Від першого тортика до всесвітнього успіху: історія розвитку бренду Namelaka

06 травня 2025 р. 12:19

06 травня 2025 р. 12:19


Як побудувати кондитерський бізнес, що вистоїть у кризи та вийде на міжнародний ринок? Засновниці відомого українського бренду Namelaka, Марина Гусак та Ліза Глотова поділилися своїм досвідом та секретами успіху. Наразі їхня мережа працює в Києві та Дубаї, а на черзі – масштабування через франшизу.

Матеріал підготовлено на основі відео з ютуб-каналу "Lera Borodina".

Чеклист для кондитера, який хоче повторити успіх Namelaka

  • Обирайте партнера, з яким у вас "хімія" та спільні цінності
  • Ставтеся до бізнесу як до справи свого життя, а не як до звичайного джерела доходу
  • Ретельно вивчайте ринок перед виходом у нову локацію
  • Не економте на якості – це ваша візитівка
  • Будьте гнучкими та готовими адаптувати свій продукт під потреби ринку
  • Зберігайте свою автентичність та не змінюйте ДНК бренду
  • Формуйте фінансові резерви та вчіться розраховувати бізнес-модель
  • Не бійтеся міжнародної експансії, але будьте готові до нових правил гри

Історія партнерства

Історія Namelaka розпочалася 12 років тому з першого тортика, який Марина замовила у Лізи. Ліза на той час тільки починала власну справу на кухні батьківської квартири площею 7 кв. м.

Ліза виросла в родині, де їжа завжди була мовою любові. "Мама навчила мене, що їжа – це мова любові. Ми з нею завжди готували тортики на всі свята, пекли на кожний мій день народження, на кожний Новий рік" , – ділиться спогадами Ліза.

Перші кроки у кондитерському бізнесі Ліза зробила зі студентських експериментів із желе, яке продавала на фестивалях. Саме тоді з'явився її перший бренд – "Железо".

Марина ж мала досвід у різних бізнесах – від турагентства до аптечної мережі – але не відчувала в них щастя через творчу натуру.

У 2019 році їхня співпраця вийшла на новий рівень. "Я запросила Лізу у Мілкбар на зустріч і сказала: 'Ліза, давай з тобою разом відкриємо дуже-дуже смачну кондитерську'. І Ліза просто відповіла: 'Давай'" , – згадує Марина.

На чому тримається успішне партнерство

Що допомагає Марині та Лізі залишатися успішними партнерками, незважаючи на турбулентні часи – ковід, початок повномасштабної війни, будівництво в іншій країні?

"Напевно, головна річ, яка нам допомагає – це хімія між нами" , – розповідає Марина. Ця "хімія" проявляється в постійному генеруванні ідей та підтримці. Найкращі ідеї, за словами дівчат, народжуються увечері, коли вони вже відпочивають.

Важливо, що за 12 років знайомства у них не виникало питань щодо людських чи професійних цінностей одна одної. Вони завжди дивляться в одному напрямку і знаходять спільну мову навіть у суперечках.

"Ми відразу поставилися до цього як до справи свого життя" , – підкреслює Марина. Це не просто бізнес, а велика мрія, в яку вони вкладають душу.

Перехід від маленької студії до успішного закладу

Спочатку Namelaka працювала як студія, але з відкриттям кафе на Подолі у Києві бізнес вийшов на новий рівень. Знайшовши приміщення на Межигірській, 63, дівчата планували створити лише місце виробництва з маленькою точкою видачі замовлень.

"Нам казали: 'Дівчата, до вас сюди ніхто не прийде'" , – згадує Ліза. Але вже наступного дня після відкриття кондитерської біля входу зібралося близько 80 людей, які чекали на відкриття.

Марина згадує цей момент з особливими емоціями: "Коли я відкриваю двері, до мене доходить, що вони всі прийшли до нас, і що ми зараз відкриємо двері, і вони зайдуть" . Так почався їхній найкрутіший місяць – з постійними чергами та повним залом.

