вологість:
тиск:
вітер:
Відставка Білоуса та Анжияка: активісти зареєстрували петицію до керівництва Молодого театру і КМДА
Її опублікували 23 квітня.
Активісти у петиції до КМДА закликають звільнити директора Департаменту культури КМДА Сергія Анжияка і керівника Молодого театру Андрія Білоуса, який 13 березня повернувся до роботи на посаді.
Петицію створила акторка Молодого театру Вікторія Ромашко, передає Суспільне Культура.
У тексті петиції Ромашко апелює до того, що десятки акторів і акторок Молодого театру відкрито заявили про сексуальні домагання, зловживання владою, психологічний тиск, який роками вчиняв стосовно них Андрій Білоус.
Ромашко закликає звільнити Андрія Білоуса, а заразом із ним і відправити у відставку Сергія Анжияка, оскільки той свідомо і систематично був бездіяльним стосовно Андрія Білоуса. Ромашко вважає, що підставою для звільнення Білоуса є пункт 4.3.15 контракту — “через втрату довіри”.
“Ця петиція — вимушена ініціатива громадян, які не згодні з тим, що зловживання владою, зневага до людської гідності та покривання порушень залишаються безкарними”, — йдеться в тексті петиції.
Повернення Білоуса до Молодого театру та реакція акторів
Андрій Білоус повернувся до виконання обов’язків директора — художнього керівника Молодого театру. Термін його відсторонення, ухвалений КМДА, завершився 13 березня.
Сам режисер заявив, що його було відсторонено з власної ініціативи. Ау Департаменту культури досі немає правових підстав його звільнити.
На зустрічі з колективом закладу директор департаменту культури Сергій Анжияк повідомив, що Білоуса можливо звільнити, але тільки якщо він втратить довіру керівництва.
Вісімнадцятого березня активісти вийшли на акцію протесту до Молодого театру та КМДА з вимогою розірвати контракт з Білоусом, оскільки саме це рекомендувала зробити департаменту культури спеціальна комісія відомства.
Активісти додають: закон чітко визначає, що керівник культурного закладу має відповідати високим моральним стандартам. Але Білоус своїми діями порушив ці стандарти. І його подальше перебування на посаді є неприпустимим. Повернення не лише зневажає права постраждалих, а й ставить під сумнів управлінські рішення КМДА.
Актори Молодого театру опублікували у соцмережах заяву, зазначивши у всіх режисерів у контракті прописано відповідальність за скоєння аморального вчинку, однак у Білоуса такого пункту чомусь немає.
Позиція Білоуса
Режисер Андрій Білоус натомість відповів Hromadske , що подав заяву до поліції та не коментуватиме справу, поки триває слідство.
Також у письмовому коментарі для Радіо Культура він зазначив, що, на його думку, уся справа зі звинуваченням його у домаганнях та харасменті — це лише маніпуляція.
За словами режисера, група людей, які непричетні до театру, підбурили акторів висунути проти нього “абсурдні та безпідставні звинувачення”, а єдина мета — “без суду і слідства, шляхом тиску на КМДА, усунути мене з театру”.
Білоус додає, що станом на 19 березня на нього не відкрито кримінальної справи і він навіть жодного разу не був на допиті. Також його адвокат, за словами режисера, отримав офіційну письмову відповідь, що у поліції до Білоуса питань немає.
“Тому я повернувся до роботи й планую працювати, як і раніше. Значна більшість колективу (94 працівники) підтримує мене як керівника, і я не можу їх підвести”, — додає Білоус.
На захист Білоуса виступають і деякі студенти та викладачі університету Карпенка-Карого.
Зокрема, завідувачка навчальної лабораторії Наталія Корольова заявила в коментарях під дописом на Facebook-сторінці університету, що студенти “занадто свободні”, бо висувають звинувачення “без суда і слідства”. Вона, начебто, отримала догану від університету за таке висловлення.
У чому звинувачують Білоуса
Першою режисера звинуватила колишня студентка Карпенка-Карого Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав “поділитися своїми сексуальними фантазіями”. Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.
31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Режисера звинувачують у сексуальних домаганнях та непристойних повідомленнях до студенток університету Карпенка-Карого.
Заяву підтримало 46 працівників. А 94 виступило за те, щоб залишити Білоуса на посаді.
Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав звільнити керівника Молодого театру — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.
Це рішення викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти. Тому 10 лютого активісти та небайдужі зібралися під Молодим театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса.
У мережі також розгортається флешмоб #немовчи. Він виник на тлі звинувачень про сексуальні домагання у театральній сфері. Під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.
Результатом акції стало рішення КМДА відсторонити режисера, а поліція Києва повідомила, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України — сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.
Раніше університет Карпенка-Карого відсторонив Білоуса від викладацької діяльності на час службової перевірки. У коментарі “УП.Культура” ректорка Університету Інна Качарян зазначила , що вони спрямували до поліції заяви з обвинуваченнями в сексуальних домагання щодо Білоуса, однак поки не отримали відповіді. Вона також додала, що заяви від студентів надходили з 21 січня аж по 17 березня.

Новини рубріки

В Івано-Франківську перекрили вулицю через прорив водогону
27 квітня 2025 р. 11:24

В Україні планують відновити залізницю 1520 на ділянці Галич – Підвисоке
27 квітня 2025 р. 10:51

Прикарпатські сапери продовжують розміновувати Херсонщину
27 квітня 2025 р. 10:51