Івано-Франківськ відзначив 363 річницю емоційною виставою «Мати»

08 травня 2025 р. 16:18

08 травня 2025 р. 16:18


До Дня міста і напередодні Дня матері в Івано-Франківську Київська національна оперета показала франківцям музичну виставу «Мати». Це глибоко символічна історія про всеосяжну любові до Матері: матері-жінки, матері-берегині, матері-України. Вечір розпочався хвилиною мовчання на вшанування пам’яті всіх, хто віддав життя за Україну.

Про це Голос-Інфо дізнається від Руслана Марцінківа .

Богдан Струтинський, керівник Національної оперети України, голова Національної спілки театральних діячів України розповідає, «Мати» – це всеосяжна історія. Йдеться не просто про мати, яка тільки народжує і виховує. В даному випадку про українську мати, яка виховує українських Героїв, українську націю і береже український рід.

«Це мати, як нація, мати, як берегиня роду. І мати, як у вищому розумінні цього слова Ave Maria. Ви сьогодні побачите чотири ці іпостасі, які будуть представлені протягом цього цілого проекту. Тому цей проект  – це про нас, про українців. Про нашу землю, про нашу красу, про багатство пісень, про маму – тобто те, що ми вбираємо, як українці. Сьогодні дуже багато теж буде присвяти саме нашим Героям, які є на фронті. Тобто, синам цих матерів. Тому я думаю, що цей проект однозначно це хороший віночок. Такий, щоб ми, українці, гордилися своєю нацією, собою. І щоб ми кожний день відкривали Україну для себе все більше і більше. Тому, що для мене слово мати – це про генотип. Це про те джерело, яке бурлить, але в тебе ще вливає твоя мати. Отака от філософія цього проекту» , – розповідає Богдан Струтинський.

Символічно, що показ вистави відбувся в рамках відзначення 363 річниці Івано-Франківська. Благодійною виставою хотіли подякувати всім матерям, котрі втратили своїх синів чи чоловіків на війні. Або й досі чекають звістки про їхню долю.

Мешканка Івано-Франківська Богдана Пилипчук розповідає про втрату своєї родини: «Я тільки недавно поховала зятя, але він мені був, як син. 31 березня його привезли, 3 квітня ми його поховали. Концерт дуже гарний, я тут, дякуючи своїй дитині. Донька мені дістала білет і каже: «мам, піди трошки подивися!». Я дякую їй дуже за це. Дуже тяжко, особливо, коли співали за сина. Я дуже задоволена, що я тут сьогодні була. Зять служив в Покровському районі, в Новоселівці», – каже пані Богдана.

Захоплена побаченим і мати зниклого безвісти захисникам Марія Домнічева. Її син Віктор Домнічев вважається зниклим безвісти і жінка не знає про його долю. Каже, вистава дуже зворушлива до сліз.

«Нема слів. В мене син також пропав безвісти і в мене аж тут всередині все… Я дуже задоволена і дуже я люблю музику взагалі. Я би так день і ніч дивилася, слухала. В мене тато гарно співає. Сподобалося мені дуже, аби частіше так. Я не могла, знаєте, аж сльози стримати. Я собі те все нагадала, і ще згадала, як все було. І ще батьків згадала, в мене батько також  у драмгуртках виступав, дуже гарно співав, і я то все згадала» , – ділиться емоціями мати зниклого безвісти захисникам Марія Домнічева.

Також на відзначення Дня міста до Івано-Франківська завітали закордонні гості, а також очільники міст-побратимів. Нагадаємо, що в грудні минулого року міський голова Руслан Марцінків їздив до Куп’янської громади, де було підписано меморандум про співпрацю в рамках проекту «Пліч-о-пліч: міста побратими».

Начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін наголошує, важливо мати можливість відзначати ці дні. Бо це підкреслює незламність нашої держави.

