Як організувати бізнес на вирощуванні лаванди в Україні: покроковий гід

08 травня 2025 р. 12:40

08 травня 2025 р. 12:40


Як перетворити мрію про лавандові поля на успішний бізнес розповів Назар Зінько, співзасновник групи компаній "Клуб рослин" з 13-річним досвідом у вирощуванні декоративних культур.

Матеріал підготовлено на основі відео з ютуб-каналу "SHARAGRO".

Чеклист вирощування лаванди в Україні

  • Обирайте саджанці, розмножені методом черенкування
  • Переконайтеся, що ділянка має хороший дренаж
  • Використовуйте якісні сорти (Platinum Nico або Hit & Cut Blue)
  • Висаджуйте за схемою спарених рядів
  • Застосовуйте добрива пролонгованої дії
  • Проводьте регулярну обрізку перші 2-3 роки
  • Забезпечте боротьбу з бур'янами
  • Організуйте крапельний полив

Чому лаванда в Україні — перспективний напрямок

Назар Зінько розповідає про початок свого лавандового проєкту:

" Свого часу я дуже багато подорожував по всьому світу і жив в кількох країнах Євросоюзу, зокрема в Польщі, в Німеччині, в Голландії, дивився, як виглядають там парки, як виглядають міста, як виглядають села. І в мене ще тоді зароджувалось бажання принести цю красу в Україну ".

Довгий час втілити ідею не вдавалося, але у 2018-2019 році було вирішено створити невеликий парк у вигляді казкових полів , що й стало початком лавандового бізнесу.

Важливим відкриттям для підприємця стало те, що кліматичні умови України чудово підходять для вирощування лаванди . Як виявилося, ця рослина може успішно рости практично у всіх регіонах країни.

Вимоги до ґрунту та умов вирощування

Головна вимога для успішного вирощування лаванди — відсутність застою води.

" Найважливіша вимога — це не замокання, щоб не було застою ґрунтових вод. Тобто, щоб вода постійно сходила з ділянки ", — пояснює Назар Зінько.

Саме тому лавандові поля часто розташовують на схилах , де забезпечується природний стік води. Якщо буде перезволоження кореневої системи, вона почне загнивати, і рослини загинуть.

Вибір лаванди

Для отримання якісних рослин експерт рекомендує купувати садивний матеріал у перевірених постачальників.

" Більшість садивного матеріалу ми купуємо в Голландії. Протягом багатьох років ми переконалися, що голландський матеріал є дуже якісний ", — ділиться досвідом Назар.

Попри вищу ціну, якісні саджанці забезпечують кращі результати протягом багатьох наступних років . Після придбання саджанці ще рік дорощували в теплиці, і лише потім висаджували в ґрунт.

Сорти лаванди для бізнесу

Вибір правильного сорту — один із ключових факторів успіху. Спочатку планувалося висаджувати популярний сорт Hit & Cut Blue, але зрештою було обрано новіший сорт Platinum Nico.

" Ми вирішили все поле засадити одним сортом, щоб була монокультура, щоб красиво виглядало все поле ", — розповідає Назар Зінько.

Особливістю сорту Platinum Nico є компактний, щільний кущ з великими квітконосами . Суцвіття досягає 10-12 см, що значно більше порівняно з іншими сортами. Ця особливість робить поле особливо привабливим візуально.

Сорт Hit & Cut Blue характеризується яскраво-синім кольором, але має певні недоліки: кущі розвалюються, не тримаються щільно, а суцвіття компактніші.

" Бажано купувати саджанці, які розмножені методом черенкування , а не саджанці, які розмножені методом насіння ", — наголошує експерт.

Якщо висаджувати рослини, вирощені з насіння, поле ніколи не буде виглядати однорідно . Одні рослини будуть вищими, інші нижчими, квіти будуть різними через генетичну розбіжність.

"Коли ви висаджуєте якісні саджанці одного сорту масивами, тоді воно буде давати неймовірний ефект".

Схема висаджування

Для лаванди використовується незвичайна схема висаджування — спареними рядами.

" В нас йде спарений ряд, тобто один ряд, другий ряд між цими рядами 1 м і далі вже є трохи більша відстань 1 м 20 і наступні ряди. Тобто в нас є два спарені ряди, потім 1 м 20, потім знову спарені ряди ", — пояснює Назар.

Спарені ряди висаджуються за схемою 1 м на 60 см . Завдяки такому розташуванню утворюється ефект суцільного поля, навіть якщо десь окремі рослини випали.

Полив і підживлення

Для успішного вирощування лаванди необхідно забезпечити крапельний полив. Теоретично ця рослина може жити і без поливу, але для досягнення найкращих результатів рекомендується встановити систему крапельного зрошення.

" Будь-яка рослина, підкреслюю, будь-яка, потребує підживлення протягом року. Це обов'язкова умова якісного розвитку рослини ", — наголошує експерт.

Для підживлення лаванди використовуються добрива пролонгованої дії голландського виробництва. Перевага такого підходу в тому, що достатньо внести добрива лише один раз на рік. Альтернативний варіант — використання водорозчинних добрив разом з поливом, але цей метод вимагає сучасної поливної системи з точним дозуванням.

Шкідники і хвороби

В Україні поки не спостерігаються специфічні шкідники лаванди. " Відверто кажучи, я не спостерігав за останні роки жодних специфічних шкідників ", — ділиться досвідом Назар Зінько.

Незважаючи на це, для профілактики регулярно проводиться обробка фунгіцидами та інсектицидами .

Основна проблема при вирощуванні лаванди пов'язана із замоканням. " Коли ми вперше почали вирощувати лаванду, це десь було приблизно 2016-17 роки, ціла партія, велика партія рослин померла через те, що ми не врахували цей нюанс, не зробили правильний дренаж ".

При замоканні кореневої системи починаються грибкові хвороби, коріння гниє, і рослина гине . Якщо коріння вже зігнило, врятувати лаванду практично неможливо.

Зимостійкість лаванди

Цікавий досвід пов'язаний із здатністю лаванди переносити зимові морози. " Цього року ми дуже переживали про те, що лаванда вимерзне, тому що на нашій території було -28°C і плюс снігу шаром 1,20 м, який тримався кілька тижнів ", — розповідає експерт.

Побоювання були пов'язані з можливим вимерзанням, поламкою під вагою снігу або випріванням . Однак незважаючи на екстремальні умови, лаванда чудово перезимувала з мінімальними втратами.

Цвітіння та збір врожаю

Лаванда починає цвітіння, коли з зеленого суцвіття з'являються перші фіолетові квіточки.

" Загалом цей процес від появи фіолетового або синього кольору до засихання квітки — це приблизно три-чотири тижні, до п'яти тижнів. Залежно від погоди ", — пояснює Назар.

Сам пік цвітіння триває відносно короткий час — один-два тижні , коли повністю розкриваються квіти і видно серцевину квітки.

Після цвітіння зібрану лаванду можна використовувати різними способами:

Агротехніка вирощування

" Перші два-три роки бажано взагалі не допускати цвітіння ", — ділиться досвідом експерт. Це робиться для того, щоб рослина краще вкорінилася і сформувала гарну компактну форму.

Якщо дозволити лаванді цвісти в перші роки, в наступні періоди вона буде гірше цвісти і гірше вкорінюватися , а також може не підготуватися належним чином до зими.

Для боротьби з бур'янами між рядами лаванди використовується спеціальна вузька і потужна газонокосарка, здатна рухатися схилом вгору і вниз.

Для підтримання гарного вигляду плантації необхідно досаджувати рослини на місце тих, що випали. " Цього року ми не змогли, минулого року ми не змогли знайти саджанці Platinum Nico через те, що це дуже модний сорт і його дуже важко знайти в Європі ", — розповідає Назар.

Процес підготовки нових саджанців займає час : спочатку маленькі саджанці пересаджуються в більші горщики, потім дорощуються протягом року, і лише після цього дворічні саджанці висаджуються в ґрунт.

Для захисту рослин від бур'янів використовується спеціальна мульча з модрини, яка не гниє і перешкоджає розвитку бур'янів.

Скільки можна заробити на лаванді

Згідно з інформацією агро-ресурсу "Agroapp", маючи бізнес на лаванді в Україні, можна заробляти до 1 млн. грн. з 1 га на рік.

"Багато залежить від початкових витрат на закупівлю обладнання, мінімальної ціни на рослину, вибраних сфер збуту та від країни-закупника", - зазначають аграрії.

Середня врожайність лаванди становить 65-70 ц/га. З цієї кількості сировини можна отримувати від 90 до 100 кг ефірної олії.

Реклама

Як організувати бізнес на вирощуванні лаванди в Україні: покроковий гід

Джерело: kalushnews.city