вологість:
тиск:
вітер:
Нестача вчителів, демографічна проблема та брак автобусів: з якими викликами в освіті стикаються прикарпатські громади
В умовах війни прикарпатські громади стикаються з низкою проблем у реалізації освітньої політики.
Серед основних викликів — зменшення чисельності учнів, дефіцит педагогічних кадрів, нестача шкільного транспорту та обмежені фінансові можливості для оновлення харчоблоків.
Про це в інтерв'ю Фіртці розповів директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович.
"Одна з найбільш критичних ситуацій — нестача вчителів. Уже зараз у громадах відчувається дефіцит педагогів з таких предметів, як інформатика та фізика.
Основна причина — відсутність попиту на ці спеціальності в університетах. Навіть набір п’яти студентів на технічну педагогічну програму сприймається як успіх. Таким чином, проблема полягає не лише в якості підготовки, а у фізичній відсутності майбутніх вчителів", — каже Кімакович.
З його слів, не менш гострою є ситуація з підвезенням учнів.
"Багато шкільних автобусів передали для потреб Збройних сил, і громади змушені щороку поповнювати автопарк. Звичайно, що ми кожен рік їх купуємо, намагаємося поповнити цей запас".
Ще один напрям — реформа харчування у школах.
"Хоча впроваджуються нові технологічні карти та сучасне меню, громади часто не мають можливості забезпечити якісне обладнання для приготування їжі. Закупівля нової техніки — дороговартісна інвестиція, яку не кожна громада може собі дозволити".
Водночас Віктор Кімакович наголошує, освіта не є тягарем для бюджету, а навпаки — потужним драйвером розвитку.
"На жаль, подекуди депутати та очільники громад і досі розглядають освіту як витратну частину бюджету. Але насправді вона є мотором розвитку. Наприклад, якісний дитячий садок дозволяє батькам працювати і залишатися в громаді, а це — створення бізнесу, робочих місць, податків.
Те саме стосується і позашкільної освіти: гуртки й секції утримують молодь у межах громади, запобігаючи міграції та погіршенню демографічної ситуації.
Саме тому інвестиції в освіту — це стратегічно важливий крок для майбутнього кожної громади".
Більше читайте у матеріалі: "Рішення політиків не повинні впливати на дитинство": головний освітянин Івано-Франківщини про малокомплектні школи, реформу НУШ та недостачу вчителів .
«Очікуємо 13-14 тисяч учасників»: скільки учнів на Івано-Франківщині вже зареєструвалися на НМТ-2025
Інформаційна війна: у закладах освіти Івано-Франківська проведуть заходи з протидії вербуванню
На Прикарпатті відновили очне навчання в школах. Які заклади залишаються на карантині
На доплати вчителям: для Івано-Франківської області виділили понад 222 мільйони гривень

Новини рубріки

16 квітня: свята, іменини та заборони
16 квітня 2025 р. 05:18

Верховна Рада ухвалила законопроєкт для приєднання до Єдиної зони роумінгу з ЄС
16 квітня 2025 р. 04:06