«Хочу подякувати місцевій владі і кожному франківцю за те, що ми пліч-о-пліч. Пліч-о-пліч з Куп’янськом. Ви даєте надію. Даєте надію нашим людям, які в більшості втратили все, що в них було: свої домівки, свої вулиці і навіть цілі міста. Тому що ворог кожного дня знищує – і ви це знаєте. І вони знають що буде завтра – завтра обовʼязково буде перемога, завтра обовʼязково буде мир. І завтра всі разом з нашими друзями будемо будувати наші міста і по справжньому радіти тому, що ми українці, ми вистояли, перемогли і здобули нашу вільну незалежну державу! Дякую вам! З вашим днем! Разом до перемоги!», – каже Андрій Беседін.

Заступник Посла Мексики в Україні Франсіско де Паулу Кастро Рейносо також привітав франківців: «Маю за честь бути присутнім на цьому заході. Дякую за запрошення. Тривалість мого перебування коротке в Івано-Франківську. Але я вражений красою міста, історією, яка плекається в місті. І я вітаю всіх мешканців з тим, що ви тут живете. Вітаю з 363-річчям. Сподіваюсь, у вас буде змога і причини ще більше святкувати. Бажаю Франківську миру і процвітання».

Міський голова Руслан Марцінків наголошує пам ятну подію запланували насамперед для родин полеглих захисників. «Сьогодні для матерів, дружин загиблих Героїв в День міста ми хотіли показати цю виставу, яка про маму. Маму, яка чекає, яка завжди любить, приголубить. Яка завжди чекає свого сина чи доньку в будь-якій ситуації. Тому до Дня міста ми хотіли, щоб Київська національна оперета поставила цю виставу. І ми вдячні сьогодні в першу чергу захисникам, що маємо можливість відзначити це такою пам’ятною подією», – відмічає Руслан Марцінків.

Богдан Струтинський додає, привезти проект «Мати» до Франківська було надзвичайно відповідально. «Для мене це більша відповідальність грати тут, в себе на батьківщині, ніж в Києві. От я сказав першу частину про маму, яка виховує і звичайно це шалений біль і страшна історія, коли сьогодні будуть читати уривок з Марії Матіос з роману «Мами». Там є такі слова, що ніколи не проросте стежка мами до могили сина. Звичайно цей проект ще про біль. На жаль. Ми сьогодні в такій ситуації, що завдяки цим янголам ми маємо з вами можливість бути тут, стояти, дивитися на небо і дякувати Богові, що ми є тут і можемо відчувати всю красу життя. Ну і звичайно ми маємо пам’ятати. Бо пам’ять – це найцінніше, що людина має сьогодні. Ми маємо пам’ятати і заради чого далі жити і будувати націю. От тому це великий проект вдячності матерям, які виховали воїнів», – відмітив Богдан Струтинський.

Також на сцені нагородили освітян, які творять наше сьогоднішнє і майбутнє, навчаючи наших дітей. Міський голова привітав 10 лауреатів Премії міського голови: Дебенко Роксолану – учителя Ліцею №10, Жука Андрія – учителя Ліцею №23 імені Романа Гурика, Бабак Марію – учителя Наукового ліцею імені Миколи Сабата, Батурін Марію – викладача Вищого професійного училища №21, Ясінську Христину вихователя ЗДО (ясла-садок) №37 “Джерельце”, Григорук Світлану – вихователя ЗДО №11 «Пізнайко», Хрептак Марію – викладача Центру професійно-технічної освіти №l м. Івано-Франківська, Таран Оксану – директора Центру “Культурно-універсальна територія. КУТ”), Вівчарука Володимира – майстра виробничого навчання Івано-Франківського професійного будівельного ліцею, Кобзар Олену – учителя Ліцею №21 імені Євгена Коновальця. І також відзначив кращого учня року Олександра Малініна, випускника Ліцею №12 ім. Івана Франка.

Івано-Франківськ відзначив 363 річницю емоційною виставою «Мати»

Джерело: www.golosinfo.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua