вологість:
тиск:
вітер:
“Археологічні об’єкти – це неповне повідомлення з минулого”: що знайшли під землею палацу Потоцьких (ФОТО)
8 травня у палаці Потоцьких в Івано-Франківську презентували результати археологічних досліджень, проведених у 2024–2025 роках. Захід включав пресконференцію та відкриття виставки, яка демонструвала знахідки виявлені на території палацу.
Про це пише “ Галка ” з презентації.
Науковий співробітник КП “Простір інноваційних креацій “Палац””, кандидат історичних наук Зиновій Федунків розповідає, що палац має багатовікову історію. Упродовж досліджень було виявлено 16 архітектурно-археологічних об’єктів, які класифіковано на чотири групи: оборонні укріплення, фундаменти будівель, комунікаційні мережі та комплекси благоустрою території.
“У 2024 році ми з’ясували найцікавіше – біля надвірного входу, шириною 1,9 м і довжиною 78–84 м, ми знайшли велику кількість каміння. Це не могла бути звичайна огорожа – швидше за все, це залишки замкового муру”, – зазначив він.
Також були виявлені: дерев’яна вилазка, можлива кухня, цегляний водостік. Водовідведення, за словами дослідників, функціонувало з трьох напрямків – з вулиць Чорновола, Коновальця та Шевченка.
Кандидатка архітектури, завідувачка науково-дослідного відділу КП “ПІК “Палац”” Лариса Поліщук зазначила, що наразі кількість знахідок сягає приблизно 2000 одиниць, і не всі з них ще опрацьовані.
“Найбільше знахідок датуються 19 століттям – це переважно посуд, а також унікальні індивідуальні речі”, – розповідає дослідниця.
Серед виявлених артефактів: глиняний посуд османського періоду, мідні монети-соліди, тютюнові люльки, ґудзики військової форми, експортні пломби, перстень, підвіска, годинниковий ключ, жетон, кістяний виріб, скляні ємності, кахлі, дахівка, посуд з різними орнаментами та гутне скло з платиновим напиленням.
Дослідники охарактеризували основні етапи освоєння території:
- Перша чверть XVII століття представлена фрагментами горщиків, які можуть стосуватися як періоду до побудови Станіславської фортеці та палацу Потоцьких, так і часу їхнього будівництва.
- До періоду будівництва палацу відносяться знахідки восьми монет – мідних солідів Яна Казимира (так звані “бортники”, 1658–1668 роки).
- До часу османської облоги Станиславова 1672 року належать фрагменти люльок для паління тютюну та кістяний мундштук.
- Період XVIII століття представлений фрагментами кахель та уламками посуду.
- Найбільшу кількість знахідок датовано XIX століттям — це фрагменти кахель, керамічного та скляного посуду.
Характер робіт (нагляд за земельними роботами) не дозволив отримати повноцінні археологічні комплекси, які, як очікується, будуть відкриті під час наступних археологічних досліджень на території палацу.
Архітекторка науково-дослідного відділу КП “ПІК Палац”, аспірантка Львівської політехніки Анна Сербін розповідає, що процес роботи з археологічними знахідками поділяється на кілька етапів:
- археологічна розвідка та розкопки
- документація
- діагностика та моніторинг
- консервація та стабілізаційні втручання
- інтерпретація та презентація
- створення бази даних.
“Методи мають бути такими, щоб зробити історію максимально доступною для пересічного відвідувача, щоб об’єкт був зрозумілим, інклюзивним та відкритим для всіх… Археологічні об’єкти – це неповне повідомлення з минулого”, – зазначає вона.
Наприкінці заходу всім охочим роздали листівки із зображеннями пам’яток, знайдених на території палацу Потоцьких.

Новини рубріки

СБУ викрила угорську шпигунську мережу
09 травня 2025 р. 17:25

Угорщина звинуватила у шпигунстві двох українських дипломатів
09 травня 2025 р. 17:20