вологість:
тиск:
вітер:
Завершується фінансування. Прихисток для літніх переселенців на Прикарпатті під загрозою (ФОТО)
В Івано-Франківську презентували збірку історій літніх людей, які через війну залишилися без дому. Їх прихистили у будівлі колишньої лікарні у Войнилові, що на Калущині.
Але вже в травні фінансування цього прихистку завершується — і дім для десятків переселенців опиняється під загрозою, розповіли 12 травня журналістці Фіртки .
Так, прихисток відремонтував та облаштував за підтримки донорів івано-франківський благодійний фонд "Карітас".
Наразі 53 історії літніх людей під назвою "Вони втратили дім, але не надію. Історії незламних" презентували у двох форматах — друкованої книги та в електронному варіанті.
Подія була спрямована на підтримку подальшої діяльності прихистку "Карітасу", адже фінансування донорами завершується у травні цього року.
"Івано-Франківщина прийняла понад 150 тисяч ВПО.
Серед внутрішньо переміщених осіб такої категорії, як особи пенсійного віку, на Прикарпатті нараховують близько семи тисяч, а також людей з інвалідністю — понад чотири тисячі. Вони залишаються в нашій області.
Сьогодні ми говоримо за Войнилівську територіальну громаду. І це громада, яка одна з перших почала приймати внутрішньо переміщених гостей, — понад тисячу осіб від початку повномасштабної війни.
Ми дякуємо насамперед за розуміння благодійному фонду "Карітас", а також і місцевій владі, що вони простягнули руку тим людям, які так цього потребують. Такі прихистки, які насамперед дають проживання внутрішньо переміщеним людям золотого ріку, є дуже великою необхідністю.
Зараз приходять запити для того, щоб таких людей знову евакуювали в нашу область. Ми аналізуємо місця, тому що розуміємо величезну відповідальність, щоб такі люди насамперед мали гарне й комфортне перебування.
Звичайно, що ми акцентуємо увагу не тільки на комфортність проживання в такому віці, але й на постійний догляд, якого вони потребують", — каже зуступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко .
Зараз у прихистку проживає 43 людини. Усі вони — літні особи, яким за 60 років і більшість з них є самотніми. Це люди, що евакуювалися із територій, де йдуть бойові дії, а саме з Донецької, Харківської, Херсонської областей.
"Наразі з бюджету громади не виділяємо кошти на прихисток, адже не маємо такої змоги. Прихисток функціонує близько з середини 2022 року. На території громади є ще два прихистки, які є нашими, у комунальних приміщеннях.
В основному в прихистках живуть люди похилого віку або одинокі люди. Вони не мають куди та до кого переїхати.
Літнім людям дуже важко, бо вони прив'язані до одного місця, конкретного приміщення, території. Стикнулися з цим на практиці. Коли на початку війни переселяли з одного прихистку в інший, то для них це був сильний стрес. Це був і плач, і розпач.
Тому розуміємо зараз людей, які проживають у прихистку від "Карітасу". Умови там надзвичайно хороші для людей похилого віку й для тих, хто погано пересувається.
Важливо зберегти це приміщення й забезпечити людей фінансово", — вказує голова Войнилівської громади Мар'яна Масляк .
Георгію Підмогильному 81 рік. Він — один з літніх людей, які проживають в прихистку.
Чоловік втратив добрий слух (слухові апарати поставили вже в Івано-Франківську), у нього погіршився зір — його село на Херсонщині якраз знаходилось на лінії фронту.
"Я з Херсонщини, села Іванівка, яке розташоване на самому берегу Дніпра. Наше село красиве, як і всі інші українські.
У 2022 році нас окупувала росія — вони захопили майже всю Херсонщину. Під окупацією ми були вісім місяців. До нас приїжджали з Криму агітатори, які пропагували росію нашим мешканцям. І вже згодом вони провели вибори, але ніхто з жителів села не прийшов.
По вулицях два автоматчики закликали голосувати за приєднання до росії. Списки людей вони мали ті, за якими пенсіонери отримували пенсію.
Коли росіяни відступали вночі [ред. — під час контрнаступу], то покидали навіть техніку. Ми з радістю зустрічали наших воїнів, коли вони нас звільнили. Як братів", — пригадує пан Георгій.
Під час події підкреслили, прихисток щомісяця потребує підтримки. Загалом на місяць, щоб забезпечити гідне проживання одного мешканця, потрібно 18 600 гривень.
"Я з "Карітасом" сам вже довго співпрацюю. До мене звернувся фонд, щоб ми спільно модерували цю історію.
Я також маю свій особистий досвід спілкування і співпраці з вимушено переселеними людьми — у моїй квартирі люди жили більше ніж пів року. Є дуже багато різних заходів. Тому для мене це теж важлива ініціатива, як для громадянина України і як для митця, і художника, і, зрештою, як для тиловика.
Якщо ми залишилися тут в тилу, то для мене є принципова позиція в тому, що вся країна має бути залучена в процесі оборони. Тобто всі громадяни, усі українці, повинні боротися за незалежність. І це може бути в різних форматах", — розповідає народний артист України Олексій Гнатковський .
На події закликали долучитися до збору коштів та підтримати тих, хто постраждав від війни.
"Цей захід сьогодні об'єднує сили людей, які можуть допомогти тим, що в потребі. Тим більше християни або й люди будь-якого вірування, що допомагають іншим українцям, показують так свою людяність.
Тому разом, церква й держава, ми хочемо допомагати, але й наш ресурси є обмежені.
Цей захід для того, щоб ми проявили нашу людяність вчинками. Маємо нагоду допомогти цим бабусям і дідусям", — каже єпископ-помічник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ владика Микола Семенишин .

Новини рубріки

У Надвірній провели щорічний Відкритий турнір з волейболу серед жіночих команд
12 травня 2025 р. 18:00

Мешканців Калуської громади просять пройти опитувальники щодо безбар’єрності
12 травня 2025 р. 18:00

У Долині провели християнську гру «Пошук істини» для дітей та молоді
12 травня 2025 р. 18:00