Фінансова мудрість приходить з досвідом

Перший рік роботи як студії був фінансово складним – дівчата прагнули використовувати тільки найкращі інгредієнти, найякісніше пакування, додатковий декор, через що рентабельність була близькою до нуля.

"Наш перший рік роботи було страшно відкривати фінансовий звіт, тому що там завжди був нуль. Ми дуже гарно зайшли на ринок, у нас були дуже гарні продажі, але в результаті дохідність... у нас завжди стояв отакий нулик або якийсь там маленький мінус" , – згадує Ліза.

Ситуація змінилася з відкриттям кафе – з'явилися черги, повні зали, і нарешті прибуток. Проте дівчата зіткнулися з новою проблемою – виробництво не встигало за попитом, і їм доводилося швидко розширюватися.

Повномасштабне вторгнення змусило переглянути фінансову стратегію. "Після початку війни ми почали рахувати кожну копійку, ми повністю змінили нашу фінансову модель" , – розповідає Марина. Вони переглянули рецептури, пакування, оптимізували витрати, але не за рахунок якості.

Вихід на міжнародний ринок

Рішення вийти на міжнародний ринок було стратегічним – дівчата шукали "землю під ногами" та "план Б" в умовах війни. Вони рік досліджували ринки Польщі, Франції та Великої Британії, але зрештою обрали Дубай.

"Ми приїхали сюди занадто впевненими в собі. В Києві нас так люблять, але щоб нас полюбили в Дубаї, нам потрібно було стати в шпагат" , – зізнається Ліза.

Дубай виявився справжнім викликом – з 27 000 закладів харчування на душу населення він випереджає Нью-Йорк і Лондон. "Це Олімпійські ігри для рестораторів. Тут просто треба бігти з усіх сил, щоб лишатися на місці" , – ділиться враженнями Марина.

Спочатку дівчата зіткнулися з культурними відмінностями – місцеві жителі мали інші гастрономічні вподобання. "Найбільшою нашою помилкою було те, що ми не дослідили ринок так, як це потрібно, і ми запропонували локальному гостю те, що він взагалі не їсть" , – визнає Ліза.

Проте вони швидко адаптувалися – змінили меню, вивчили вподобання місцевих жителів. І вже після першого місяця роботи фінансові показники в Дубаї виявилися майже такими ж, як у Києві, незважаючи на вдвічі меншу кількість відвідувачів.

Як зберегти автентичність бренду

Попри успіх і зростання, Марина та Ліза залишаються вірними своїй автентичності. "Всі хочуть якось оптимізувати, зробити нас смалішими, моднішими, мінімалістичнішими. Але є така штука, що ніхто так, як ми, не відчуває Namelaka" , – говорить Ліза.

Вони зрозуміли, що не хочуть змінювати ДНК бренду заради трендів. "Можливо, ми не мінімалістичні, можливо, ми не такі стильні, як інші, але ми ось такі, і ми не хочемо придурюватися" , – додає вона.

Лєра Бородіна підтримує цю позицію: "Перестань знецінювати вайб, який вже є, тебе люблять за це. Якщо ти зараз будеш кардинально все змінювати, то це будеш не ти, і люди втратять те, за що вони тебе люблять" .

Плани на майбутнє

Незважаючи на міжнародну експансію, головною метою Namelaka залишається втілення початкової мрії – відкриття великої красивої кондитерської у Києві.

"Ми відчуваємо, що це наш обов'язок. Ми завдячуємо усім нашим гостям, які дали нам впевненість, дали нам можливість відкритися в Дубаї" , – говорить Ліза.

Після відкриття в Києві дівчата планують знайти нову локацію в Дубаї та розвивати франшизу, адже отримують багато запитів з різних куточків світу.

"Дубай нам дав фінансову стабільність, і ми зараз вже можемо гроші, зароблені в Дубаї, реінвестувати у Київ" , – з гордістю підсумовує Марина.

Реклама

Від першого тортика до всесвітнього успіху: історія розвитку бренду Namelaka

Джерело: kalushnews.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua