Медики франківської ЦМКЛ видалили рідину пацієнтці, яка утискала її серце

24 лютого 2025 р. 14:24

24 лютого 2025 р. 14:24


Фенестрацію перикарду, видалення рідини, яка утискала серце вперше провели в ЦМКЛ за допомогою торакоскопічної стійки. Операцію провели пацієнтці, яка багато років страждала через накопичення випоту в перекарді навколосерцевій сумці.

Про це пише “Галка” з посиланням на ЦМКЛ.

“Причин такого накопичення рідини може бути дуже багато: запальні захворювання, онкологія, важка серцева недостатність та інше. Першочергово ці пацієнти підлягають консервативному лікуванню. Коли воно не дає ефекту, то здійснюємо пункцію перекарду (через прокол забираємо рідину). Втім, якщо протягом певного часу адекватної консервативної терапії (виконується декілька пункцій, але рідина знову збирається) немає ефекту, то здійснюємо фенестрацію перекарду. Суть операції полягає в тому, що в перекарді вирізається віконечко і завдяки цьому рідина, яка утворюється в перекардіальній сумці стікає в плевральний синус”, – пояснює лікар-кардіохірург Світлана Сарапук

Медики франківської ЦМКЛ видалили рідину пацієнтці, яка утискала її серце

Медики франківської ЦМКЛ видалили рідину пацієнтці, яка утискала її серце

Таке оперативне втручання для того, що пацієнтці більше непотрібно буде робити пункції перекарду.

“Тому і загрози ризику пошкодження серця вже немає. Оскільки, коли рідина стікає в плевральний синус (навіть, якщо там збирається велика кількість цього випоту), то пункція плевральної порожнини є набагато простішою процедурою, аніж пункція перекарду. Це оперативне втручання також забирає ризик тампонади серця, тобто того, що ця рідина в перекарді утиснить серце занадто сильно і тим самим може призвести до раптової смерті”, – говорить Світлана Сарапук.

Фенестрація перикарду здійснюється за допомогою бокової торокотомії, розрізом грудної клітки з бічного доступу між ребрами.

“Через три проколи розміром 1 см за допомогою спеціальних інструментів і торакоскопу змогли під контролем камери відкрити перекард і зробити в ньому віконечко для того, щоб ця рідина стікала”, – пояснює кардіохірург.

Торакоскопічна стійка використовується для багатьох оперативних втручань до 50% при серцевих хворобах і вимагає від кардіохірурга спеціальних вмінь та навичок. Головна мета – мінімізувати розріз грудної клітки.

“Для пацієнта це дуже добре, оскільки в такому випадку період реабілітації коротший і легший”, – говорить лікар.

Вже після операції через деякий час пацієнтці робили контрольне дослідження – ехокардіоскопію.

“Наразі випоту в перекардіальній сумці немає. Тобто процедура показала свою ефективність”, – відзначає Світлана Сарапук.

Медики франківської ЦМКЛ видалили рідину пацієнтці, яка утискала її серце

Джерело: galka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua