«Має величезний потенціал». Як національний заповідник «Давній Галич» працює над розвитком міста

14 травня 2025 р. 16:30

14 травня 2025 р. 16:30


Місто Галич, яке колись було столицею князівства, сьогодні виглядає доволі провінційним.

Та, за словами генерального директора національного заповідника «Давній Галич» Володимира Олійника , це може змінитися — за умови комплексного підходу та належної уваги до історичної спадщини.

На цьому Володимир Олійник наголосив в інтерв'ю Фіртці .

«Галич, як місто, безперечно, має величезний потенціал. І заповідник може сприяти його розвитку», — переконаний директор.

Заповідник «Давній Галич» створили у 1994 році. Торік установа відзначила 30-річчя з дня заснування. За цей час пройдено чимало викликів, зокрема фінансових. Однак лише за останні три роки заповіднику вдалося виграти 5–6 грантів, серед яких — два великі.

«Один мільйон гривень ми отримали на реставрацію хати-гражди в нашому музеї в Крилосі. Там вже дах повністю протікав. Другий великий грант — від Українського культурного фонду на відтворення середньовічного одягу селянки, боярина та інших верств населення», — розповідає Володимир Олійник.

Паралельно ведеться активна наукова робота — розкопки, дослідження, збереження знахідок. Один із найбільш резонансних прикладів — археологічні розкопки на території Галицького замку.

«Восени ми розкопали вхід у склеп в’їзної вежі Галицького замку. За попередніми дослідженнями науковців, вхід до неї був повністю закритий близько трьохсот років», — сказав директор.

Заповідник активно розвиває й туристичний напрям. Це — і оновлення екскурсій, і сучасні технології, і реклама. Водночас велику увагу приділяють роботі з освітніми установами.

«Ми працюємо з владою щодо залучення школярів у межах освітньо-виховного процесу. Наприклад, у 2023 році ми співпрацювали з міським та обласним управліннями освіти. Тоді нас відвідали близько 30 тисяч школярів.

У першу чергу, завдяки цікавим екскурсіям, а в другу — через співпрацю», — зазначає Володимир Олійник.

Нещодавно заповідник зафіксував і рекордне відвідування: на великодньому дійстві «Христос Воскрес — Воскресне Україна», яке відбулося в Музеї етнографії, зібралися понад дві тисячі учасників.

«Понад 20 народних фольклорних колективів виконували великодні гаївки, ігри та обрядові забави з різних регіонів — Опілля, Покуття, Бойківщини, Гуцульщини та Лемківщини. Відбулися майстер-класи, виставки, частування традиційною кухнею, просто спілкування», — розповідає Олійник.

У заповіднику мають багато ідей, як посилити туристичну привабливість Галича. Але, наголошує директор, лише зусиль культурної установи замало — потрібно, щоб до розвитку міста долучалися всі рівні.

«Місто потребує розвитку інфраструктури, соціальної сфери, сфери послуг та гостинності. Лише тоді воно буде спроможним приймати більшу кількість туристів, масові події та багатоденні заходи», — підсумовує Володимир Олійник.

Більше читайте у матеріалі: «Був більшим за Лондон і Париж»: керівник «Давнього Галича» про розквіт та занепад міста, археологічні розкопки та туризм під час війни

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook , дивіться на YouTubе . Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Вперше за 300 років: в Галицькому замку показали підземелля в'їзної вежі (ФОТО/ВІДЕО)

На Івано-Франківщині погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про Галич

У Галичі відбулися урочистості з нагоди 1125 річниці міста

«Має величезний потенціал». Як національний заповідник «Давній Галич» працює над розвитком міста

Джерело: firtka.if.ua