"Нехтують людяністю, обманюючи рідних військових": як шахраї наживаються на прикарпатцях під час війни

31 березня 2025 р. 18:44

31 березня 2025 р. 18:44


фото: Depositphotos

Під час війни шахраї особливо активізуються, використовуючи страх, довіру та співчуття людей у власних корисливих цілях.

Які саме шахрайські схеми є найпоширенішими сьогодні, журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

Зі слів начальника кіберполіції Івано-Франківщини, під час війни розповсюдженими є шахрайства з продажем військової амуніції, автомобілів для фронту, гуманітарною допомогою.

"А також поширеними є фейкові збори, маскування під волонтерів, фонди. Шахраї створюють аналоги посилань, назв, копіюють документацію фондів.

Тому перед тим, як задонатити, раджу глянути в Google інформацію про фонд, подивитися, чи не є він скомпрометованим, звірити та перевірити реквізити, куди ви надсилаєте кошти та зв'язуватися з кожним фондом, щоб мати змогу особисто поспілкуватися з представниками, отримати інформацію, на що йде збір коштів.

Тобто не просто переслати кошти та думати, що долучились до допомоги, а все ж таки впевнитися в меті отримувача та кінцевого збору", — зазначає Микола Худолій.

Окрім того, продовжує Микола Худолій, фіксують фішингові атаки на військових та їхніх рідних. Шахраї нехтують людяністю, використовують емоційний стан родини.

"Зокрема, за грошову винагороду намагаються переконати рідних, що нібито повідомлять місце, де перебуває зниклий безвісти або полонений військовослужбовець, дадуть поговорити з ним, або ж посприяють у прискоренні процесів щодо обміну. І власне, користуючись нестабільним емоційним станом рідних, вимагають кошти".

Микола Худолій каже, більшість шахраїв, які діють на території України, виявляють та затримують.

"Проте, є й шахраї, які працюють з інших країн. У цьому випадку співпрацюємо з іншими країнами для документування і затримання цих осіб. Якщо говоримо про територію росії, то також документуємо ці факти та вже діємо в межах компетенції".

Більше читайте в матеріалі: Шахраї, псевдомінери, атаки на інфраструктуру та вербування підлітків: інтерв'ю з начальником кіберполіції Івано-Франківщини Миколою Худолієм.

Кібербезпека дітей в інтернеті: прикарпатцям розповіли, як захистити найменших користувачів від загроз

"Нехтують людяністю, обманюючи рідних військових": як шахраї наживаються на прикарпатцях під час війни

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua