вологість:
тиск:
вітер:
Таємна екскурсія від мера: Марцінків показав франківцям і гостям місто (ФОТО)
У межах святкування Дня міста Івано-Франківська 11 травня відбулася таємна екскурсія для жителів і гостей міста. Екскурсію розпочали з площі Ринок, а проводив її міський голова Руслан Марцінків.
Про це пише “Галка”.
Мер розповів, що ще до офіційного заснування Станиславова у 1662 році на цій території існувало велике трипільське поселення. Його залишки розкопали зовсім неподалік від площі Ринок. Невдовзі очікується презентація книжки археологині Марії Воянко, яка довела: люди жили тут ще 3 000 років тому. Також Марцінків нагадав про стратегічну роль міста у період боротьби між Річчю Посполитою та Османською імперією:
“Це була прикордонна фортеця. Турецька армія дійшла аж до Бучача, а звідти до Станиславова — якихось 90 кілометрів. Саме тому будівництво потужної фортеці тут було надзвичайно важливим”, — зазначив він.
За його словами, назва міста Станиславів могла походити як від імені сина засновника міста — Станіслава Потоцького, так і від імені святого Станіслава, що було поширеною практикою в польській державі. Мер також розповів про трагічну долю Станіслава Потоцького, який загинув у Віденській битві проти Османської імперії у 1683 році. Його поховали в колегіаті, однак у радянські часи могилу було знищено, і прах досі не знайдено.
Одна з учасниць таємної екскурсії, переселенка з Бахмута пані Зоя, поділилася, чому вирішила приєднатися до заходу:
“Мені цікаво, що покаже мер і якими вулицями ми пройдемось. Я вже була на подібній екскурсії — дуже сподобалося. У 2014 році ми вже якийсь час жили у Франківську, тому коли почалась повномасштабна війна, я вирішила повернутись саме сюди. Це місто мені знайоме, затишне, все доступно — і парк Шевченка, і лікарні, і весь центр. Сподіваюсь дізнатися щось нове, бо навіть за кілька років тут є ще що відкривати”.
Друга зупинка на території колишнього єврейського району. Там встановили знак на згадку про першу українську церкву в Станиславові. За словами міського голови Руслана Марцінківа, храм стояв трохи далі, а навколо нього традиційно було кладовище. Під час земляних робіт тут навіть знаходили людські рештки.
Євген та Ольга вперше відвідали Івано-Франківськ саме на День міста — і, як зізнаються, не пошкодували. Дізнавшись про святкові заходи, пара вирішила приїхати на один день, але залишилася довше.
“Дуже гарне місто, все дуже зручно, відчувається, що тут живуть люди — і для них стараються. Видно, що влада хоче зробити місто комфортним. Ми вже бачили музей, піднімались на Ратушу, але було цікаво почути розповідь мера — такий офіційний, але людяний погляд на місто”, — каже Євген.
Біля меморіалу навпроти філармонії міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків розповів про трагічні події 17 листопада 1943 року, коли нацисти розстріляли молодих українських націоналістів.
“Тут були такі дерева, до яких прив’язували хлопців. Приводили сюди всіх людей — і з міста, і з навколишніх сіл. Розстрілювали групами по десять. Один із страчених перед пострілом встиг крикнути “Слава Україні!” — як Мацієвський. Я ще говорив зі свідками тих подій, зараз їх уже немає”, — каже Марцінків.
Він розповів, що страчених затримали під час вистави “Кохання січового стрільця”, яку тоді ставили в будівлі теперішньої обласної філармонії (раніше театру). Саме ця історія і дала назву вулиці — Страчених націоналістів.
На зупинці біля Вірменської церкви Володимир Гайдар звернув увагу на архітектурні особливості святині. За його словами, вона збудована за класичною католицькою традицією, з характерними криволінійними формами та бароковими елементами:
“Це свідчення часу, коли естетика поєднувалася з релігійністю. Водночас саме в цей період у місті часто виникали пожежі — як наслідок дерев’яної забудови. Одна з найвідоміших — так звана Мармулядова, коли через недбале варіння варення вигоріла третина міста”.
Про святиню розповів і міський голова Руслан Марцінків. Він зосередився на унікальній іконі Божої Матері Станіславівської, яка походить із цього храму:
“Це вірменська ікона з характерними рисами. Її вважають чудотворною — багато людей отримували зцілення. Коли прийшли радянські війська, ікону вивезли до Польщі. Сьогодні оригінал зберігається в Гданську, а в храмі – лише копія”.
Також він нагадав, що за радянських часів у церкві діяв музей атеїзму і космонавтики, зокрема, з великою моделлю ракети.
Дорогою до площі Шептицького учасники екскурсії зупинилися біля місця, де колись був в’їзд у місто з боку Галича — так звана Галицька брама. Це частина історичного торгового шляху “з Варяг у Греки”. Володимир Гайдар розповів, що під час недавніх розкопок на цій ділянці знайшли залишки білокам’яного мурування — це свідчення забудови XVII століття.
Володимир Гайдар на площі Шептицького розповів, що споруда теперішнього музею мистецтв Прикарпаття будувалася у католицькій традиції — це видно в криволінійних формах, архітектурних розривах і контрфорсах, добудованих пізніше. Важливо, що тут збереглися автентичні фрески й скульптури, адже латинський обряд акцентує саме на скульптурі, на відміну від православної іконописної традиції.
Особливу увагу приділили згадці про Йоганна Георга Пінзеля — видатного скульптора XVIII століття. Деякі його роботи збереглись і в цьому храмі, зокрема ангели та ліпнина, виконані в характерній дерев’яній техніці. Найбільше скульптур Пінзеля було в костелі в Городенці, але багато з них радянська влада знищила. Вцілілі сьогодні можна побачити у Львові, в колишньому костелі Кларис.
Через раптовий дощ учасники таємної екскурсії разом із мером Івано-Франківська Русланом Марцінківим непланово зайшли до Музею мистецтв Прикарпаття — колишнього храму. Опісля зробили ще зупинку біля памʼятника Андрею Шептицькому й завершили екскурсію на бастіоні.
Галка писала про те , як створили Станіславів на честь кого він був названий, чому місто постраждало у Другій світовій війні, про привида Ратуші, публічну страту повії, Галицькі ворота, “мармулядову пожежу”, втрату євреїв, те як з’явилося міське озеро та Станіславського вампіра.

Новини рубріки

За якими стандартами відбувається обрізка дерев у Франківську?
12 травня 2025 р. 10:24

У Болехівській громаді оголосили дводенну жалобу за полеглим воїном Василем Ткачем
12 травня 2025 р. 10:19

В Калуші змагались юні дзюдоїсти з чотирьох областей
12 травня 2025 р. 10:15