Від зарплат до стимулювання народжуваності: що треба змінювати в освіті вже сьогодні

25 квітня 2025 р. 09:54

25 квітня 2025 р. 09:54


Освіта в Україні потребує не лише реформ, а й чесної розмови про проблеми, які нечасто звучать у публічному просторі.

В інтерв'ю Фіртці директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович , відповідаючи на це, наголосив: без гідної зарплати вчителям, продуманої стратегії і довіри до системи — не буде якісної освіти.

"Як би це не було очевидно, але потрібно збільшувати зарплату вчителям. Молоді люди не хочуть іти в педагогіку, бо бачать там небезпечне майбутнє — і це прямо впливає на якість освіти", — каже Віктор Кімакович.

Зокрема, з його слів, через низькі зарплати педагогічні спеціальності втрачають привабливість, і в університети вступають випускники з нижчими балами. У результаті — школярів навчають не завжди мотивовані або сильні фахівці.

"Хочеться, щоб у педагогіку йшли найкращі. Щоб це був конкурс, престиж, а не залишковий вибір", — додає освітянин.

Ще одна проблема — слабкий інтерес до природничих наук: фізики, хімії, біології. А це, підкреслює Віктор Кімакович, — фундамент для наукового і технологічного розвитку країни.

"Має бути чітка освітня траєкторія. Ми повинні продукувати своїх науковців — не лише купувати технології, а створювати їх".

Також, на думку освітянина, варто підіймати тему народжуваності, яка напряму пов’язана з майбутнім освітньої системи. Останній сплеск народжуваності в Україні припав на 2011–2013 роки — саме тоді діяли програми підтримки молодих сімей.

"Навіть якщо це не є компетенція громад, варто говорити про це на місцевому рівні. Бо в основі освіти — діти".

І, зрештою, освітянин переконаний, школяр повинен бачити в школі доброзичливий простір — із сучасними класами, харчоблоками та мудрими вчителями.

"Якщо в тебе є якісна школа, комфорт, безпека і перспектива — для чого виїжджати з країни? Тому ми повинні зробити освіту такою, щоб нам не було потреби виїжджати", — підсумував Віктор Кімакович.

Більше читайте у матеріалі: "Рішення політиків не повинні впливати на дитинство": головний освітянин Івано-Франківщини про малокомплектні школи, реформу НУШ та недостачу вчителів .

«Очікуємо 13-14 тисяч учасників»: скільки учнів на Івано-Франківщині вже зареєструвалися на НМТ-2025

Інформаційна війна: у закладах освіти Івано-Франківська проведуть заходи з протидії вербуванню

На Прикарпатті відновили очне навчання в школах. Які заклади залишаються на карантині

На доплати вчителям: для Івано-Франківської області виділили понад 222 мільйони гривень

Від зарплат до стимулювання народжуваності: що треба змінювати в освіті вже сьогодні

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua