вологість:
тиск:
вітер:
Румунія знову обирає президента: відкрилися виборчі дільниці
Майже 18 мільйонів зареєстрованих виборців можуть проголосувати на 19 тисячах виборчих дільниць.
У Румунії у неділю, 4 травня, відкрилися виборчі дільниці — громадяни повторно обирають президента після скасування попередніх виборів глави держави.
Про це повідомляє DW, передає
Суспільне
.
За кордоном голосування розпочалося напередодні і триватиме три дні.
На посаду президента претендують одинадцять кандидатів. Якщо жоден із них 4 травня не набере понад 50% голосів, 18 травня відбудеться другий тур виборів.
Попередні результати опитувань свідчать, що до другого туру мають шанс вийти ультраправий націоналіст Джордже Сіміон, відомий тим, що заперечує державність Молдови, мер Бухареста Нікушор Дан, кандидат від керівної коаліції Крін Антонеску, а також проєвропейська політикиня Єлена Ласконі, яка посіла друге місце в першому турі в анульованих Конституційним судом Румунії виборах 2024 року.
Як пише Reuters, Сіміон, за прогнозами, може набирати близько 30% голосів, що є впевненою перевагою. Але значно менше ніж 50%, необхідних йому для уникнення другого туру виборів 18 травня.
65-річний колишній сенатор Крін Антонеску, якого підтримують три партії чинного прозахідного уряду, та 55-річний мер Бухареста Нікушор Дан, який балотується як незалежний кандидат з антикорупційною платформою, обидва виступають за членство в ЄС та НАТО і підтримують Україну.
“Темною конячкою” може виявитися Віктор Понта, колишній лівий прем’єр-міністр, який став консервативним націоналістом, відзначає агенція.
Хто такий Джордже Сіміон
Як свідчать рейтинги, опубліковані Politico, наразі найвищі показники у правого кандидата Джордже Сіміона від націоналістичної партії “Альянс за єдність румунів” (AUR). Він має понад 30% підтримки. Як пише Reuters, Сіміон сподівається скористатися суспільним гнівом щодо скасування виборів — він був одним з очільників протестів на підтримку Джорджеску.
Як зазначає політична аналітикиня Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, аспірантка Бухарестського національного університету Маріанна Присяжнюк, AUR — один з найбільш суперечливих політичних феноменів Румунії, принаймні на кількох останніх виборах:
“Партія позиціонує себе як уніоністська (виступає за об’єднання з Молдовою), тобто націоналістична, та є трампліном для сумнівних політичних персонажів. Наприклад, для Діани Шошоаке, і для самого Келіна Джорджеску, якого у 2019 році пропонувала кандидатом у прем’єр-міністри”.
AUR стали відкриттям парламентських виборів у Румунії у 2020-му: тоді на руку партії зіграв коронавірус. Вона виступала за зняття карантинних обмежень та проти вакцинації. Електорат партії — переважно громадяни без вищої освіти та люди, які підтримують ідею “єдності румунів, де б вони не були — у Бухаресті, Яссах, Чернівцях, Італії чи Іспанії”.
Лідер партії Джордже Сіміон не може вʼїжджати до Молдови: йому це заборонили через вуличні акції, на яких він закликав до приєднання Молдови до Румунії. Невʼїзний політик і до України — з 2011-го, після зустрічі з агентом російського ФСБ у Чернівцях.
Сіміон виступає за скорочення військової допомоги Києву (хоча заперечує, коли його партію називають “проросійською”), критикує керівництво ЄС та підтримує рух президента США Трампа Make America Great Again.
Як відзначає Politico, “союз” із президентом США для лідера AUR є виграшним квитком напередодні недільних виборів. Видання поспілкувалося з Сіміоном після його прибуття з Вашингтона, куди той їздив на відзначення 100 днів Трампа на посаді.
“Ми є природними союзниками Республіканської партії. І майже ідеально ідеологічно пов’язані з рухом MAGA”, — заявив він.
Сіміон неодноразово повторював тезу Трампа про “вкрадені вибори”, правда у румунському контексті. Йому імпонує частина рішень американського президента, як от масові скорочення держслужбовців Департаментом ефективності урядування. Лідер AUR готовий дотриматися вимоги Трампа й про збільшення оборонних видатків: обіцяє подвоїти військовий бюджет Румунії до 4% ВВП упродовж наступних пʼяти років.
Як припускає Reuters, перемога Сіміона може радше ізолювати Румунію за кордоном та зробити країну менш передбачуваним членом НАТО щодо військової допомоги Києву, яку раніше країна стабільно постачала.
Що відомо про президентські вибори у Румунії 2024 року
Верховний конституційний суд країни скасував результати виборів у листопаді 2024-го. Тоді переможцем у першому турі став проросійський кандидат Келін Джорджеску, але румунські спецслужби запідозрили РФ у втручанні у вибори, а Джорджеску заборонили балотуватися.
Як повідомляв “Галицький кореспондент” , у березні у Румунії оголосили про затримання шести осіб за підозрою у держзраді й підготовці до повалення конституційного ладу. У справі фігурує у тому числі 101-річний генерал-майор.

Новини рубріки

На війні загинув боєць з Івано-Франківської громади Роман Мохняк
04 травня 2025 р. 15:31

ЗСУ ліквідували 956 тисяч військових РФ
04 травня 2025 р. 15:29

Щоб не було розкрадань: у Франківську демонтовують теплові лічильники
04 травня 2025 р. 15:01