вологість:
тиск:
вітер:
Секрети фінської школи: як там викладають математику дітям
Упорядкування та принципи фінської освітньої системи є зразковими для багатьох країн світу. У 2022 році, згідно з рейтингом PISA, Фінляндія увійшла в десятку провідних країн за рівнем математичної грамотності. А за підсумками опитування OECD Education at a Glance, 88% фінських учнів заявляють, що люблять ходити до школи і не бояться математики.
Фінські школярі майже не потребують додаткових занять. А от для українських дітей репетитор з математики є досить часто затребуваним. Адже математика до того ж є одним з обов’язкових предметів НМТ. Проте не варто думати, що для хороших знань з цього предмету потрібні якісь особливі здібності.
Фіни знають, як мотивувати дітей математикою. Про ключові методи викладання цього предмета у Фінляндії і поговоримо далі.
Навчання через гейміфікацію
Понад 95% усіх вправ та завдань мають ігровий характер, що вже саме по собі може зацікавити дітей. У кожній із вправ є елемент змагальності, цікавий сюжет або ж мотиваційна нагорода. Відтак дитина буде повністю залучена у процес.
Ігри для старших учнів мають більш інтелектуальний характер. Вони спрямовані на дослідження, креативне мислення та пошуки різних варіантів розв’язань. Діти можуть змагатися між собою, взаємодіяти в команді чи представляти свої проєкти по одиниці.
Водночас фіни не надто фокусуються на комп’ютерних програмах та додатках. Наприклад, в одному з інтерв’ю українським виданням вчитель з Фінляндії Макке Леппенен наголосив, що в школі популярною є математична платформа Eduten, яку, однак, використовують лише раз на тиждень. Це робиться з метою убезпечити здоров’я дітей від перевантаження цифровим навчанням.
Математичні ігри онлайн
Вже згадана нами платформа містить понад 20 тисяч різноманітних (близько 150 видів) математичних завдань для учнів початкової і середньої школи. Школярі обирають завдання за рівнями: це вкрай важливо. Учень проходить поступовий шлях розвитку та може відстежувати свій прогрес на кожному кроці.
Цей освітній майданчик є не просто тренажером, а й інтелектуальною системою, яка підлаштовується під кожного учня і стимулює інтерес до математики. Платформа аналізує відповіді – й рівень складності адаптується автоматично. Учень отримує миттєвий фідбек: коли помиляється, система дає чітке пояснення правила.
Платформа на 90% гейміфікована. За правильно виконані вправи учень отримує бали, нагороди, віртуальні значки, що мотивує краще за звичайні оцінки. Є внутрішні «челенджі» та рівні складності, як у грі.
Навчання через практику і життєві ситуації
Ще один головний аспект вивчення математики за фінськими стандартами. Будь-яку математичну тему діти розглядають через конкретні життєві ситуації. Наприклад, дроби вивчаються через приготування їжі (вирахування пропорцій), відсотки – через покупки, геометричні фігури – через конструювання моделей тощо.
Це формує усвідомлення користі математики у реальному житті. Вийшовши у світ, дитина зможе за допомогою прикладних знань справлятися з різноманітними побутовими труднощами.
Замість звичного навантаження задачами фіни надають перевагу регулярній груповій роботі, проєктам, креативному мисленню. Це дозволяє з легкістю включатися у професійні завдання та адаптуватися до робочого колективу.
Персоналізація навчання та індивідуальна підтримка
Фіни не орієнтуються на загальні стандарти, а враховують особистість й інтелектуальні дані кожного учня. Це відбувається через персоналізовані завдання та пояснення матеріалу. Як сказав би Макке Леппенен, до учнів не застосовується так зване фіксоване мислення, а значить:
- дітей не порівнюють, а мотивують
- вчителі наголошують на якості процесу, а не результату
- школярів намагаються зацікавити – природно й без тиску
- якщо хтось відстає, працює асистент учителя, який пояснює додатково
- якщо учень випереджає інших, отримує завдання на логіку і стратегічне мислення
Кожна дитина працює у звичному для неї темпі, отримуючи завдання свого рівня й достатньо уваги від педагога. А тому вона хоче й далі навчатись та виконувати навіть більше вправ, ніж того вимагає шкільна програма.
Акцент на якості, а не на кількості
Фінські учні у порівнянні зі школярами багатьох країн світу вивчають менше тем, однак розглядають їх більш ґрунтовно. Виконання великої кількості практичних завдань дозволяє дуже добре засвоїти матеріал.
Фінські учні, між іншим, мають найменшу кількість домашніх завдань. В цілому на домашню роботу вони витрачають не більше 30 хвилин. Адже в основі вивчення математики лежить розуміння суті законів, а не механічне розв’язання задач. Водночас діти не перевантажені зубрінням і теорією.

Новини рубріки

Прикарпатський “Пробій” зіграє з “Колосом-2” у фіналі Другої ліги сезону 2024/25
13 травня 2025 р. 21:20

У Верховній Раді пропонують скасувати оплату комунальних послуг за зруйноване житло
13 травня 2025 р. 21:08