Звіт з трансфертного ціноутворення: рекомендації для бізнесу

26 квітня 2025 р. 18:17

26 квітня 2025 р. 18:17


У сучасних умовах посилення податкового контролю тема трансфертного ціноутворення (ТЦУ) набуває особливої актуальності для українських компаній, які ведуть діяльність з пов’язаними особами в Україні та за її межами. Законодавство вимагає дотримання принципу «витягнутої руки», тобто ціни у внутрішньогрупових операціях мають відповідати ринковим умовам. Порушення цієї норми може призвести до значних штрафів і репутаційних ризиків. Розглянемо, що таке ТЦУ, як виглядає звіт з трансфертного ціноутворення , які особливості документації та як правильно підготуватися до податкової перевірки.

Хто подає звіт з ТЦУ

Трансфертне ціноутворення (ТЦУ) – це система встановлення цін у контрольованих операціях між пов’язаними особами, зокрема між компаніями однієї міжнародної групи. Метою ТЦУ є забезпечення відповідності таких цін ринковим умовам, щоб уникнути маніпуляцій з прибутком і не допустити ухилення від сплати податків.

В Україні ТЦУ регулюється 39 статтею Податкового кодексу. Вона передбачає, що компанії, які здійснювали контрольовані операції повинні подати до податкових органів звіт з ТЦУ.

Згідно з Податковим кодексом України, контрольованими є операції, які відповідають таким критеріям:

  • операції здійснені між пов’язаними особами (наприклад, між компаніями, що мають спільних власників або керівників);
  • дохід компанії за рік перевищує 150 млн грн;
  • вартість операцій перевищує 10 млн грн із кожним контрагентом.

Також подавати звіт по трансфертному ціноутворенню повинні платники податків, які здійснювали операції з контрагентами з низькоподаткових юрисдикцій (офшорів).

Рекомендації для заповнення звіту

Звіт з ТЦУ складається в розрізі кожного контрагента. Потім заповнюємо додаток до звіту – відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях. Додаток формується окремо на кожного нерезидента.

Якщо операції здійснювалися з пов’язаними особами, то треба подати ще один додаток – «Інформація про пов’язаність осіб».

Якщо ваша компанія входить до складу міжнародної групи компаній (МГК), треба подати відповідне повідомлення про участь у міжнародній групі.  У випадку, якщо сукупний консолідований дохід МГК перевищує 50 мільйонів євро, податковий орган має право надіслати запит про надання глобальної документації (майстер-файлу), яку потрібно буде надати протягом 90 календарних днів з моменту отримання запиту. Якщо ж дохід групи перевищує 750 мільйонів євро, платник податків повинен також подавати звіт за країнами, де діють компанії групи.

У разі, якщо контрольовані операції, зазначені у звіті, не відповідають принципу «витягнутої руки», платник має можливість самостійно провести коригування вартості таких операцій і відповідно змінити податкові зобов’язання, за умови, що це не призведе до зменшення загальної суми податку до сплати.

Уточнюючу декларацію треба подати до 30 вересня року, наступного за звітним.​

Також на запит контролюючого органу протягом 30 днів надається документація з ТЦУ.

Документація з ТЦУ

Документація з ТЦУ складається у довільній формі та повинна містити:​

  • інформацію про структуру групи: опис організаційної структури, видів діяльності та функцій кожної компанії;
  • інформацію про контрольовані операції;
  • аналіз функцій, ризиків і активів, пов’язаних з операціями;
  • фінансову інформацію, зокрема дані про доходи, витрати та фінансові показники сторін операцій.​

Ця інформація дозволяє контролюючим органам оцінити відповідність умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки».

Терміни подання звіту та штрафи

Відповідно до Податкового кодексу передбачені такі штрафи за порушення у сфері ТЦУ:

При складанні звітності документуйте всі етапи та зберігайте всі розрахунки. Звертайтеся до фахівців: консультація з експертами допоможе уникнути помилок. Вчасна підготовка звіту з ТЦУ і належне ведення документації допоможуть уникнути штрафів.

Реклама

Ctrl + Enter

Звіт з трансфертного ціноутворення: рекомендації для бізнесу

Джерело: kurs.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua