіряти”. Це, мабуть, про час, який, на жаль, перемелюють ці жорна історії, про час, що з’їдає, а також про націю та Україну, які вчаться собі довіряти. Ваші праці про сучасне чи минуле – завжди містять згадку про нашу країну”, – відзначив Ростислав Держипільський.
У відповідь на запитання керівника театру про те, як вона обирає назви для своїх творів, Марія Матіос пояснила, що іноді творчий процес починається саме з назви. Вона зауважила, що в таких випадках назва стає своєрідним поштовхом або ключем до подальшого розвитку ідеї, яка поступово розгортається і знаходить свою природну форму.
“Я завжди пишу книжки з людських історій, мені не потрібно вигадувати про що б я написала, навпаки потрібно подумати, як вмістити в голові те, що я почула, чи чим зацікавилася. Я хочу через людську історію навернути людей до історії своєї землі, країни, держави. Більше нічого не хочу, окрім того, щоб люди задумались – це моє завдання як письменника”, – ділиться Марія Матіос.
Крім того, в рамках заходу була організована автограф-сесія, на якій усі охочі мали можливість отримати підпис авторки на своєму примірнику книги або придбати її на місці.
Текст: Марія Волочій
Джерело: galka.if.ua