вологість:
тиск:
вітер:
Дивні відчуття у ногах та мимовільні рухи ними: про синдром неспокійних ніг розповідає франківська неврологиня Вікторія Волян
Неприємні відчуття в ногах, свербіж, поколювання, важкість чи дивне бажання постійно рухатися – багато хто списує ці симптоми на втому або звичку. Але іноді за цим може ховатися неврологічне захворювання – синдром неспокійних ніг. Цей стан значно впливає на якість життя, особливо на сон, і нерідко залишається недіагностованим роками.
Що таке синдром неспокійних ніг, чому він виникає, кого вражає найчастіше, як його діагностують та лікують – про це читачам “Галки” розповідає Вікторія Волян, неврологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську.
– Що таке синдром неспокійних ніг і як він себе проявляє?
– Синдром неспокійних ніг (СНН), або синдром Вілліса-Екбома, – це неврологічний розлад, що характеризується неприємними відчуттями в ногах, які викликають непереборне бажання рухати ними, особливо вночі або під час відпочинку. Прояви досить різноманітні: пацієнти описують свербіж, поколювання, пульсацію, ломоту, судоми, біль або просто дивні відчуття в ногах. СНН часто призводить до порушення сну, що спричиняє денну сонливість, втому та зниження працездатності.
– Чому виникає цей синдром?
– Існують первинні та вторинні причини. До первинних відносять генетичну схильність і зниження рівня нейромедіатора дофаміну в мозку. Серед вторинних причин – дефіцит заліза, що зустрічається під час вагітності, анемії, а також наявність таких захворювань, як цукровий діабет, ниркова недостатність, хвороба Паркінсона.
– Чи можуть люди жити і не підозрювати, що мають такий синдром?
– Так, звичайно. Деякі пацієнти тривалий час не усвідомлюють наявності синдрому, списуючи симптоми на втому або індивідуальні особливості організму. Лише суттєве погіршення самопочуття та порушення сну змушують їх звертатися до лікаря.
– Хто частіше стикається з цим синдромом – чоловіки чи жінки, і в якому віці?
– За даними літератури, жінки мають дещо вищий ризик розвитку СНН порівняно з чоловіками. Зазвичай захворювання проявляється у віці після 40 років, хоча може виникати й у молодших пацієнтів. СНН може проявитись і під час вагітності, проте такі симптоми є тимчасовими і зникають після пологів.
– Чи можна сплутати симптоми синдрому неспокійних ніг з іншими захворюваннями?
– Так. Симптоми СНН можуть нагадувати клінічну картину варикозного розширення вен, артриту, периферичної нейропатії або нічних судом. Часто, займаючись самолікуванням або пошуком симптомів в інтернеті, пацієнти помилково ставлять собі хибні діагнози. Тому важливо не займатись самодіагностикою та вчасно звертатись з проблемою до лікаря.
– Чим загрожує ігнорування недуги?
– Залишаючи синдром без уваги, пацієнти ризикують зіткнутися з хронічним безсонням, емоційним виснаженням, зниженням працездатності та навіть розвитком депресивних розладів. У складних випадках симптоми здатні поширюватись не лише на нижні, але й на верхні кінцівки.
– Як діагностують синдром неспокійних ніг?
– Переважно діагностика синдрому базується на описі симптомів пацієнтом. У більш неоднозначних випадках додатково можуть призначати аналіз крові для визначення рівня феритину (запасу заліза), електронейроміографію або полісомнографію.
– З вашого досвіду, чи почали частіше виявляти цей синдром у пацієнтів?
– Так. З огляду на підвищення інформованості як серед пацієнтів, так і серед лікарів, синдром неспокійних ніг нині діагностується частіше – особливо у тих, хто має тривалі порушення сну. Варто зазначити, що лікування пацієнтів зі СНН проходить успішно.
– Які сучасні підходи до лікування цього синдрому використовуються?
– Лікування СНН, як і будь-якого іншої хвороби чи синдрому, залежить від його причини та тяжкості проявів симптомів. Найчастіше застосовують препарати заліза (за його дефіциту), дофамінергічні засоби, протиепілептичні препарати, заспокійливі або снодійні — для короткочасного вживання при тяжкому безсонні. Вкотре закликаю не займатись самолікуванням і наголошую: саме ваш препарат має призначити обраний вами лікар.
– Чи існує профілактика синдрому неспокійних ніг?
– Так, існує. Щоб знизити ризик виникнення або послабити прояви синдрому, важливо дотримуватись регулярного режиму сну, уникати надмірного вживання кофеїну, алкоголю та нікотину, щодня підтримувати помірну фізичну активність, контролювати рівень заліза в організмі, уникати тривалого сидіння або бездіяльності, а також практикувати техніки розслаблення й релаксації.
– Що б Ви порадили людям, які вперше зіткнулися зі симптомами, але не впевнені, чи це саме синдром неспокійних ніг?
– У разі появи симптомів не варто зволікати – важливо вчасно звернутись до лікаря, щоб розпочати своєчасне, оптимальне лікування, задля уникнення погіршення самопочуття та ускладнення симптомів. А спеціалісти лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” завжди готові прийти вам на допомогу.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» :
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
Реклама

Новини рубріки

Шезлонги з натурального дерева — відмінний додаток для дачі та будинку
19 квітня 2025 р. 12:46

У Франківську відзначили спортсменів, які здобули призові місця на Чемпіонаті Європи з тхеквондо
19 квітня 2025 р. 12:38

Керівництво області відвідало наших воїнів, які перебувають у медичних закладах Прикарпаття
19 квітня 2025 р. 12:27