вологість:
тиск:
вітер:
Птахи зникають: франківська орнітологиня про проблеми з озеленення міста
Вирубка чагарників, хаотична забудова та висадка декоративних рослин замість місцевих видів – усе це впливає на міську екосистему та змінює життя птахів в Івано-Франківську. Про це розповіла біологиня та орнітологиня Наталія Пріяткіна.
Про це пише “Галка” .
На своїй сторінці Наталія Пріяткіна поділилася, що Івано-Франківськ стрімко втрачають природні осередки, які є домівкою для птахів та інших тварин.
“Горобці зникають, бо їм потрібні зарості та кущі, де вони можуть сховатися й знайти їжу. Синиць у місті скоро не буде, бо вони гніздяться у дуплах старих дерев, яких стає дедалі менше. А солов’ї вже не співають у нашому парку, бо кущі, в яких вони раніше гніздилися, вирізали, бо це “неестетично””, – пояснює орнітологиня.
Вона наголошує, що птахи відіграють важливу роль у балансі міської екосистеми.
“Під час вигодовування пташенят птахи знищують тисячі комах-шкідників, що допомагає підтримувати здоров’я дерев та кущів. А там, де є рослинність, є вода, укріплення ґрунту та очищення повітря”, – розповідає Наталія Пріяткіна.
Орнітологиня також звертає увагу на те, що останнім часом у місті висаджують багато декоративних, але не плодоносних дерев.
“Сакури, тюльпанові дерева, декоративні сливи гарно цвітуть, але вони не забезпечують кормову базу для птахів. Натомість місцеві види – вишні, черешні, яблуні, горобина, глід – дають плоди, які слугують їжею для багатьох видів”, – пояснює вона.
Зараз у Франківську тривають різні роботи з благоустрою. За словами орнітологині, її найбільше непокоїть, що розчистять острівець та територію навколо “німецького озера”.
“Уже розчищають зарості глоду, бузини, терену – рослин, які є природним середовищем існування для багатьох птахів. Якщо роботи продовжаться такими темпами, ми ризикуємо втратити гніздові ділянки для водно-болотяних видів, які є родзинкою озера”, – наголошує Наталія Пріяткіна.
Як вихід, вона пропонує змінити підхід до озеленення міста та висаджувати більше аборигенних рослин: калину, глід, барбарис, бузину, терен, дикий виноград. Також важливо залишати природні зони недоторканими, як це роблять у багатьох європейських містах.
“Там не рубають дерева без огляду спеціалістів, залишають буферні зони навколо водойм та висаджують польові трави для приваблення комах і птахів. Ми теж можемо зберегти унікальне біорізноманіття нашого міста – але для цього треба діяти відповідально”, – підсумовує орнітологиня.
Директорка КП “Центр розвитку міста та рекреації” Руслана Василюк зазначила , про острів на “німецькому озері” можна не хвилюватися.
“Ми вже роками бережемо рослинність на ньому і прибережну смугу мілководдя. На міському озері працівники нашого КП провадять чистку порослі і ліквідовують наслідки “допомоги” чоловіка, який самовільно вирізав чагарники на схилах, щоб “навести лад””.
Вона додала , що повалені дерева залишають у зелених зонах, і це дбайливе ставлення до екосистеми, а на озері планують підсадити чагарники за порадою орнітологині.
Головне фото: Наталії Пріяткіної
![Птахи зникають: франківська орнітологиня про проблеми з озеленення міста](https://galka.if.ua/app/uploads/2025/02/ptakh.jpg?x36710)
Новини рубріки
![...](http://firtka.if.ua/data/blog/302906/0917a3410ab4a9eec72198d6128b9769.png)
Незаконний продаж зброї, розкрадання палива та пожежа: головне за день від Фіртки
13 лютого 2025 р. 20:29
![...](https://gk-press.if.ua/wp-content/uploads/2025/02/476462499_651116897253185_28251091609193252_n-1160x560-1-900x434.jpg)
У Дубівцях переобладнали амбулаторію на дитячий садок
13 лютого 2025 р. 20:20
![...](https://kurs.if.ua/wp-content/uploads/ogimages/418863_3319768053.png)
Напоїли кота горілкою: франківська поліція розпочала перевірку за фактом знущання над твариною
13 лютого 2025 р. 20:06