Спорт не компенсує шкоду: вчені зʼясували, як тривале сидіння прискорює старіння мозку

22 травня 2025 р. 03:07

22 травня 2025 р. 03:07


А в людей з генетичною схильністю до хвороби Альцгеймера ризики до зменшення об’єму мозку є ще вищими.

Сидячий спосіб життя в зрілому віці пов’язаний зі зменшенням об’єму мозку та когнітивним спадом – навіть у тих, хто регулярно тренується.

Про це йдеться у результатах дослідження, опублікованих в журналі Alzheimer’s & Dementia, пише УП з посиланням на Neuroscience News.

Зменшення об’єму певних ділянок мозку

Вчені із Медичного центру Університету Вандербільта та Піттсбурзького університету встановили, що малорухливий спосіб життя у людей старших за 50 років прискорює процеси старіння мозку. Йдеться про зменшення об’єму тих ділянок мозку, які найбільш вразливі до хвороби Альцгеймера.

“Просто ходити в спортзал щодня недостатньо. Важливо також мінімізувати загальний час сидіння протягом дня” , – пояснює Марісса Гогніат, доцентка неврології та провідна авторка дослідження.

У дослідженні взяли участь 404 людини віком від 50 років. Усі учасники носили фітнес-трекери протягом тижня, а потім протягом 7 років проходили когнітивні тести та МРТ головного мозку.

Учасники, які проводили більше часу в сидячому положенні, мали більшу ймовірність зазнавати когнітивного зниження та нейродегенеративних змін незалежно від того, скільки часу вони займалися фізичними вправами.

В учасників, які проводили більше часу в сидячому положенні, мозок атрофувався сильніше – незалежно від рівня їхньої фізичної активності.

Тобто зменшення об’єму мозку спостерігалось навіть у тих, хто займався спортом щодня.

“Навіть якщо у вас гарна спортивна форма, сидіння по 8-10 годин на день може нейтралізувати користь від тренувань”, – попереджає співавторка дослідження Анджела Джефферсон.

У групі ризику – люди з генетичною схильністю до Альцгеймера

Найгірші показники – у носіїв гена APOE-e4, який підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

“Це дослідження не тільки про спорт. Це про рух протягом усього дня. Встати, пройтись, змінити позу – ці дрібниці реально мають значення для мозку” , – підкреслює Гогніат.

Як повідомляв “Галицький кореспондент” , у США вагітній жінці після смерті мозку вже 3 місяці підтримують життєзабезпечення через закон про аборти. У сім’ї дівчини не запитали думки — лікарі самі вирішили вести вагітність далі, поки дитину не можна буде безпечно вилучити.

Спорт не компенсує шкоду: вчені зʼясували, як тривале сидіння прискорює старіння мозку

Джерело: gk-press.if.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua