«Ти можеш краще» — чому ця фраза не мотивує дитину: пояснення івано-франківської психологині

17 травня 2025 р. 15:15

17 травня 2025 р. 15:15


Фрази на кшталт «ти можеш краще» чи «ти могла б постаратися більше» можуть не мотивувати дитину, а навпаки — викликати почуття недостатності.

Дитяча психологиня Ірина Волощук пояснює , чому важливо змінити підхід до оцінювання зусиль дитини та як говорити так, щоб підтримати її розвиток, пише Фіртка .

Варто бути обережними з тим, як ми звертаємося до дітей у ситуаціях, що стосуються навчання та зусиль. Популярні фрази на кшталт «ти можеш більше», «якби ти постаралася, була б вища оцінка» — насправді не мотивують, а можуть завдати шкоди, вважає психологиня.

«Я бачу, що, напевно, не варто говорити так дитині. Дитина у фразі "ти можеш більше" або "ти можеш краще" чує про себе: цього недостатньо. І, проектуючи це на себе, вона відчуває: я недостатньо якась».

На думку фахівчині, такі вислови рідко допомагають досягти кращих результатів. Навпаки, вони можуть формувати в дитини тривожність і сумніви в собі.

«Чи є це мотиваційною складовою? Я не думаю», — наголошує психологиня.

Як тоді підтримати дитину і допомогти їй прагнути до розвитку? Ірина Волощук зазначає, по-перше, батьки мають розуміти, що їхній рівень, їхнє бачення цієї “кращості” — це їхнє, а у дитини є своє.

Замість критики варто звертати увагу на те, що дитина вже зробила, фіксувати позитивні моменти і м’яко вказувати на те, що потребує вдосконалення.

«Коли є якийсь результат роботи, варто зафіксувати вже те, що є. Наприклад: “Давай подивимося, що тут”. І звернути увагу на те, що зроблено добре. А те, що зроблено не дуже добре, можна озвучити так: “А ось це ще потребує роботи”».

Таким чином, дитина не чує критики себе як особистості, а розуміє, що вже має досягнення, але також є простір для зростання.

«І тоді в дитини з’являється відчуття: з тобою все гаразд, але є над чим працювати далі», — підсумовує психологиня.

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками

«Ти можеш краще» — чому ця фраза не мотивує дитину: пояснення івано-франківської психологині

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua