Взаємодія заради підтримки громади: в ІФНМУ відбувся «Ярмарок ментального здоров’я» (ФОТО)

21 травня 2025 р. 17:09

21 травня 2025 р. 17:09


У середу, 21 травня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбувся «Ярмарок ментального здоров’я».

Про це з місця події інформує журналістка Фіртки .

За словами ректора університету Романа Яцишина , вже понад рік реалізовують проєкти в напрямку ментального здоров'я, завдяки чому побачили ті прогалини, які наразі існують.

"Бачимо, що є достатньо багато просторів, де надають ментальні послуги, де працюють із ветеранами, з людьми, які потребують підтримки. Але немає об’єднаності. Іноді самі простори не знають, що поруч є інші, потенційні партнери, з якими можна було б співпрацювати.

Наша сила — у взаємодії. Коли ми підтримуємо одне одного, коли знаємося і можемо сказати: «Я це зробити не можу, але це може мій колега, мій партнер», — тоді ми стаємо сильнішими. І для наших громад — також.

Сьогодні на ярмарку хотіли об’єднати надавачів послуг, а також показати громаді, куди можна звернутися по психологічну допомогу, зняти бар’єр страху перед цим запитом. Щоб люди розуміли: зараз, у цей момент, психологічна підтримка є необхідністю.

Ми будемо сильними тоді, коли матимемо ментальну підтримку, коли наше психічне здоров’я буде на належному рівні. Тоді ми будемо заряджені на успіх, на результат — і зможемо заряджати інших".

Роман Яцишин додав, результатом сьогоднішнього ярмарку стало підписання меморандумів між партнерами про взаємодію та взаємодопомогу. Адже хтось спеціалізується більше на підтримці ветеранів, хтось — на допомозі їхнім сім’ям, хтось — на роботі з внутрішньо переміщеними особами, а хтось — із людьми, які мають труднощі через особливості роботи чи сімейного життя.

"Ці простори можуть підсилювати одне одного. Жодна організація не здатна охопити всю громаду й усіх, хто потребує допомоги.

Саме тому простори мають знати одне про одного більше, співпрацювати активніше й обов’язково зустрічатися. Під час таких зустрічей і напрацьовуються механізми співпраці та подальшої взаємодії".

За словами ініціатора події, завідувача кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайла Пустовойта , психіка — це єдине ціле, і коли вона не знаходить відповіді на емоційні переживання, то починає впливати на тіло.

"Наприклад, усім відомо, що тиск підвищується, коли людина нервує. Цукор також може підвищуватися. Психіка або проявляється через поведінку, якщо не може щось опрацювати, або «заземлюється» в тіло.

У результаті можемо отримати погіршення загального стану здоров’я населення, а також погіршення соціальної ситуації. Це може проявлятися у внутрішньосімейних конфліктах, конфліктах у громадських місцях, а іноді й у зростанні рівня злочинності. Перепрошую, що говорю про це, але це реальність.

Тому необхідно створити простір, де людина зможе отримати допомогу. І цей простір має бути доступним, без стигми, без жодного бар'єра в нашому суспільстві.

Коли відкривали наш центр ментального здоров’я, я казав, що основна ідея — створити «пандус» між суспільством і надавачами послуг у сфері ментального здоров’я. Щоб кожен міг отримати підтримку й відчував: «Вас тут чекають, вас тут раді бачити»".

Очільниця Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук зазначила, сьогодні мова йде про створення містка між надавачами послуг, які покращують ментальне здоров’я, і тими, хто цього потребує.

"Ми вже неодноразово говорили, що наша область активно працює над розвитком ментального здоров’я. Це відбувається через різні сфери — як заняття спортом, так і через культуру.

Ми хочемо, щоб наша область залишалася лідером у сфері ментального здоров’я. І на сьогодні вона справді є передовою. У нас уже функціонує 14 центрів життєстійкості, які надають послуги жителям нашої області. Також маємо 9 ветеранських просторів, які працюють для ветеранів та ветеранок.

Крім того, в області створено центри ментального здоров’я та центри досконалості. Це всі ті установи й організації, які активно працюють над наданням послуг для покращення ментального здоров’я, проведення різноманітних тренінгових програм, адаптації військовослужбовців, які повернулися з фронту, до мирного життя".

Світлана Онищук додає, це комплексна підтримка для ветеранів, ветеранок, родин наших захисників, дружин чинних військовослужбовців і їхніх дітей — усіх, хто чекає на своїх близьких з фронту.

"Ми розуміємо, що ситуація дуже складна, адже війна триває довго і є виснажливою. Звісно, кожен з нас максимально працює для перемоги, щоб вона настала якнайшвидше і щоб хлопці повернулися з фронту.

Але бачимо, що багато хто повертається з травмами — як фізичними, так і психологічними. І мова йде не лише про фізичну реабілітацію. Ми дуже активно працюємо над тим, щоб розширити можливості психологічної адаптації та розвитку, покращити ментальне здоров’я.

Без потужної мережі в області ми не зможемо впоратися з усіма викликами. Наприклад, наші підлітки — дуже вразлива категорія. Ми вже спостерігали негативні випадки, які траплялися в нашій області.

Ми розуміємо, що це є частиною гібридної війни — діяльності Російської Федерації, спрямованої на дестабілізацію через вплив на наших дітей.

Тому маємо дбати про школярів, про юних мешканців, про учнів — покращувати їхнє ментальне здоров’я, направляти їх у правильне русло, координувати суспільство так, щоб люди вчилися жити у воєнний час, працювати і водночас зміцнювати своє ментальне здоров’я".

Підготовка до вибору спеціальності: майбутні абітурієнти ІФНМУ спробували себе у ролі медиків (ФОТО)

У МОН обговорили виклики 2025 року у сфері вищої освіти: участь у нараді взяли представники ІФНМУ

"Перейдуть на новий пакет фінансування", — ректор ІФНМУ прокоментував ймовірне скорочення працівників

Взаємодія заради підтримки громади: в ІФНМУ відбувся «Ярмарок ментального здоров’я» (ФОТО)

Джерело: firtka.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua