Україна опустилася на одну позицію у рейтингу свободи преси

03 травня 2025 р. 03:15

03 травня 2025 р. 03:15


У 2024 році Україна посідала 61 місце у рейтингу свободи преси, за рік був стрибок одразу на 18 позицій.

Україна за останній рік опустилася на одну позицію у рейтингу свободи преси, який складає організація «Репортери без кордонів» (RSF). Нині Україна на 62 місці (із 180).

Щорічний рейтинг було опубліковано сьогодні на сайті RSF, передає Слово і Діло.

«В Україні, де російське вторгнення зробило доступ до надійної інформації важливішим, ніж будь-коли, близько 90% редакцій виживали завдяки грантам, переважно зі США. Відмова від цієї допомоги поставила під загрозу надійне висвітлення російських воєнних злочинів і корупції, тоді як Кремль має значні засоби для поширення своєї пропаганди», – наголошується у звіті.

Економічний тиск

«Репортери без кордонів» заявили, що глобальний стан свободи преси вперше за всю історію Індексу класифікується як «складна ситуація». Одна з причин – економічний тиск: «Гарантія свободи, незалежності та плюралізму у сьогоднішньому медіа-ландшафті потребує стабільних та прозорих фінансових умов. Без економічної незалежності може бути вільної преси. Коли новинні ЗМІ зазнають фінансових труднощів, вони втягуються в гонку за залучення аудиторії за рахунок якісної звітності та можуть стати жертвою олігархів та державних органів, які прагнуть їх експлуатувати. Коли журналісти збіднені, вони більше не мають коштів протистояти ворогам преси — тим, хто пропагує дезінформацію та пропаганду».

У 160 зі 180 країн, які оцінені в рейтингу, засоби масової інформації досягають фінансової стабільності «насилу» — або «загалом не досягають». Крім того, агентства новин закриваються через економічні труднощі майже в третині країн світу. Це стосується США (57 місце, зниження на 2 місця), Тунісу (129 місце, зниження на 11 місць) та Аргентини (87 місце, зниження на 21 місце).

У RSF нагадали, що протягом більш як десяти років попереджали про світове зниження свободи преси. Цього року з’явилася нова низька точка: середній бал усіх країн впав нижче 55, потрапивши в категорію «складна ситуація». Вперше за всю історію Індексу умови для заняття журналістикою визнані «складними» або «дуже серйозними» у більш ніж половині країн світу та задовільними менш ніж у кожній четвертій.

Перша десятка лідерів

Перша десятка лідерів за рівнем свободи преси має такий вигляд: Норвегія, Естонія, Нідерланди, Швеція, Фінляндія, Данія, Ірландія, Португалія, Швейцарія, Чехія.

Україна знаходиться на 62 місці між Південною Кореєю та Бразилією. У Європі та Центральній Азії, йдеться у звіті, незалежні ЗМІ зіткнулися з безпрецедентною економічною кризою, посиленою різким припиненням американської допомоги та зростаючим впливом російської пропаганди.

Десятка аутсайдерів рейтингу: Еритрея (останнє 180 місце), Північна Корея, Китай, Сирія, Іран, Афганістан, Туркменістан, В’єтнам, Нікарагуа, Росія (171 місце).

Зазначається, що для Росії це найгірший показник за всю історію Індексу, що складається з 2002 року.

«У Росії відбулося найбільш різке падіння показників свободи преси серед країн Східної Європи та Центральної Азії, особливо за правовим і політичним показниками. Це різке погіршення відбиває все більш репресивне використання режимом судових інструментів для придушення незалежної журналістики», – заявили в організації.

Нагадаємо , у Франківську презентували другу книгу-життєпис міста. Книга охоплює період з 1939 по 2022 роки.

Україна опустилася на одну позицію у рейтингу свободи преси

Джерело: gk-press.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua